zehirlenme.org https://www.zehirlenme.org Zehir, Zehirlenme Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, zehirlenme.org Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Sun, 15 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Zehir https://www.zehirlenme.org/zehir.html Fri, 09 Nov 2018 18:02:36 +0000 Zehir, insan vücuduna girdiğinde dokulara, hücrelere zarar veren maddelerdir. Bu zararları biyokimyasal olarak ya da radyoaktif olarak verebilirler. Zehirlerin bir bölümü etkisini daha uzun sürede gösterirken, bazıları Zehir, insan vücuduna girdiğinde dokulara, hücrelere zarar veren maddelerdir. Bu zararları biyokimyasal olarak ya da radyoaktif olarak verebilirler. Zehirlerin bir bölümü etkisini daha uzun sürede gösterirken, bazıları ani bir etkiyle zarara neden olur. Zehir aynı zamanda toksin olarak tanımlanır. Bu konuda faaliyet gösteren bilim dalı ise, toksikoloji bilimidir. Zehir ağız yoluyla alınabileceği gibi, solunumla ya da cilt yoluyla vücuda alınabilir. Düşük dozlarda alınan zehirlerde tedavi edici yöntemler bulunmasına rağmen, yüksek dozdaki zehirlerde ölüm riski bulunmaktadır. Vücutta hücre yapısını bozduğundan zehirli maddelerden uzak kalınmalıdır.

Zehir türleri

Zehir 3 grup halinde sınıflandırılır. Bu sınıflandırma zehirlerin yaptıkları etkiye göre yapılır. Bunlar sinirler üzerinde toksik etkisi olanlar, organik dokuyu bozanlar ve gaz halindeki zehirlerdir.

Organik dokuyu bozan zehirler etkisini dokuyu yakıcı ve eritici şekilde gösterir. Bu tür zehirlere en iyi örnek kezzaptır.

Sinirler üzerinde toksik etkisi olan zehirler, vücuda girdiğinde önce sinirleri uyuşturmakta ve felç etkisi göstererek kişide ölüme sebebiyet vermektedir. Bu tür zehirlere yılan zehrini örnek olarak gösterebiliriz.

Gaz halinde olan zehirlerde, solunum yoluyla toksik etkim yaratmaktadır. Bunların arasında havagazı nitrojen, klorbom, doğalgaz gibi maddeler verilebilir. Nefes yoluyla vücuda giren bu maddeler, vücudun kimyasal düzenini bozmaktadır.

Zehir

Zehirler genellikle düşük dozlarda kullanıldığında tedavi edici etkiye neden olabilir. Ancak yüksek dozlar ölümcül etki gösterebilir. Bu nedenle ilaçlar ve zehir arasında ayırım sadece dozlarındadır. Çünkü ilaçlarda bu zehir maddeleri belirli oranda kullanılır. İlacın fazla alınması da toksik etki yaratır. Tarihte zehirler kimyasal ve bitkisel olarak sınıflandırılmıştır. Zehirlerin tam olarak tanınması sonucunda bunlar için panzehir geliştirilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Zehirlerin en güçlü olanı arseniktir. Kimyasal bir zehir olan arşeniz kokusuz, renksiz ve tatsızdır. Çeyrek dozda kullanılması bile öldürücü etkiye neden olur. Tarihte bu zehirler insanların cezalandırılmasında bile kullanılmıştır.

Zehir canlı organizma üzerinde doku tahribine neden olarak, hücrelerin işlevini bozar. Bu maddelerin bir kısmı inorganiktir. Hayvanlar ve bitkilerden üretilenlerde organik zehirlerdir. Hayvanlar savunma amaçlı ya da avlanmak için vücutlarında zehir üretebilirler. Bitkisel olan zehirler bitki özsuları ile bitkilerin salgılarında bulunur. Bitkisel zehirlere örnek olarak, banotu, mantar, haşhaş, cıva, hint keneviri verilebilir. 

]]>
İlaç Zehirlenmesine Ne İyi Gelir https://www.zehirlenme.org/ilac-zehirlenmesine-ne-iyi-gelir.html Sat, 10 Nov 2018 17:33:33 +0000 İlaç zehirlenmesine ne iyi gelir, ilaç zehirlenmesi genellikle son kullanma tarihi geçen ilaçların kullanılmasıyla, doktor önerisi olmadan kontrolsüz şekilde ilaçların kullanılmasıyla ya da yüksek dozda ilaç kulla İlaç zehirlenmesine ne iyi gelir, ilaç zehirlenmesi genellikle son kullanma tarihi geçen ilaçların kullanılmasıyla, doktor önerisi olmadan kontrolsüz şekilde ilaçların kullanılmasıyla ya da yüksek dozda ilaç kullanılmasıyla yaşanabilir. Bazen kişileri ölüme bile götürecek kadar ciddi sorunlara neden olabilir. Bilerek ya da bilmeden fazla miktarda ilaç alımından kesinlikle kaçınılmalıdır. Bu tür zehirlenme organlarda işlev bozukluğuna neden olmaktadır. İlaç zehirlenmesinde ortaya çıkan belirtiler ilacın türüne, kişinin yaşı, vücut yapısı gibi etkenlere göre değişir. Sürekli uyku hali, anormal davranışlar, kusma, solunumun hızlanması, koma ve şoka girme, kalp atışlarının hızlanması, kas kasılması gibi belirtiler ilaç zehirlenmesine ait olabilir. Bu durumda hastalara acilen ilk yardım uygulanmalıdır. Bir sağlık kuruluşuna gidinceye kadar yapılacaklar belki de yaşam kurtarıcı olabilir. Ancak bunların bilinçli olarak yapılması yararlı olacaktır.

İlaç zehirlenmesinde ilk yardım

Hastanın zehirlenmeden dolayı kusması varsa, buna engel olmamalısınız. Fakat bilinci yerinde olmayan kişilerin kusması halinde, bunun akciğerlere aspire etmemesi için başın yan tarafa çevrilmesi tavsiye edilir. Bu durumdaki hastanın yalnız bırakılmaması gerekir. Eğer kusmasında sorun yoksa elinizle dil köküne baskı yaparak hastayı kusturabilirsiniz. Fakat bu yol ilaçlardaki zehirli etkenlerin dışarıya atılması için tek yöntem değildir. Bunun için hastanın illa ki kusması için ısrarcı olmayın. Hastanın bilinci açıksa, midede olan zehrin bağırsaklardaki emilimini arttırmak için ayran, süt ya da su verebilirsiniz. İlaç zehirlenmesinde ilk yardım genellikle hastanın kusturulması şeklinde olur. Ancak gelişmiş ülkelerde kullanılan, evde bulundurulan hiperaktif sıvı kömür preparatları olur. Bunlar ilaç zehirlenmesinde hastalara en kısa yoldan müdahaleye yardımcı olur. İlaç zehirlenmesine iyi gelen en önemli eylem hastanın kusturulmasıdır.

İlaç Zehirlenmesine Ne İyi Gelir

İlaç zehirlenmesinden sonra hastaların kusmuğunda eğer ilaçlar bulunuyorsa, bunların yaklaşık kaç adet olduğunu belirleyebilirsiniz. Ancak hastayı kusturmak için ilacın içilme zamanının 5 saatten fazla olmaması gerekir. Bu hastaları kusturmayın. Bebeklerde ise 6 aylıktan küçük olanlar kusturulmamalıdır. Hastayı en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna götürün ya da acil ambulans hizmeti çağırın. Biliniyorsa hastanın içtiği ilacın kutusunu sağlık çalışanlarına verin. Bu şekilde hastayı zehirleyen etken madde daha kolay bulunacak ve ilaç zehirlenmesi tedavi edilecektir.

]]>
Parasetamol Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/parasetamol-zehirlenmesi.html Sun, 11 Nov 2018 16:19:30 +0000 Parasetamol zehirlenmesi, parasetamol ilaçlarda kullanılan ağrı kesici, ateş düşürücü bir etken maddedir. Vücuda alındığında büyük ölçüde karaciğerde metabolize edilmektedir. Bir kısmı da idrarla dışarı a Parasetamol zehirlenmesi, parasetamol ilaçlarda kullanılan ağrı kesici, ateş düşürücü bir etken maddedir. Vücuda alındığında büyük ölçüde karaciğerde metabolize edilmektedir. Bir kısmı da idrarla dışarı atılır. Ağızdan alınan parasetamol mide ve bağırsaklarda hızla emilerek, diğer dokulara dağılır. Parasetamol yeni nesil ağrı kesicilere göre daha hafif bir etkiye sahiptir. Buna rağmen sindirim sistemindeki olumsuz etkilerinin az olması, güvenilir olması ve hamilelik döneminde bile kullanılabilir olması yüzünden tercih edilmektedir. Fakat alınan doz miktarına dikkat edilmezse, yüzsek dozda toksik etkiye neden olabilir. Bu dozla karaciğerin detoksifiye kapasitesinin üzerine çıkar. Bu karaciğer ve böbreklerde hasara neden olur. Eğer toksik doz miktarı alındığında, hastaya müdahale edilmediği zaman ölüm bile beklenebilir. Parasetamol diş ağrısı, baş ağrısı, orta kulak ve kas ağrısı, bel ve sırt ağrısından kullanılabilir. Ancak karaciğer ve böbrek hastalarında, parasetamol duyarlılığı olanlara tavsiye edilmez.

Parasetamol zehirlenmesi

Parasetamol alınması sonrasında kişilerde yüzde şişkinlik, solunum zorluğu, dudak şişmesi, kabarıklık, kanama sorunu, karaciğerde hasar, cilt döküntüleri gibi bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Normalde ağrı için kullanımda en fazla 10 gün süreyle, ateş için kullanımda en fazla 3 gün parasetamol kullanılmalıdır. Bu kullanımda önerilen doza mutlaka uyulmalıdır.

Parasetamol toksik doz miktarı 6 yaş üzerindeki çocuklarda ve yetişkin kişilerde bir defada 200 mg/kg veya 24 saatte 7-10 gram almakla, 6 yaş altı çocuklarda ise bir defada 200 mg/kg üzerindeki doz alımı akut zehirlenme etkisi gösterebilir. Bunun birkaç gün böyle kullanılması halinde, 6 yaş altında en az 72 saat süreyle 100 mg/kg üzerinde, 6 yaş üzerinde en az 48 saat süreyle 6 gram veya 150 mg/kg üzerinde almak parasetamol zehirlenmesine yol açabilir. Eğer kişide alkol bağımlılığı gibi durumlar olursa, parasetamolün toksik etkisi daha düşük dozlarda olur.

Parasetamol Zehirlenmesi

Parasetamol zehirlenmesi belirtileri ve tedavisi

Parasetamol zehirlenmesinde ilk 24 içinde, kişide iştahsızlık, bulantı ve kusma, halsizlik ile transminazlarda yükselme olur. Bundan sonra 72 saate kadar aynı etkiler devam ederken karında sağ üst kadranda ağrı, bilirubin seviyesinde yükselme, protrombin zamanının uzaması ve böbreklerde işlev bozukluğu görülür. Daha sonra 96 saate kadar ani karaciğer yetmezliği gelişir, sarılık ve çoklu organ yetmezliği yüzünden ani ölüm görülebilir. Bu nedenle bir an önce tedaviye başlanmalıdır. Hastanın kusturulması, midenin yıkanması ve aktif kömür uygulaması ile tedavi uygulanır. İleri aşamada ise asetil sistein tedavisi yapılır.

]]>
Kahve Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/kahve-zehirlenmesi.html Sun, 11 Nov 2018 23:32:54 +0000 Kahve zehirlenmesi, kahvenin içeriğinde bulunan kafein kaynaklı meydan gelir. Bu yüzden buna kafein zehirlenmesi de diyebiliriz. Herkesin bildiği gibi kahve de yoğun kafein içeren içeceklerden biridir. İnsanlar günlük y Kahve zehirlenmesi, kahvenin içeriğinde bulunan kafein kaynaklı meydan gelir. Bu yüzden buna kafein zehirlenmesi de diyebiliriz. Herkesin bildiği gibi kahve de yoğun kafein içeren içeceklerden biridir. İnsanlar günlük yaşamında kahveye mutlaka yer veririler. Samimi toplantıların, dost ziyaretlerinin, boş zamanlarını geçirmenin, hatta uykuyu kaçırmanın yolu kahve tüketiminden geçer. Bazı kişilerde dozu biraz kaçırırlar. Bu şekilde aşırı kafein alımı nedeniyle, ortaya kahve zehirlenmesi denilen bir sorun çıkar. Bir de bunun yanında içinde kafein olan çay, kola gibi diğer içeceklerde tüketiliyorsa, zehirlenme riski daha fazla olur. Kişilerde kısa sürede zehirlenme belirtileri ortaya çıkar.

Kahve zehirlenmesi belirtileri

Bu tür zehirlenmede ilk belirtiler sindirim sisteminde ortaya çıkar. Bunun yanında kalp ve damar sisteminde, sinir sisteminde de sorunlar yaşanır. Kahveyle alınan kafein mide içeriğinde asit ve pepsin salgısını arttırmaktadır. Bu durum kendini mide yanmasıyla, mide ekşimesiyle belli eder. Midede salgılanan asidin yemek borusunu etkilemesi yüzünden yemek borusu tahrişi, yanma etkisi ve ağrı ortaya çıkabilir. Kişinin ülser rahatsızlığı varsa, bu belirtiler daha etkili şekilde ortaya çıkar. Kalp ve damar sistemi üzerinde de kafeinin uyarıcı etkisi bulunmaktadır. İlk etapta kalp kasını uyarmakta, kişinin kalp atım hızı artmaktadır. Bu durumda kalbe binen yük artacak, kalp atışı düzensizlikleri ortaya çıkacaktır. Beyin damarlarında ise daralma etkisi görülecektir.

Kahve Zehirlenmesi

Kahveyi aşırı miktarda içmek yani kafeini fazla almak kişilerin yorgunluğu azaltır, uykusuzluğa da neden olur. Bunlar yanıltıcı etkilerdir. Bununla birlikte sinirlilik, ellerin titremesi, baş ağrısı etkileri de yapar. Kahve zehirlenmesinde sıkça idrar çıkma, uykusuzluk, kalp atım hızının artması, çarpıntı, titreme, kulaklarda çınlama, kas ağrısı, ağız kuruması, bulantı, kusma gibi belirtiler görülür. Eğer daha yüksek dozlarda kahve içilirse psikolojik bozukluklar, metabolik düzensizlik, depresyon gibi etkilerde olabilir.

Kahve zehirlenmesinde ne yapılmalı

Bu şekilde aşırı kafein alınması halinde, kişide yukarıdaki belirtiler görülürse hemen kişinin kusturulması, bir sağlık kuruluşunda midesinin yıkanması ve bağırsakların boşaltılması gerekir. Gerekirse hastalara ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Eğer mide ile ilgili yakınmalar devam ederse, mide asidinin azaltılmasını sağlayacak ilaçlar kullanılmalıdır. En önemlisi kahve tüketimin mutlaka azaltılması, belirli ölçülerde içilmesi gerekir.

]]>
Gümüş Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/gumus-zehirlenmesi.html Mon, 12 Nov 2018 08:42:59 +0000 Gümüş zehirlenmesi, gümüş bileşiklerle uzun süre temas edilmesi durumunda ortaya çıkan bir sorundur. Tıpta arjirizm olarak adlandırılır. Ciltte gümüşün böyle uzun süre temasında cilt koyu mavi ve gri tonları Gümüş zehirlenmesi, gümüş bileşiklerle uzun süre temas edilmesi durumunda ortaya çıkan bir sorundur. Tıpta arjirizm olarak adlandırılır. Ciltte gümüşün böyle uzun süre temasında cilt koyu mavi ve gri tonlarında bir renk alır. Bunun sebebi ciltte gümüş birikimi yüzünden kaynaklanır. Aslında bu renk değişimi sadece cildi değil, mukoza zarları ve iç organları da etkiler. Günümüzde endüstride gümüş bileşiklerinin kullanımının azalması neticesinde, artık fazla gümüş zehirlenmesi olayına rastlanmamaktadır. Fakat fotoğrafçılıkla uğraşan kişilerde, sıkça gümüş bileşikli burun damlası kullanan kişilerde gümüş zehirlenmesi hala görülebilir.

Gümüş zehirlenmesi nasıl belirti verir

Bu tür zehirlenmeler ağız yoluyla ya da ciltle olabilir. Zehirlenmenin olması için, uzun bir süre gümüş bileşiği içeren maddelerle temas etmek ya da kullanmak gerekir. Bu ciltte, mukoza zarda, iç organlarda renk değişimi yapar. Verdiği belirtiler arasında karın bölgesinde sancı olması, mide kramplarının olması, kalp atışlarında düzensizlik, nefes darlığı çekilmesi gibi etkilerdir. Bu durumda hemen doktora gidilmesinde yarar bulunmaktadır.

Gümüş Zehirlenmesi

Gümüş zehirlenmesi tedavisi

Gümüş zehirlenmesine maruz kalan kişilerin öncelikle gümüş bileşiklerinden uzak kalması gerekir. Ne yazık ki bu zehirlenmelerin tedavisi de oldukça zordur. Gümüş oksit, gümüş nitrat, gümüş halojenileri, gümüş siyanür, gümüş sülfür gibi gümüş bileşiklerinden gerek temas yoluyla, gerekse ağızdan alınma yoluyla uzak kalınmalıdır. Hastalarda gümüş zehirlenmesinin ilerlememesi hedeflenmelidir. Ortaya çıkan belirtileri azaltacak tedaviler uygulanır. Bunun dışında vücudu etkileyen zehirlenmeden kurtulmak için, tedavi uygulanır. Bu zehirlenme özellikle karaciğere çok fazla iş düşürmektedir. Bu yüzden karaciğerin de desteklenmesi gerekir.

]]>
Siyanür Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/siyanur-zehirlenmesi.html Mon, 12 Nov 2018 15:48:54 +0000 Siyanür zehirlenmesi, siyanür hidrosiyanik asit ile bundan türeyen metal tuzlarının adıdır. Bunların tamamı oldukça zehirlidir. En bilinenleri arasında potasyum siyanür ile sodyum siyanür gelmektedir. Hidrosiyanik asi Siyanür zehirlenmesi, siyanür hidrosiyanik asit ile bundan türeyen metal tuzlarının adıdır. Bunların tamamı oldukça zehirlidir. En bilinenleri arasında potasyum siyanür ile sodyum siyanür gelmektedir. Hidrosiyanik asit acı badem kokusuna benzer, 28 derecede kaynayan oldukça uçucu bir sıvıdır. Suda olan çözeltisi zayıf olan bir asittir. Siyanür ile bileşikleri kimyasal olarak üretilebilir, aynı zamanda bitki ve hayvanlar tarafından da üretilebilir. Doğal yolla siyanür üreten bitkiler arasında erik, kayısı, kiraz, şeftali, turp, mısır, şalgam, lahana, brokoli bulunmaktadır. Aynı zamanda böcekler ve bakteriler bulunmaktadır. Siyanürlü bileşikler akut ve kronik olarak toksik etkilere neden olarak, siyanür zehirlenmesine sebep olan kimyasallar içindedir.

Siyanür bileşikleri

Alkali siyanür tuzları: Beyaz toz şeklinde olan hafif acı badem kokusu bulunan, suda çözünebilen bileşiklerdir. Kuvvetli asidik ortamda ise, siyanür tuzları hidrosiyanik aside dönüşür.

Hidrojen siyanür: Badem kokulu, renksiz ve alev alan bir gazdır. Bunun kaynama noktası 26 derecedir. Suda çözünebilir, sıvı halde hidrosiyanik asit halini alır.

Alkali metal siyanürler: Bunlar kararlı yapıda olup, uzun süre beklerlerse kısmen siyanüre dönüşürler.

Siyanür zehirlenmesi nasıl olur

Siyanür zehirlenmesi siyanürlü bileşiklere maruz kalındığında ortaya çıkabiliyor. Bunlardan çocuklar daha fazla etkilenmektedir. Özellikle amigdalin içeriği olan meyvelerin çekirdekleri tüketildiğinde zehirlenme olabilir. Bunun dışında akrilik banyo aksesuarlarının, poliüretan, yün ve ipek eşyalarının yanması sonucunda ortaya çıkan HCN gazı, sigara dumanındaki HCG gazı siyanür zehirlenmesine yol açabilir. Üzerine siyanür bulaşan çilek, üzüm, elma gibi meyvelerin tüketilmesi de siyanür zehirlenmesi yapabilir.

Siyanür Zehirlenmesi

Tıbbi uygulamalarda da siyanür riski bulunmaktadır. Akut hipertansiyon krizi için kullanılan sodyum nitorprussid vücuda girdiğinde siyanüre dönüşür. Bunun yüksek dozda kullanımı, hızlı bir şekilde verilmesi, böbrek yetmezliği olması gibi durumlarda toksik etkiler ortaya çıkabilir. Kanser tedavisinde verilen leatrril tabletlerini 12-13 adet birden içilmesiyle ciddi metabolik asidoz meydana gelebilir.

Siyanürlü bileşiklerden alkali siyanür tuzları  vücuda ciltle alındığında fazla etkili olmasa da, ağız yoluyla alındığında toksik etki gösterebilir. Fazla dozda alınmadığında, karaciğerde işlem görerek en geç 1 saat içinde idrarla atılır. Hidrojen siyanür ise deriden, ağız ve solunum yolu ile alındığında, toksik etki gösterebilir.

Siyanür bileşikleriyle oluşan zehirlenme tedavi edilir mi

Bu bileşikler yüksek dozda alındığında oldukça hızlı bir şekilde siyanür zehirlenmesi görülür ve ölüm gerçekleşebilir. Ancak en kısa sürede sağlık kuruluşuna gidilirse, bunun tedavi edilmesi mümkündür. Bu zehirlenmelerde gerekli olan antidotlar Sağlık Bakanlığı Ulusal Zehir Merkezi'nden kolaylıkla temin edilebilir. Bu merkeze 114 numaralı telefonla ulaşılabilir.

]]>
Fare Zehiri https://www.zehirlenme.org/fare-zehiri.html Mon, 12 Nov 2018 16:54:38 +0000 Fare zehiri, yaşam alanlarımızda görmekten hoşlanmadığımız fareler için üretilmiş zehirlerdir. Farelerin doyma hissi olmadığından devamlı olarak kemirmek için bir şeyler ararlar. Bu yüzden fare zehiri rahatlıkl Fare zehiri, yaşam alanlarımızda görmekten hoşlanmadığımız fareler için üretilmiş zehirlerdir. Farelerin doyma hissi olmadığından devamlı olarak kemirmek için bir şeyler ararlar. Bu yüzden fare zehiri rahatlıkla kullanılabilir. Daha çok kapalı alanlarda ya da farelerin rahat dolaşacakları depo, ev gibi yerlerde kesin olarak farelerden kurtulmak için, genellikle buğday taneli olan fare zehiri kullanılabilir.

Fare zehiri nasıl etkili olur

Fare zehiri farelerin iç kanama ile ölmesine neden olduğundan ani ölümler olmaz. Zehirli yemi koyduktan sonra fareler 3-5 günde ölmeye başlarlar. Yemle zehirlenen fareler bunun farkına bile varmaz. Yemi yemeye devam ederek, çırpınmadan sakinleyip ölürler. Fareler bilindiği gibi oldukça akıllı hayvanlardır. Bu yüzden fare zehiri özenle seçilmeli, onları kandıracak yemelerini sağlayacak türde olmalıdır. Evlerinizi kendilerine yuva yapan farelere karşı zehirle önlem alabilirsiniz. Aksi halde zararlı olabilirler.

Fare zehiri nasıl kullanılır

Fare zehiri kullanırken mutlaka eldiven kullanmalısınız. Bu şekilde zehrin cildinize temasını önler, zararlarından kurtulursunuz. Bunun dışında farelerin iyi koku aldığını dikkate almalısınız. İnsan kokusu alacağı için zehre dokunmazlar.

Fare zehrini özellikle farelerin sevdiği besinlerle birlikte kullanabilirsiniz. Bu sayede fare zehrini daha kolay yerler. Bunun için peynir, sucuk, ceviz gibi besinleri tercih edebilirsiniz. Bunları farelerin dolaştıkları kuytu yerlere zehirle birlikte koyabilirsiniz. Özellikle duvar dipleri, mutfaktaki dolapların altları, köşe yerler farelerin dolaştığı yerler arasındadır.

Fare Zehiri

Fare zehiri içinde en fazla tercih edilen buğday taneleri ile hazırlanmış olanlardır. Fakat fareler bunları çevreye dağıtabilir. Eğer evinizde evcil hayvanınız varsa, bu zehirlerden tercih etmeyin. Çünkü etrafa dağılmış zehirli buğday tanelerini evcil hayvanınız yiyebilir.

Bazı fare zehirleri de pasta denilen küçük paketler halinde satılır. Fareler bunları kemirdiğinde, onlar için ölüm hızla başlar. Bunu yedikten sonra fareler su aramaya başlar. Bu nedenle fareler yuvalarına girmeden ölürler. Böylece fare ölüsünden daha kolay kurtulabilirsiniz.

Farelerin hoşlandığı zehirlerden biri de, mum blokları şeklinde üretilenlerdir. Kemirgen olan fareler bunları sever. Ancak yine evcil hayvanlarınız varsa, dikkatli olmanızı öneririz.

Fare zehiri kullanacaksanız, bu yerlerde başka besinleri açıkta bırakmayın. Böylece farelerin direkt olarak zehre gitmesini ve yemesini sağlayabilirsiniz. Gördüğünüz gibi fare zehiri oldukça tehlikelidir. Bu nedenle evinizde bile saklarken çok dikkatli olun. Özellikle çocuklarınız varsa, daha fazla özen gösterin.

]]>
Arı Zehiri https://www.zehirlenme.org/ari-zehiri.html Mon, 12 Nov 2018 23:44:17 +0000 Arı zehiri, işçi arıların sahip olduğu iğne, düşmanlara karşı en önemli savunma aracıdır. İki bölümden oluşan iğnenin ilk bölümü karın boşluğunda bağırsaklarla bağlantısı olan kesecikten, diğer böl Arı zehiri, işçi arıların sahip olduğu iğne, düşmanlara karşı en önemli savunma aracıdır. İki bölümden oluşan iğnenin ilk bölümü karın boşluğunda bağırsaklarla bağlantısı olan kesecikten, diğer bölümü de iğnenin kendisidir. İğnenin ucunda bulunan 9 kanca, arının iğneyle sokmasının ardından iğnenin geri çıkmasına mani olur. Arı iğneyi geri çektikçe, arının bağırsaklarının bir bölümü de kopar. Bu sebeple arı soktuktan sonra 1-2 günde ölür. Arıların her biri yaşamında 03, mg zehir üretir. Arılar özelliklerinden dolayı arkada olan iğnesini her pozisyonda sokma olanağına sahiptir. Arı zehri çeşitli hastalıklara iyi gelmektedir. Bu nedenle günümüzde arı zehri üretilmesi ve tıpta çeşitli alanlarda kullanımı yaygındır. Farmakolojik olarak arı zehrinin kan dolaşımını arttırıcı, tansiyonu düşürücü, radyasyona karşı koruyucu ve bağışıklık sisteminin çalışmasını sağlayan olumlu etkileri vardır.

Arı zehriyle tedavi nasıl yapılır

Çin'de Pekin'de tarihler boyu kullanılmış olan tedavi metodu 2007 yılında alternatif tedavi olarak kabul görmüştür. Tedavide arılar vücudun belirli bölgelerine konmakta ve iğnelerinden çıkardıkları zehrin içindeki toksinlerle doğal ilaç elde edilmektedir. Bu tedavi akupunktur tedavisine bir alternatif olarak görülmektedir. Kemik hastalıklarına, sinüzit, romatizma, kolesterol, artrit sorunlarına iyi geldiği belirtilmektedir. MS ve astım hastaları üzerindeki etkileri de hala araştırma konusudur. Doğal bir savunma aracı olan arı zehiri, arının 0,3 mm boyundaki iğnesinden zerk edilir. Cilde temas eden iğne, 0,3 mg toksin yani zehir salgılar. Tedavide arılar vücudun farklı yerlerine konur ve arılar kendi içgüdülerini kullanarak sokar, ardından ölürler. Daha sonra ciltte kalan iğneler çıkarılır. Kişiler 100 kezden daha fazla arılar tarafından sokulabilir. Bu çocuklarda 5 taneden fazla olmaz. Bu tedavinin hastalardaki ağrıyı % 90 seviyesinde düşürdüğü belirlenmiştir.

Arı Zehiri

Arılar genellikle çoğunluk halinde iğnelerini avlarına batırır ve ölümlerine bile neden olabilirler. Araştırmacılara göre bu kanserin tedavisinde bile kullanılabilir. Bu amaçla mikroskobik arı meydana getirilmiştir. Kanserli bölgeye iğneler batırılarak, etrafta olan sağlıklı doku zarar görmeden tedavi uygulanmaktadır. Bu mikroskobik arılar oldukça küçük olduğundan, gözle bakıldığında görünmezler. İnsanda kanda dolaşarak, ilaç tedavisi şeklinde de kullanılır. Cilt kanserinde, prostat, bağırsak kanseri tedavisinde bu yöntemin başarılı olduğu belirtilmektedir. Tarihte Çin, Tayland, Güney Kore, Japonya gibi ülkelerde tedavi amacıyla kullanılan arı zehiri, artık pek çok Avrupa ülkesinde değişik ürünler şeklinde de kullanılmaktadır. Giderek te zehrin kullanımı artmaktadır.

Arı zehiri tedavisinde nelere dikkat edilmeli

Arı zehiri tedavisinden önce kişiye alerji testi uygulanmalıdır. Tedavi tüberküloz, endokardit hastalıkları, bel soğukluğu ile gebelik döneminde kullanılmamalıdır. Arı zehrinin fizik tedavi uzmanının ya da başka bir uzmanın kontrolü altında, iğne şeklinde hazırlanması ve bölgeye enjekte edilmesi şeklinde kullanımı ya da krem, pomad şeklinde kullanımı mümkündür.

Arı zehrinin yapısı

İçeriğinde pek çok amino asit, protein yapıda olan melittin, mikro element olması yüzünden, arı zehiri bağışıklık sistemini düzenlenir, beyin ve sinir iletimi uyarılır, sinir sisteminin çalışması düzenlenir. Araştırmalarda melittin maddesinin nano parçacıklarla kaplı olduğu ve AIDS nedeni olan HIV virüsünü sağlıklı olan hücrelere zarar vermeden ortadan kaldırıldığı belirlenmiştir. Normalde melittin maddesi insan hücresine zararlı olur. Fakat bu şekilde içinde tampon yapılan olduğundan, sağlıklı hücrelere zararına engel olunur.

]]>
Midye Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/midye-zehirlenmesi.html Tue, 13 Nov 2018 18:54:41 +0000 Midye zehirlenmesi, ülkemizde oldukça fazla tüketilen midye bazen oldukça ölümcül olabilecek zehirlenmelere neden olabilir. Bu daha çok midyelerin içine bulaşabilen bakteriler ve dinoflagellalar midyenin içinde farklı Midye zehirlenmesi, ülkemizde oldukça fazla tüketilen midye bazen oldukça ölümcül olabilecek zehirlenmelere neden olabilir. Bu daha çok midyelerin içine bulaşabilen bakteriler ve dinoflagellalar midyenin içinde farklı kimyasallar üretebildiğinden, insanlara zararlı olacak, ölüme sebebiyet verecek etkiler gösterebiliyor. Bu konuda 2009 yılında yapılmış olan bir araştırmada, Azadinium spinosum denilen küçük alglerin çok görülen midye zehirlenmesi açısından sorumlu olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında günümüze kadar belirlenmiş çeşitli midye zehirlenmeleri bulunmaktadır. Bunların ortak özelliği zehirlenmeye neden olan kimyasalların nörotoksin denilen sinir dokusunu harap etmesidir. Bu yüzden midye zehirlenmesi ciddi tehlikeler yaratabilir.

Midyelerin içinde en fazla görülen Nörotoksinler ise, histamin, ciguatoksin, domoik asit, azasparikasit türü kimyasallardır. Bunların fazla miktarda alınması halinde ciddi sayılabilecek sonuçlar ortaya çıkabiliyor. İnsanlar aynı zamanda midye yiyerek beslenen balıkların içinde nörotoksinlerin birikmesiyle, bu balıkların daha büyük balıklar tarafından tüketilmesiyle toksinin depo edilmesi şeklinde daha riskli hale gelebiliyor. Bu yüzden insanlar bir balık bile yiyerek ciddi oranda nörotoksine maruz kalabilir ve zehirlenme ile karşılaşabilir. Bazen tek midyede biriken nörotoksin bile ciddi derecede risk olabilir. Nörotoksinler vücutta sinirlerin kimyasal işlevini bozmakta ve onları tahrip etmektedir. Eğer vücutta kalırlarsa, sinir dokusunun bozulması kaçınılmazdır.

Midye Zehirlenmesi

Midye zehirlenmesi hangi belirtileri verir 

 • Rahatsızlık veren karın krampları
 • İshal ve karın ağrısı
 • Kusma ve mide bulantısı olması

Bu belirtiler midye zehirlenmesinin ilk semptomları arasındadır. Bu aşamada kişiye müdahale edilmediği takdirde, Nörotoksinler sinir dokusuna hasar vermeye başlıyor ve başka belirtiler ortaya çıkıyor. Bunlar ise;

 • Dişlerde gevşeklik varmış gibi düşme hissinin oluşması
 • Sıcakla soğuğun birbirine karıştırılması, mesela buza temasta yanma hissinin olması gibi.
 • Baş ağrısı, düşük kan basıncı ve düşük kalp ritminin ortaya çıkması
 • Ağızda metalik tat oluşması
 • Ayrıca aniden ortaya çıkan kaşınma ve kızarıklık, yüzün ve vücudun kızarması, nefes darlığı olması gibi etkiler olabilir.

Midye zehirlenmesinde bazen daha farklı belirtilerde olabilir. Bu midyelerdeki Nörotoksinler genellikle yarım saat içinde etkili olurlar. Bu etkiler arasında;

 • Vücutta halsizlik ve uyuşma olması
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Kollarda ve bacaklarda geçici felç olması
 • Mide bulantısı, kusma ve ishal olması

Eğer midye yedikten sonra yukarıdaki belirtiler görülüyorsa, hemen doktora gidilmelidir. Bu yapılmadığında, zehir vücuda tamamen yayılacaktır. Bu durumda ilk önce kalıcı felç, daha sonra beyin hasarı yüzünden zihinsel sorunlar ile ölüm bile olabilir. Bu nedenle midye tüketiminde aşırılığa kaçılmamalıdır. Çünkü bu durumda alınan nörotoksini vücut daha kolay dışarı atabilir. Bir de güvendiğiniz yerlerden midyenizi almanızı tavsiye ederiz.

]]>
Kurşun Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/kursun-zehirlenmesi.html Tue, 13 Nov 2018 21:23:02 +0000 Kurşun zehirlenmesi, çevresel etkiler nedeniyle kurşuna maruz kalındığında ortaya çıkan, önlenebilir bir sorundur. Kanda yüksek kurşun düzeyleri ile ortaya çıkan zehirlenme, en fazla çocuklarda kalıcı hasarlara y Kurşun zehirlenmesi, çevresel etkiler nedeniyle kurşuna maruz kalındığında ortaya çıkan, önlenebilir bir sorundur. Kanda yüksek kurşun düzeyleri ile ortaya çıkan zehirlenme, en fazla çocuklarda kalıcı hasarlara yol açabilir. Kurşun çevremizde az miktarda bulunan aşınmaya karşı dayanıklı, yumuşak bir metaldir. Eskiden benzin, ev boyaları, konserve kutuları, lehimli tenekelerde oldukça fazla kullanılmasına rağmen, günümüzde çoğu alanda kurşun kullanımı yasaklanmıştır. Buna rağmen hala çeşitli hobilerde, endüstri alanında kurşun kullanılmaktadır.

Kurşunun vücuda girişi küçük partiküller şeklinde ya da toz halinde olabilir. Bunlar solunum ya da ağızdan vücuda girebilir. Akciğerlere ya da bağırsaklara girip, buradan kan dolaşımıyla tüm organlara ulaşabilir. Kurşunun etkisi bundan sonra yavaş yavaş kandan ve organlardan kemiklere, dişlere geçerek, yıllarca buralarda depolanmaya devam edebilir. Yetişkinlerde depolanan kurşunun % 94 kadarı, çocuklarda da 5 73 kadarı kemiklerde depolanmaktadır. Vücut bu sıradan kendini kurşunun etkisinden kurtarmak için, kemiklerden kısım kısım kurşunu alır ve idrarla, dışkıyla dışarıya atmaya çalışır. Bazı durumlarda kurşun yerinden oynar, kemiğin kırılması ya da hamilelikte yeniden kan dolaşımına ve organlara dönebilir. Bu durumda anneden henüz doğmayan bebeğe, emzirme döneminde bebeğe bile geçebilir. Hamilelikte bebeğin kurşundan etkilenmesi halinde, gebeliğin düşükle sonuçlanması ya da erken doğum gibi olumsuz etkiler olabilir.

Kurşun Zehirlenmesi

Kurşun zehirlenmesi belirtileri

Kurşun zehirlenmesi vücutta her yerde etkili olabilir. Ancak en fazla merkezi sinir sistemiyle böbrekleri etkiler. Kurşunun neden olduğu sorunlar bilişsel gelişimin bozulması, öğrenme sorunları ile davranış sorunlarının oluşmasıdır. Akut kurşun zehirlenmesinde kişide şiddetli karın ağrısı, ensefalpati, ishal, kusma, kasılma, koma, hatta ölüm gibi etkiler olabilir. Kronik kurşun zehirlenmesinde ise, uzun süre karın ağrısı olması, güçsüzlük, bulantı, anemi, baş ağrısı, bitkinlik, bilişsel işlevlerde kayıp gibi belirtiler olabilir. Kurşuna uzun süreli ancak düşük oranda maruz kalma halinde ise, böbreklerde işlev kayıpları oluncaya kadar belirtiler ortaya çıkmayabilir. Kandaki kurşun seviyelerinin normalde 10 mcg/dl olması önerilmektedir. Bu seviyenin altındaki kurşun toksik etkilere nadiren sebep olabilir.

Kurşun zehirlenmesi kişileri nasıl etkiler

Kişinin kurşun zehirlenmesinden etkilenme oranı kişinin yaşıyla, kurşuna maruz kalma süresiyle, maruz kalınan kurşun miktarıyla, genel sağlık durumuyla ve beslenme düzeniyle bağlantılıdır. Mesela beslenme bozukluğu olan ya da demir eksikliği olan kişiler kurşun zehirlenmesinden daha fazla etkilenir. Daha önceden ev boyalarında kullanılan kurşun, evlerin  bu boyalarla boyanması nedeniyle etrafta kirlenen toprak yüzünden bile kurşun zehirlenmesi etkisi görülmekteydi. 1978 yılında boyalarda kurşun kullanımı yasaklanmıştır.

6 yaşından küçük çocuklarda kurşunu yüksek emilin oranı ile el ve ağızlarıyla daha fazla oynadıklarından kurşun zehirlenmesinden daha fazla etkilenirler. Kurşunun bulaştığı herhangi bir şeyi yutma, soluma, bu maddelerin çiğnenmesi, yutulması, yenmesi, içilmesi yüzünden kurşun vücuda kolaca girer. Yetişkin kişiler işleri ya da hobileri nedeniyle kurşuna maruz kalabilirler. Bu kişiler iş kıyafetleri ile eve geldiğinde kurşunu eşine, çocuklarına bulaştırabilir. Kurşuna maruz kalabilecek meslekler ise;

Kurşun dökme işleri, çelik kaynak, inşaat, dökmecilik, köprü yapımı, tadilat ve tesfiye işleri, oto onarım işleri, kablo uzatma işleri, hurda geri kazanım işleri gibi iş kollarıdır.

Kurşuna maruz kalınabilecek hobiler arasında ise; kurşun dökme, balık oltası için kurşun işleri, oto onarım, cam boyası, kurşun lehimler, yapma boya ile resim yapma, çömlek cilalama gibi faaliyetler bulunur. Ayrıca beslenme katkılarında, bazı ilaçlarda, kozmetiklerde, mücevherl]]> Balık Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/balik-zehirlenmesi.html Tue, 13 Nov 2018 23:47:06 +0000 Balık zehirlenmesi, üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde yeni yeni gündeme gelen balık zehirlenmesine karşı oldukça dikkatli olunmalıdır. Bu tür zehirlenmeler aslında balığın kendisinden değil, balığın Balık zehirlenmesi, üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde yeni yeni gündeme gelen balık zehirlenmesine karşı oldukça dikkatli olunmalıdır. Bu tür zehirlenmeler aslında balığın kendisinden değil, balığın etkilendiği dış etkenler yüzünden ortaya çıkmaktadır. Suyun içine karışan çeşitli sanayi artıkları suyun özelliklerini bozmakta, genellikle civa, bakır ve çinko zehirlenmesinin meydan gelmesine yol açmaktadır. Yağmur suları nedeniyle de, suyun içine karışan kurşun yüzünden kurşun zehirlenmesi de etkili olmaktadır. Uzmanlar her zaman beslenmede beyaz et tüketimini önerirler. Ancak deniz ürünlerinin özellikle balıkların tüketiminde bilinçli olunması, temiz ve sağlıklı yerlerde avlanmış, doğru paketlenmiş, kontrol edilmiş balıkların tüketilmesi gerekir.

Balıklar temiz sularda üretilmeli

Günümüzde giderek artan balık çiftlikleri nedeniyle, balık tüketimi daha fazla artmaktadır. Ancak balık çiftliklerinin kurulduğu denizler mutlaka temiz olmalıdır. Uygun koşullar olduğunda, balığın vücudundaki her bir bakteri 20 dakikada bir çoğalır. Seri bir şekilde çoğalan  bakteri hücresinin her biri 12 saat içinde 68 milyar bakteri oluşur. Bu durum böyle bir balığı tüketen kişilerin nasıl tehlike içinde olduğunu açıklayabilir. Bu yüzden balıklar temiz sularda üretilmeli ve bu balıklar tüketilmelidir.

Midye zehirlenmesi, balıkların etkilenmesine neden olabilir

Toplumda daha iyi bilinen midye zehirlenmesi balıklarında etkilenmesine sebep olabiliyor. Midye yiyerek beslenen küçük balıklar ve küçük balıkları yiyerek beslenen daha büyük balıklar ile bu balıkları tüketen kişiler balık zehirlenmesi ile karşı karşıya kalabiliyor. Hava sıcaklıklarının artması bu riski daha fazla arttırmaktadır. Bu yüzden balıkların tüketilmesinde her zaman temiz yerlerde avlanmış olanlara yer verilmelidir. Kendini aşırı hassasiyet, kusma ve bulantı, ishal, felç, ölüm gibi etkilerle gösteren balık zehirlenmesi oldukça tehlikelidir. Vücuda ağır metallerin alınmasına neden olup, nörotoksinler ile zehirlenme etkisi yapmaktadır. Uzuvlarda karıncalanma, konuşma bozukluğu, solunum sorunları gibi istenmeyen etkiler ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden hemen doktora gidilmesi tavsiye edilir.

Balık Zehirlenmesi

Balık zehirlenmesi belirtileri ne zaman ortaya çıkar

Kişinin balık alerjisi olursa, buna tepki olarak belirtiler balığın sindirilmesiyle 2 dakika içinde ortaya çıkabilir. Deniz ürünlerindeki alerjide belirtiler 1 saatte etkili olabilir. Bu kişilerde anafilaktik şok etkileri görülebilir. Bakterilerin bir kısmı da palamut, uskumru, orkinos gibi balık gruplarında toksinler oluşturabilir. Bu tür balıkların tüketilmesiyle birlikte balık zehirlenmesi ortaya çıkar.

Balık zehirlenmesi belirtileri

 • Şiddetli bulantı ve kusma
 • Yüksek ateş
 • Titreme ve baygınlık hissi
 • Karın ağrısı ve kramplar
 • Baş dönmesi ve baş ağrısı
 • Ağır zehirlenme etkileri ise; kas kramplarına ve şoka sebep olabilir.

Balık zehirlenmesi kişinin bünyesine göre belirti verebilir. Bunların hepsi bir arada olabileceği gibi, sadece biri etkili olabilir. Bu durumda hemen kişinin kusturulması, kuvvetli müshil verilmesi ve bağırsakların boşaltılması gerekir. Daha sonra ishal kesiciler kullanılabilir. 24 saat kadar kişi bol su içmelidir. Vücudundaki zararlı toksinleri daha kolay dışarı atabilir. Daha sonra hafif besinler tüketilebilir. Fakat bir doktora gidilmesi ihmal edilmemelidir.

]]>
Besin Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/besin-zehirlenmesi.html Wed, 14 Nov 2018 13:35:22 +0000 Besin Zehirlenmesi, Aldığımız besinlerle geçen mide ve bağırsak ta rahatsızlığa neden olan genellikle hafif seyir eden ve aniden gelişen tablolara denmektedir. Her ne kadar hafif geçirilse de ölümcül de olabilen vakalar bulunmak Besin Zehirlenmesi, Aldığımız besinlerle geçen mide ve bağırsak ta rahatsızlığa neden olan genellikle hafif seyir eden ve aniden gelişen tablolara denmektedir. Her ne kadar hafif geçirilse de ölümcül de olabilen vakalar bulunmaktadır. Kişi bakteri ve toksinlerle temas etmiş gıdaları tükettiğinde yaklaşık 6-24  saat içerisinde belirtiler ortaya çıkmaktadır. Hastalık aynı yerde yemek yemiş yada aynı gıdalarla temas etmiş kişiler de görülebilir. Ne kadar çok bakteri varsa kişi de hastalık görülme riski ve şiddeti o kadar artmaktadır. Çoğu doktora gitmeden geçmektedir. Vakanın  şiddetine bağlı olarak  dışkıdan kan gelmesi, hamilelik, yaşlı ve bebek olmak doktora başvurmayı gerektiren unsurlardır. Gıdaların hazırlanma aşamasında hijyenik olmayan koşullarda bulunulması, saklama koşullarının  sağlıklı yapılmaması ve pişirme öncesi gıdayı hazırlayan kişinin ellerini iyi dezenfekte etmemesi ile bulaşır. Daha çok kümes hayvanlarında, pastörize olmamış sütten, kırmızı etten ve arıtılmamış suda bulunmaktadır.

Besin zehirlenmesi belirtileri bulaşan bakterinin türüne göre değişiklik göstermektedir. Her gıda zehirlenmesinin kuluçka süresi farklıdır. Kimi zehirlenmeler 30 dakika 1 saat içerisinde belirti verirken kimisi 6-12 saatte, bazı durumlarda bir kaç gün ile 1 hafta arasında değişmektedir. Besin zehirlenmesi, genellikle bir kaç gün içerisinde iyileşmekle beraber 1 haftaya kadar sürebilir. En yaygın belirtiler mide bağırsak sisteminden kaynaklanan kusma,bulantı, ishal, karın ağrısıdır. Ateş, üşütme, kanlı ishal, susuz kalma, halsizlik, bitkinlik ve kas ağrıları da sayılabilir. Daha ağır tablolarda sinir sistemine zarar verecek tablolar hatta ölümle sonuçlanabilecek durumlar söz konusu olabilir. 

Besin Zehirlenmesi
Besin Zehirlenmesi kendi kendine tedavi olabilecek bir hastalıktır. Eğer hastalık birkaç günden fazla sürerse, belirtiler şiddetli ise mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Besin zehirlenmesi tedavisinde amaç kaybedilen sıvı ve mineralleri yerine koymaktır. Bunun için bol bol sıvı tüketmek gerekmektedir. Zehirlenmeye neden olan bakteriyi yok etmek için uygun antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. İshali durdurmak doğru değildir. Bakteri bağırsakta beklerse yayılma eğilimine girebilir. Kısaca ishal olmak bu durumda iyidir. Tam anlamı ile iyileşme yaşınıza, sağlık durumunuza, enfeksiyonun türüne ve başka bir hastalığın olup olmamasına bağlıdır. Dünya sağlık örgütü dünyada en çok karşılaşılan hastalığın besin zehirlenmesi olduğu açıklanmıştır. Gıdaların daha sağlıklı tüketilmesi için Dünya Sağlık Örgütünün bazı kuralları bulunmaktadır. Bunlar; 
 • Pişirilecek gıdalarda pişirme işlemi tam ve kusursuz uygulanmalıdır. 
 • Pişirme sonrası gıdalar beklemeden  tüketilmelidir. 
 • Pişirilmiş gıdaların muhafazasına özen gösterilmelidir. 
 • Gıdaların yeniden ısıtılması tam  olmalıdır. 
 • Çiğ ve pişmiş gıdaların birbirleri ile  temasından kaçınılmalıdır. 
 • Ellerin yıkanması ve temizliği kesinlikle ihmal edilmemelidir. 
 • Mutfak  temiz tutulmalıdır. 
 • Gıdalar böcekler, kemirici hayvanlar ve  haşere gibi hayvanlardan korunmalıdır. 
 • Temiz su kullanımı  unutulmamalıdır.
]]>
Mantar Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/mantar-zehirlenmesi.html Wed, 14 Nov 2018 13:57:59 +0000 Mantar Zehirlenmesi, doğal ortamlarda büyüyen ve içerisinde zehir barındıran şapkalı mantarların çeşitli tüketim yollarıyla vücuda girmesi sonucu oluşan zehirlenme türüdür. Mantar zehirlenmesine çoğunlukla ilkbaharda v Mantar Zehirlenmesi, doğal ortamlarda büyüyen ve içerisinde zehir barındıran şapkalı mantarların çeşitli tüketim yollarıyla vücuda girmesi sonucu oluşan zehirlenme türüdür. Mantar zehirlenmesine çoğunlukla ilkbaharda ve sonbaharda yağışların görüldüğü mevsimlerde rastlanmaktadır. Mantar zehirlenmesinin belirtileri mantarın içerdiği zehrin niteliğine göre farklılık göstermektedir. Mantar tüketimi sonrasındaki 2-6 saat arasında zehirlenme belirtilerine rastlanabilir.

Mantar tüketimini seyreden 2 saat sonra zehirlenme gerçekleştiyse aşağıdaki belirtiler görülebilmektedir:

•Sersemleme
•Uykuya meyletme
•Tansiyon düşmesi
•Görme yetisinin bulanıklaşması
•Hızlanan nabız atışı
•Ağızda metal tadının olması
•Mide bulantısı 
•Kusma
•Terleme

Mantar tüketimini seyreden 6 saat sonra zehirlenme gerçekleştiğinde ise aşağıdaki belirtiler görülebilmektedir

•Mide bulantısı
•Kusma 
•İshal olma
•Karın ağrısı
•Karaciğer ve böbrek bozuklukları
•Koma hali

Mantar zehirlenmesinin teşhisi:

Mantar Zehirlenmesi
Hastanın gün içerisinde mantar yemiş olması ve zehirlenme bulgularının beraber değerlendirilmesi ile mantar zehirlenmesinin olup olmadığı hususunda karar verilir. Mantarın alanında uzman kişiler tarafından incelenmesi de zehirlenme konusunda yardımcı olmaktadır. Yukardaki belirtilerin olması durumunda hasta için en doğru yol bir sağlık kuruluşuna sevk olmaktır.

Mantar zehirlenmesinin tedavisi oluşan zehirlenme bulgularına yönelik çalışma yapılmasından geçmektedir. Bu konuda Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Ulusal Zehir Danışma Merkezi'nden (UZEM) panzehir temin edilebilir. Mantar zehirlenmelerinden korunmak için doğal ortamlarda büyüyen mantarları yememek gerekir. Bu mantarların yerine kültür mantarı tercih edilmelidir.
]]>
Gıda Zehirlenmesine Ne İyi Gelir https://www.zehirlenme.org/gida-zehirlenmesine-ne-iyi-gelir.html Thu, 15 Nov 2018 06:11:41 +0000 Gıda Zehirlenmesine Ne İyi Gelir, Gıda zehirlenmesi günümüzde pek çok kişi tarafından yaşanmaktadır. Pek çok kişinin başına gelen gıda zehirlenmesi genellikle tarihi geçen gıdaların tüketilmesi ile gerçekleşmektedir.  Gıda Zehirlenmesine Ne İyi Gelir, Gıda zehirlenmesi günümüzde pek çok kişi tarafından yaşanmaktadır. Pek çok kişinin başına gelen gıda zehirlenmesi genellikle tarihi geçen gıdaların tüketilmesi ile gerçekleşmektedir. Gıda zehirlenmesi bakterilerden, parazitlerden, virüsten yada toksinlerin bulunduğu su içerisinde yiyeceklerin tüketilmesi nedeniyle olmaktadır. Gıda zehirlenmelerinin en büyük rastlanılan durumuna bakteriler yol açmaktadır. Gıda zehirlenmesi  tek bir kişide yada aynı bozulmuş gıdayı tüketen bir çok kişinin tamamında görülebilen bir durum olmaktadır. Gıda zehirlenmesinin belirtileri ise yemek tüketildikten 2-6 saat sonra ortaya çıkmaktadır. Zehirlenme belirtilerinin ortaya çıkma zamanı ise zehirlenmenin nedenine bağlı olarak değişebilmektedir.  Mide krampları, ishal ve kusma gibi belirtiler gıda zehirlenmelerinin en sık görülen belirtilerinden olmaktadır. Bu belirtilere ateş, ürperti, baş ağrısı ve halsizlik de rastlanabilir. Bazı durumlarda gıda zehirlenmesi belirtilerinin görülmesi genellikle 1-3 gün arasını bulabilmektedir. Görülen bu belirtilerin yemekten 2-3 gün sonra görülmesi bakterinin türüne, bozulmuş gıdalardan ne kadar yenildiğine, zehirlenen kişinin genel sağlığına bağlı olmaktadır. Bozulmuş gıda tüketildikten bir zaman sonra mide bulantısı başlatır. Bu süre zarfında giderek şiddetlenen mide krampları yaşanmaya başlar. Daha sonra süre ve zaman ilerledikçe kusma ve bulantı izler. Daha sonra ishal oluşur ve dışkı kanlı bile olabilir. Ayrıca kişinin vücudunda hızlıca yara şeklinde kızarıklar ve şişlikler oluşur. Ancak bu belirtilerin yaşanması ile kişiyi en yakın bir sağlık kuruluşuna götürerek uzman bir doktor tarafından müdahale ettirmek gerekmektedir. Birde gıda zehirlenmesine ne iyi gelir dediğimizde uzmanların birçok tavsiyesi bulunmaktadır.
Gıda Zehirlenmesine Ne İyi Gelir
 • Bol miktarda sıvı alımı
 • Hafif yiyecekler tüketilmesi
 • Haşlanmış sebze tüketilmesi
 • Arındırılmış süt tüketilmesi
Gıda zehirlenmelerinde en çok meydana gelen olay kusma olmaktadır. Kusmadan dolayı vücut sıvı kaybına uğradığından dolayı kişi bol miktarda sıvı tüketmelidir. Kusmadan dolayı vücut sık sık  su ve besin değerlerini kaybetme durumundadır. Bu nedenle mideyi durdurmak ve yatıştırmak için  bol miktarda sulu meyveli buz parçacıkları yenilmeli, bu rahatsızlığa oldukça iyi gelmektedir. Ağızda gelişmekte olan herhangi bir kötü tattan arındırmak için ise, soğuk su veya meyve suyundan küçük yudumlar alınmaya çalışılmalıdır. Fakat hasta bu durumda yeme içmeden kesilir ve isteksiz duruma gelir fakat zorlanarak da olsa tüketilmesi sağlanmalıdır. Birde hafif yiyecekler tüketilmelidir örneğin hastalıktan bir kaç saat sonra muz, elma, armut ya da papaya gibi taze meyveler küçük küçük yemeye çalışılmalıdır. Tost, çörek ve galeta gibi hafif gıdalar da tüketilebilir.Kişi açlık hissettiği an biraz tavuk suyu ile çorba ya da çok hafif bir et suyu çorbası içebilir. Gıda zehirlenmesine iyi gelmesi için aç kalmamak önemli olup haşlanmış sebze tüketilmelidir. Sadece bazı sebzeleri haşlayarak çok fazla baharat eklemeden gerekli baharatları ekleyerek sağlıklı bir yemek hazırlanabilir. Bu şekilde gıda zehirlenmesine iyi gelen yiyecekler tüketerek bu gibi durumlardan kurtulmuş olunur. 
]]>
Zehirlenme Belirtileri https://www.zehirlenme.org/zehirlenme-belirtileri.html Fri, 16 Nov 2018 06:10:50 +0000 Zehirlenme belirtileri, bakteri, virüs ya da parazitlerce zehirlenmiş gıdalar tüketmek, kimyasallara maruz kalmak gibi pek çok nedenden dolayı ortaya çıkan zehirlenme, mide bulantısı ve kusma ile karakterize edilmiş bir Zehirlenme belirtileri, bakteri, virüs ya da parazitlerce zehirlenmiş gıdalar tüketmek, kimyasallara maruz kalmak gibi pek çok nedenden dolayı ortaya çıkan zehirlenme, mide bulantısı ve kusma ile karakterize edilmiş bir sağlık sorunudur. Zehirli bir madde yutulmuş ya da zehir içeren hava solunmuşsa mide bulantısı, kusma, ağrı, nefes alıp verme sorunu, zihin bulanıklığı ve ten renginde anormallik gibi belirtiler yaşanabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka ambulans aranmalı ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Ayrıca bu gibi belirtileri yaşamayan ancak zehirlendiğinden şüphelenen kişi de hastaneye başvurmalıdır.

Zehirlenme ağır hasar bırakabilen ya da hayati risk taşıyabilen kimyasal bir reaksiyon olarak tanımlanabilir. Zehirlenme genellikle yutkunma yolu ile ortaya çıkar. Ayrıca zehirlenme, cilt yolu, enjeksiyon yolu ve nefes yolu, hayvan sokması ile de gerçekleşebilir. Aşırı derecede toksik etkisi olan kimyasallar insan vücudu özellikle de mide için zararlıdır. Örneğin tiner, tuz ruhu gibi maddelerin zehirleyici özellikleri vardır. Bunların yanı sıra terapatik ilaçların bilinçsiz kullanımı zehirlenmeye ve hatta ölüme neden olabilir. Yiyecekler arasında ise mantar, kimyasal bulaşmış su, hijyenik koşullara uygun olmayacak şekilde hazırlanmış gıdaları tüketmek de zehirlenmeye neden olan faktörler arasındadır. Zehirlenme belirtilerine geçmeden önce zehirlenme çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Evsel kimyasallar (çamaşır suyu vb)
 • Kozmetik alanda kullanılan ürünler
 • Bazı bitkiler
 • Karbonmonoksit zehirlenmesi (kömür vb)
 • Kötü hazırlanmış gıdalar, dondurulmuş gıdalar
 • Pastörüze edilmemiş süt ve süt ürünleri
 • Aşırı tüketilen alkol
 • İlaçlar, bazı hayvan sokmaları

Zehirlenme Belirtileri

Mide Bulantısı: Tüketilen gıdalar sindirim için mideye ulaştığında zehirlenme söz konusu ise ilk belirti mide de yaşanır. Yemekten kısa süre sonra mide bulantısı, mide krampları, kusma, koyu renkli idrar, idrara çıkamama, idrarda koku ve ishal gibi belirtiler ortaya çıkar. İdrar ile alakalı belirtiler vücutta ciddi anlamda su kaybının olduğunu işaret eder. Bazı vakalarda dışkı ve kusmukta kan görülebilir. Zehirlenme parazit nedeniyle oluşmuşsa parazitin türüne göre belirtileri yaşama süresi değişken olabilir.

Halsizlik: Zehirlenme nedeniyle yaşanabilecek en belirgin belirtilerden biri halsizlik hissidir. Halsizliğe görüş bulanıklığı, kas güçsüzlüğü, ağız kuruluğu, ve yutkunma güçlüğü de yaşanabilir.

Zehirlenme Belirtileri

Yüksek Ateş: Vücut sıcaklığında birdenbire meydana gelen artış zehirlenme belirtisi olabilir. Fakat ateş yükselmesi birçok hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle yüksek ateş ile beraber mide bulantısı, kusma, kramp tarzı ağrılar ve ishal görülüyorsa belirtiler gözlenmeli ve bir doktora başvurulmalıdır. Zehirlenmede tedaviye erken başlamak belirtilerin kısa süre içinde kaybolmasına yardımcı olacak ve hayati risk ortadan kalkacaktır.

Zehirlenme sonrasında bazı ayrıntılara dikkat edilerek iyileşme süreci kısaltılabilir. Zehirlenmenin önemli belirtilerinden olan ishal ve kusma nedeniyle vücut aşırı su kaybedeceğinden dolayı zehirlenme sonrası kaybedilen sıvının bol su tüketilerek tekrar yerine koyulması gerekir. Bol su tüketimi, taze meyve suyu tüketimi zehirlenme sonrası önemlidir. Bu gibi durumlarda kahve gibi vücudu susuz bırakacak içeceklerden kaçınmak gerekir.

Bol su tüketimin haricinde zehirlenme sonrası hafif gıdalar ile beslenmek de faydalı olur. Muz, elma, armut gibi meyveler ufak porsiyonlarda tüketilebilir. Tavuk suyu çorbası, pirinç pilavı zehirlenme sonrasında mideyi rahatsız etmeyecek ve rahatlatacaktır. Yine yoğurt çok hafif ve sağlıklı bir gıda olduğu için yoğurt tüketimi de iyileşme sürecine katkıda bulunacaktır. Aynı zamanda mideyi rahatlatacak bitki çayları da iyileşme sürecine katkıda bulun]]> Tuz Ruhu Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/tuz-ruhu-zehirlenmesi.html Fri, 16 Nov 2018 08:44:01 +0000 Tuz ruhu zehirlenmesi, nyada çok sık kullanılan bir temizlik ürünü olan tuz ruhunun faydalarından birçok insan yararlanmaktadır. Aslında çok tehlikeli ve çok zararlı olabilen bu temizlik ürünü doğru kullanıldığı Tuz ruhu zehirlenmesi, nyada çok sık kullanılan bir temizlik ürünü olan tuz ruhunun faydalarından birçok insan yararlanmaktadır. Aslında çok tehlikeli ve çok zararlı olabilen bu temizlik ürünü doğru kullanıldığında faydalarını sağlasa bile insanların en küçük hatalarında çok büyük tehlikeleri meydana getirmektedir. Tuz ruhu zehirlenmeleri aslında daha derinden bakıldığında bir gaz zehirlenmesidir. Bu durumun nedeni ise diğer temizlik ürünleri ile birlikte karıştırılarak kullanılan tuz ruhu karışımından hızlı bir şekilde çıkan gazın kişilerin solunum yollarına giderek hızlı bir yanma etkisi göstererek kişilerde sorunlara neden olarak zehirlenme durumunu meydana getirmektedir. Bu durumda acilen ülkemizdeki zehir danışma hattını arayarak durumu bildirebilirsiniz. Günümüzde genellikle kadınların yaşadığı tuz ruhu zehirlenmesi sorununu yaşamamak içi sizler de tuz ruhu ve buna benzer temizlik ürünlerini kullanmadan önce gerekli önlemleri alarak bu gibi sorunlardan korunabilirsiniz. Bu tür sorunları yaşamamak için nemli bir iş maskesi kullanmanız sizler için iyi olacaktır. Eğer elinizde böyle bir maske yok ise ağzınızı ve burnunuzu nemli bez ile maskeleyerek gerekli işlemleri yapabilirsiniz. 


Tuz ruhu zehirlenmesi durumunda vücut sadece zehirlenme durumundan etkilenmez. Bu durumun yanı sıra aynı zamanda kişinin solunum yolları da tuz ruhunun aşındırıcı etkisinden dolayı aşırı bir şekilde etkilenerek sorunlar meydana gelmektedir. Tam olarak bir ev kazası olan bu tür zehirlenme durumları kişinin hayatı problemler yaşamasına neden olabilmektedir. Genellikle tedbirsizlik ve dikkatsizlik durumlarından dolayı meydana gelen tuz ruhu zehirlenmeleri insanların hayatında derin izler bırakmaktadır. Tuz ruhu zehirlenmesi genellikle tuz ruhu içerisinde bulunan hidroklorik asidin etkisi ile oluşan bir zehirlenme etkisi nedeni ile kişilerde sorun haline gelmektedir. Kimyasal olarak adı HCl olarak adlandırılmış olan bu asidin birçok canlı üzerinde çok olumsuz etkisi vardır. Sanayide çok fazla alanda kullanılan bu asidin insan vücudunda çok büyük aşındırıcı etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle tuz ruhunun cilde temas etmesi son derece tehlikeli olmasını yanı sıra kişide cilt zehirlenmelerine bile neden olabilmektedir. Normalde tuz ruhu hiçbir şekilde kullanılamayan bir üründür. Fakat bu kimyasal madde fabrikalarda su ile bir miktar seyreltilerek raflardaki yerini alır. Bu sayede etkisi biraz azaltılmış olan tuz ruhunu birçok insan temizlik ürünü olarak kullanabilmektedir. Tuz ruhu zehirlenmesinde görülen solunum yolu aşınmalarının, öksürük durumlarının ve nefes darlıklarının nedenine ise tabi ki bu asidin gaz hale gelerek solunmasıdır. 

Tuz Ruhu Zehirlenmesi
Tuz ruhu zehirlenmesi durumunda hastada yapılmaması gereken bazı ilk yardım önlemleri bulunmaktadır. Özellikle diğer zehirlenmelerde yapılan işlemler bu tür kimyasal madde zehirlenmelerinde kesinlikle yapılmamalıdır.
 • Tuz ruhu zehirlenmesi durumunda hastaya kesinle su ya da sıvı içecekler verilmemelidir. Aksi durumlarda kişinin vücudundaki kimyasalları su ile tepkimeye girerek yanma etkisi oluşturacaktır. Bu durum ise kişinin iç organlarının yanı solunum yolları ve yemek borusu gibi bölgelerin yanarak işlevlerini yitirmesine neden olabilmektedir. 
 • Bunun yanında tuz ruhundan zehirlenen bir kişinin kesinlikle kusturulmaması gerekmektedir. Bu durumun yanında özellikle tuz ruhunu ağız yolu ile vücuda alan kişilerde bu durum iki katı geçerlidir. Bu durumun nedeni ise yemek borusunu yakarak mideye giden tuz ruhu kusturulduğunda yakarak tekrar çıkmaktadır. 
]]>
Su Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/su-zehirlenmesi.html Fri, 16 Nov 2018 21:32:47 +0000 Su zehirlenmesi, yaz aylarında aşırı terleme sonucunda fazla su tüketimiyle veya kilo vermek isteyen kişilerin bol sıvı tüketildiği zaman daha fazla kilo veririm düşüncesiyle normalden fazla su tüketilmesi son

Su zehirlenmesi, yaz aylarında aşırı terleme sonucunda fazla su tüketimiyle veya kilo vermek isteyen kişilerin bol sıvı tüketildiği zaman daha fazla kilo veririm düşüncesiyle normalden fazla su tüketilmesi sonucunda görülen toksik bir durumdur. Su zehirlenmesine ani olarak müdahale edilmediği zaman bu durum ölümle sonuçlanır. Su zehirlenmesine erken müdahale yapılması amacıyla su zehirlenmesi belirtilerinin bilinmesi gerekmektedir Su zehirlenmesi basit olan bazı belirtiler gösterebileceği gibi ağır belirtiler de oluşturabilir. Bu durum su zehirlenmesinin derecesine göre değişkenlik gösterir. Su zehirlenmesi hiponatremiye neden olan durumlardan sadece bir tanesidir, diğerleri aşırı terleme belirtisi, ciddi yanıkların oluşumu, çok fazla görülen susuzluk hali ve bazı karaciğer hastalıkları ve böbrek bozuklukları olmaktadır.

Su Zehirlenmesi Belirtileri 

Su zehirlenmesi, genel itibariyle mide bulantısı, kusma belirtisi, baş dönmesi, şiddetli baş ağrısı ve bilinç bulanıklığı yaşanmasıdır. Bilinç bulanıklığı yaşanması su zehirlenmesinin en ağır belirtisi olmaktadır ve sonuç olarak bu durum komaya kadar ilerleme gösterebilir. Su zehirlenmesi tedavisinde zehirlenen kişi ağızdan alabiliyorsa tuzlu gıdalar verilmeye başlanır ve bu durum bilinç düzeyiyle alakalı olmaktadır. Eğer kişi ağızdan takviye alamıyorsa hemen damardan tuzlu solüsyonlar gönderilmeye başlanmalıdır. Bu nedenle fazla sıvı alan kişilerde yukarıda belirtilen su zehirlenmesi belirtilerinden bir tanesini görüyorsanız eğer vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Aşırı miktarda sıvı alınması durumda damarlara geçen aşırı sıvı sodyum oranın azalmasıyla bu oranı ayarlamaya çalışan vücut dengesinin orantısal olarak azalan Na miktarının düzenlenmesi için hücre içerisinden damar içerisine yada hücre dışına geçecek Na miktarının artmasıyla beraber durumu daha da kötü bir hal alır ve su bolluğu içinde su alarak şişen hücreler yavaş yavaş ölür. İlk ölmeye başlayan hücrenin etrafında kafa tası olduğundan dolayı daha fazla genişleyemeyerek patlamaya hazırlanan beyin hücreleri olmaktadır. Su zehirlenmesi bu hususlardan dolayıdır ki oldukça önemli olmaktadır. 

Su Zehirlenmesi

Çok basit anlamda su zehirlenmesi vücuda aşırı miktarda su alınmasından sonra vücutta hali hazırda olan diğer maddelerin miktarının göreceli olarak azalmasıdır. Eğer hastanede yada farklı bir sağlık kurumunda kan verdiyseniz Na yani sodyum, K yani potasyum gibi bazı kimyasal değerlerin oranının kontrol edildiğini ve bunun yanı sıra bu elektrolitlerin içecek maddelerinin üzerinde yazılı olduğunu görmüştürsünüz. Elektrolitler basit pozitif ve negatif yüklü iyonlar olmaktadır, vücuttaki başlıca işlevleri de sıvı dengesini düzene sokmak ve sinir iletimini sağlamaktır. Bu elektrolitler olmadan vücut işlevini düzenli olarak yapmaz, su zehirlenmesinde diğer elektrolitlerle birlikte sodyum oranının düşmesi başlıca ölüm nedenlerinden olmaktadır. Aşırı olarak sodyum düşüklüğü sonucunda koma hali gerçekleşir devamı ise ölümle sonuçlanır. Eğer erken tanı koyulursa damar içi sıvı takviyesi yapılarak bu durum geriye döndürülebilir, fakat tedavi edilmeyen hiponatreminin ölümcül olduğu unutulmaması gerekir. 

]]>
Karbondioksit Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/karbondioksit-zehirlenmesi.html Sat, 17 Nov 2018 03:24:03 +0000 Karbonmonoksit zehirlenmesi, karbonmonoksit gazi nedeniyle oluşur. Karbonmonoksit gazı, kömür, odun, tüp, doğal gaz gibi içerisinde karbon bulunan maddelerin yanmasıyla ya da tam yanmaması sonucunda oluşan bir gazdır. Renksiz, Karbonmonoksit zehirlenmesi, karbonmonoksit gazi nedeniyle oluşur. Karbonmonoksit gazı, kömür, odun, tüp, doğal gaz gibi içerisinde karbon bulunan maddelerin yanmasıyla ya da tam yanmaması sonucunda oluşan bir gazdır. Renksiz, kokusuz ve tahriş edici özelliğinin olmaması sebebiyle de fark edilmez. İçinde karbon bulunan yakıtların havasız ortamlarda yakılması, maden ocakları, garaj ve egsoz dumanı, kamp ısıtıcılarının olduğu bölgelerde karbonmonoksit zehirlenmesi sık görülür. Bu ortamda kalan insanlarda gazı soluması sonucunda ölüme varan zehirlenmeler görülmektedir. Ayrıca boya sanayinde kullanılan solvent ile metilen kloridle temasında da zehirlenme görülmektedir. 
Karbonmonoksit gazı, nefes yoluyla akciğerlerden kana geçmektedir. Bu gaz kan hücrelerinde bulunan ve dokulara oksijenin taşınmasını sağlayan hemoglobine oksijenden 200 kat hızlı bağlanmaktadır. Karbonmonoksit ile hemoglobinin birleşmesinden karboksihemoglobin oluşur. Bu durumda vücutta bulunan oksijen azalır karbonmonoksit artar. Kan dokulara yeteri miktarda oksijen taşıyamadığından kalp, beyin ve diğer vücut organları çalışması durma noktasına gelir. 

 Karbonmonoksit Zehirlenmesi Belirtileri : İlk belirtiler arasında baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik, nezle gibi rahatsızlıklar görülmektedir. Fakat bu tip zehirlenmede ateş görülmez. Bu sebepten kişinin bulunduğu ev ya da diğer ortamdaki kişilerle belirtilerin aynı zamanda olması zehirlenme açısından önemlidir. 

Karbondioksit Zehirlenmesi

Hafif Düzeyde Belirtiler;

 • Bitkinlik,
 • Baş ağrısı,
 • Nefes darlığı,
 • Mide bulantısı,
 • Baş dönmesi.

 Ciddi Düzeyde Belirtiler;

 • Bilinç kaybı,
 • Kusma,
 • Sersemlik,
 • Kas koordinasyonunun bozulması,
 • Ölümle sonuçlanma    

 Akut Karbonmonoksit Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir

 • Şiddetli baş ağırıs,
 • Huzursuzluk, nezle ve yorgunluk,
 • Baş dönmesi,
 • Karın ağrısı,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Göğüste çarpıntı,
 • Uyuşukluk,
 • Zihinde bulantı,
 • Dikkat eksikliği,
 • Depresyon,
 • Hareketsizlik,
 • Halüsinasyon,
 • Görme kaybı,
 • Dışkı ve idrar kaçırma,
 • Bayılma,
 • Nöbet geçirme,
 • Koma hali,
 • Solunumun durması  

 Kronik Karbonmonoksit Zehirlenmesi Belirtileri

 • Halsizlik ve Baş ağrısı,
 • Bulantı,
 • Karın ağrısı,
 • Sersemlik,
 • Uyuşma,
 • Bilişsel işlev azalması,
 • Unutkanlık,
 • Göz kararması,
 • Unutkanlık,
 • Huzursuzluk hali,
 • Karakter Değişiklikleri,
 • Denge bozukluğu 

 Karbonmonoksit Zehirlenmesi Meslek Risk Grupları

 • İtfaiye personeli,
 • Trafik polisleri,
 • Çelik endüstri çalışanları,
 • Kapalı garaj çalışanları,
 • Boya işlerinde çalışanlar,
 • Kalorifer kazanı dairesi çalışanları,
 • Otomobil tamircileri

Zehirlenme konusunda hamileler, çocuklar, yaşlılar, solunum ve kalp hastalıkları şikayeti olan kişilerde büyük risk içindedir. 

Karbonmonoksit Zehirlenmesinde İlkyardım Nasıl Yapılmalıdır

 • Zehirlenme vakasında zehirlenen kişi için yardıma giden kişi de zehirlenme tehlikesi altında olacağından gerekli tedbirleri almalıdır,
 • Camlar açılmalı, açılmıyorsa gerektiğinde kırılmalı,
 • Hasta hemen o ortamdan uzaklaştırılmalı,
 • Açık havaya çıkıldığında hava yolu açık değilse açılmalı, solunum durmuş ise Temel Yaşam Desteğine başlanmalıdır. 
 • 112 Acil Yardım Servisi aranmalıdır. 

 Karbonmonoksit Zehirlenmesinden Korunma Yolları Nelerdir

 • İşyerleri ve evlerde doğal gaz ile çalışan cihazların yıllık bakımları ihmal edilmemeli,
 • Doğalgaz cihazlarına gerekli oksijen sağlanmal]]> İnsektisit Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/insektisit-zehirlenmesi.html Sun, 18 Nov 2018 02:55:15 +0000 İnsektisit Zehirlenmesi, zararlı böcekleri öldürmek amaçlı kullanılan kimyasal maddelere insektisit adı verilir. Bu maddeyi nefes alıp verirken veya direk olarak tüketmesi sonucunda insektisit zehirlenmesi meydana gelir İnsektisit Zehirlenmesi, zararlı böcekleri öldürmek amaçlı kullanılan kimyasal maddelere insektisit adı verilir. Bu maddeyi nefes alıp verirken veya direk olarak tüketmesi sonucunda insektisit zehirlenmesi meydana gelir. Bu durumda zehirlenmeler ise maruz kalma oranına göre değişiklikler gösterebilir. En fazla insektisit zehirlenme belirtilerine maruz kalma oranına bağlı olarak değişiklikler gösterebilir. İnsektisit spreyler genellikle yaşamı tehdit edici etkenlere ve solunum yollarına ait sorunlara sebep olma yeteneğine sahiptir ve piretrinleri, veya olmayan insan sağlığı için zararlı kimyasallar barındırır.

  Hafif Pozlama: < P > Hafif pozpoz sona erdikten sonra go away adı verilen belirtileri barındırarak tanımlanabilir. Bu durum ise insektisite maruz kaldığınız durumdan kişiyi çıkarmadan yapılabilir. İnsektisit de hafif maruz olma durumunda ise kişilerde baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, yorgunluk, bulanık görme ve terlemelere rastlanabilir. Ayrıca pozlama sınırlı veya sona ermiş olarak rastlanan belirtilerde en aza inebilir. Ayrıca kimyasalların vermiş olduğu zararlı etkilerden kurtulmak için cildinizin tamamını ve gözlerin iyice yıkanması kişi için faydalar sağlayacaktır.

  Orta Pozlama: Orta poz nedeni ile gelişen < P> döküntülerİ, ciltte genellikle kızarıklık türünde belirtiler barındırır. Bu durumda solum yolu problemleri ve oryantasyon bozukluklarına neden olmaktadır. Yaşanan bu olumsuz belirtiler genellikle borik asit maruz kalarak teneffüs yoluyla meydana gelebilir. Maruz kalınan teneffüs ise kişide mide bulantısı, kusma ve öksürük şeklinde kendini gösterebilir.

  Aşırı Pozlama: Kişiler insektisit < P > kimyasallarına maruz kalmalarından dolayı bu kişilerin vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmaları da büyük önem taşımaktadır. İnsektisite aşırı derecede maruz kalma sonucunda kişide zorlayıcı nöbetlere neden olur. Bu nöbetler ise özellikle gelişen kalp çarpıntısı nedeni ile koma gibi farklı oldukça ciddi ve önemli sağlık sorunlarına ve en önemlisi nefes zorluğuna sebep olabilir.

  İnsektisit Zehirlenmesi

  Uzun Zamanlı Pozlama: Uzun süreli < P > maruz kalındığında böcek barınan bir ortamda kalan bir kişinin yaşıyor ve nefes alıyor olabilir. Bu aşırı derecede maruz kalma sonucunda kişi bu durumu anlamamış olabilir. Kişide sağlık sorunları kendini gösterinceye kadar yani kişide kısırlık, kanser ve tümör benzeri fizyolojik değişikliklere neden olabilmektedir.

  Böcek Zehirlenmesi: < P > böcek zehirlenmelerinde yaşanan olumsuzluklar sadece böceğe dokunma nedeni ile meydana gelebilir. Bu nedenle insektisit zehirlenmelerinden korunmak amaçlı ve alınan insektesinden kurtulmak için dokunma yolu ile bulaşan kimyasalları genellikle cilt dokusu emerek kişilerde oldukça ciddi derecelerde sağlık problemlerinin yanı sıra daha da ötesi ölümlere sebep olabilmektedir. Ayrıca insektesin zehirlenmeleri solunum sisteminden başlayarak kimyasal maddeler akciğer aracılığı ile soluk ve vücut organ ve hücrelerin içine kadar işleyerek zehirlenmelere neden olabilir.

  Acil: Herhangi bir durumda < P > kimyasalına maruz kaldıysanız yani insektisit de yerel olarak bilinen acil çağrı  numarası olan (911) yada ( 800 ) 222- 1222 numaralı adres de bulunan Ulusal Zehir Kontrol Merkezine başvurarak gizli hizmetlerin alınması sağlanmış olur. Bu durumda hızlı ve vakit kaybetmeden zehirlenmenin tedavisi daha kolay olacaktır.

  ]]>
  Böcek İlacı Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/bocek-ilaci-zehirlenmesi.html Sun, 18 Nov 2018 19:36:13 +0000 Böcek İlacı Zehirlenmesi, hemen hemen herkesin uğrayabileceği durumlardan biri olmaktadır. Evde, işte ve dışarıda karşılaşabileceğimiz ilaçlama esnasında dokunma yolu ile zehirlenmeler meydana gelebilmektedir.  Çok gen Böcek İlacı Zehirlenmesi, hemen hemen herkesin uğrayabileceği durumlardan biri olmaktadır. Evde, işte ve dışarıda karşılaşabileceğimiz ilaçlama esnasında dokunma yolu ile zehirlenmeler meydana gelebilmektedir.  Çok geniş bir alanda kullanımı olan organik fosforlu insektisitler suda az yağda ise yüksek oranda çözünürlüğe sahip olmaktadırlar. Kullanım alanlarının fazla olması ile oldukça çok yol ile temasa ve dolayısı ile zehirlenmeye neden olduğundan sık karşılaşılan zehirlenmelerden biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca ilaç kaplarının kullanılması veya açıkta bırakılması, insektisid tedavisinde ilaçların iyi saklanmaması gibi bir nedenle zehirlenme oluşabilir. Vücuda böcek ilacının girdikten sonra başta karaciğere uğramak üzere dokularda enzimatik etkiye zorunlu kalırlar. Genel olarak organik fosforlu insektisidlerin çoğunluğu uğradıkları metabolik değişim sonunda suda kolay çözünen metabolitlere dönüşerek zehirlenmenin hızlı şekilde şekillenmesine neden olurlar. 

  Böcek ilacı zehirlenmesi olarak bilinen zehirlenmelerin bir çok belirtisi olmaktadır. Klinik belirtilere rastlanması etkene ve miktara göre değişik zamanlarda olabilmektedir. Bu belirtiler zehrin alınması ile hemen görülebileceği gibi bir iki saat içerisinde de başlayabilmektedir veya bir hafta sonunda da görülebilir. Genellikle ilk olarak beliren durum salya artışına ve çeşitli kas kümelerinde beliren seyirmelere ve titremeler olmaktadır. Kaslardaki güçsüzlüğe bağlı olarak sallantılı bir yürüyüş izlenebilir. Bunun yanı sıra bulantı, kusma, sancı ve kramp, istem dışı çiş ve kaka gelmesi, soluk alıp vermede güçlük yaşanması, dilde, göz kapağında ve yüz kaslarında titremeler ve reflekslerde kayıplar görülebilmektedir. Mukozalar yetersiz oksijen nedeni ile siyanotik bir görünümde olabilirler. İlerlemiş durumlarda ise bronşlarda ve larekste oluşan spazmlara bağlı bir şekilde solunum yetmezliği yaşanması gözlenerek  koma şekillenir ve ölüm gerçekleşebilir. 

  Böcek İlacı Zehirlenmesi

  Böcek ilacı zehirlenmesi diğer tüm zehirlenmelerde olduğu gibi erken tanı edildiği zaman kişinin kurtulması ve ölüm gibi durumları atlatması daha kolay olur. Aksi halde geç anlaşılan bir zehirlenmelerde koma ve ölümler gerçekleşebilmektedir. Böcek ilacı zehirlenmesi sadece dokunulduğunda değil ilaçlanan ortamda kurulduğu zamanda gerçekleşmektedir. Yanı ilacın fazla kullanılması yada az kullanılsa da ilaçlanan ortamda kokuya maruz kalınması sonucu zehirlenmeler meydana gelir. Birde böcek ilacı zehirlenmesinde kusamayan kişiler için durum daha tehlikeli olabilmektedir. Bu gibi durumlarda acil bir şekilde en yakında olan bir sağlık kuruluşlarından birine gitmek gerekmektedir. Ayrıca böcek ilacı zehirlenmesinden uzak kalmakta kişinin elinde olabilmektedir. Yanı ilaçlama anında yada sonrasında ilaçlanan oda kullanılmamalıdır. İlaçlanan oda üç saat sonra iyice havalandırılmalıdır ve daha sonra kullanılmalıdır. Ayrıca çocuklar, yaşlılar ve hamileler yok iken ilaçlama yapılmalıdır ki bağışıklıkları düşük olduğundan dolayı hemen etkilenmesinler. Ayrıca böcek ilacı zehirlenmesinin belirtileri birde uzmanlar tarafından şöyle sayılmaktadır.

  • Zor alınan nefes
  • Öksürük
  • Oksijen seviyesi nedeniyle dengesizlik uyanıklık kalamama
  • Nöbetler 
  • Mide rahatsızlığı
  • Kusma

  Zehirlenmelerde yaşanılan belirtiler kişiye oldukça acı vermektedir fakat en kısa sure içerisinde bir doktor tarafından zehirlenme ortadan kaldırılmalıdır. Aksi halde zehirlenme devam ettikçe ölüm riski yükselmektedir.

  ]]>
  Yoğurt Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/yogurt-zehirlenmesi.html Mon, 19 Nov 2018 01:02:54 +0000 Yoğurt Zehirlenmesi, Gıda zehirlenmesi, bazı areljik veya tarihi geçmiş gıdaların tüketilmesi ile midede zehirlenme meydana gelir. Belirtileri ise baş dönmesi, mide bulantısı, ishal ve ateş, halsizlik ve ateş görülen sikayet Yoğurt Zehirlenmesi, Gıda zehirlenmesi, bazı areljik veya tarihi geçmiş gıdaların tüketilmesi ile midede zehirlenme meydana gelir. Belirtileri ise baş dönmesi, mide bulantısı, ishal ve ateş, halsizlik ve ateş görülen sikayetlerdendir. Bu belirtilerin hepsi meyadana gelmeden de zehirlenme olabilir o zaman da baygınlık veya bilinç kaybı meydana gelir. Zehirlenme meyadana geldiğini düşünüldüğü durumlarda hemen yoğurt yedirilir. Fakat yoğurt bilindiği üzere zehirlenemeye çok da etkili değildir.  

  Yoğurt zehirlenme şekline göre mide de zehirin toparlanma ve dışarı atılmasını sağladığı gibi akciğerlerde zehrin sıçramasını ve akciğerlere zarar verdiği doktorlar tarafından önemle uyarı yapılmıştır. Zehirlendiği düşünülen durumlar da kesinlikle sakin olmalı ve ambulans çağrılmalı doktor tarafından müdahale edilmesi istenmelidir.  Ayrıca Zehirlendiği düşünülüyor ise 114 zehirlenme hatti aranarak müdahale istenebilir.  Balık ve yoğurt aynı anda tüketilmemesi gerektiği halak arasında bilinen bir durumdur. Yoğurt Zehirlenmesi Balık bayat ise, yoğurt ile berabere yenildiği zaman zehirlenme yapabilir.  Bu sebepten balık ve yoğurt aynı anda yenilemesi gereken bir durumdur. Zehirlenme durumunda kulaktan dolma bilgiler ile hareket edilmemeli ve hemen bir hastaneye gidilmesi ve doktor tarafından müdahale edilmesi gerektiği unutulmaması gerekir.  Zehirlenme olduğu düşünülen durumlar da sakin olunmalı ve ambulans gelmesi beklenmelidir.

  ]]>
  Mide Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/mide-zehirlenmesi.html Mon, 19 Nov 2018 22:54:42 +0000 Mide zehirlenmesi, Gıda zehirlenmesi diğer bir adıyla mide zehirlenmesi diye de adlandırılır. Mide ve bağırsak şikayetleri ile ortaya çıkmaktadır. Mide zehirlenmesi bazı durumlarda hafif atlatılırken bazen ölüme bile neden olu Mide zehirlenmesi, Gıda zehirlenmesi diğer bir adıyla mide zehirlenmesi diye de adlandırılır. Mide ve bağırsak şikayetleri ile ortaya çıkmaktadır. Mide zehirlenmesi bazı durumlarda hafif atlatılırken bazen ölüme bile neden olur. Kişi bakterili ve toksinlere bulaşmış yiyecek içeceklerden meydana gelir. Mide zehirlenmesinin nedeni sadece alınan besinlerden kaynaklanmaz. Bilinçsiz kullanılan bazı ilaçlar da mide zehirlenmesine sebep olabilir. En yaygın belirtileri kusma, bulantı, baş dönmesi, ateş, halsizlik ve ishaldir. Bu belirtilerin hepsi görülebileceği gibi bazen bir kaçı da görülebilmektedir. İshal durumunda vücudumuzdan eksilen su nedeniyle halsizlik baş gösterir ve enerji düşüklüğü yaşanır. Bu yüzden ilk müdahaleler arasında bol su içmek gerekir. Yukarıda belirttiğimiz durumların yanı sıra, bilinç kaybı ve bayılma gibi ileri düzey belirtilerde görülebilir. Sakin olmalı ve hemen 112 acil servisi arayarak telefonda yardım almalıyız. Dilerseniz 114 zehirlenme hattından da yardım alabilirsiniz. 

  Besin zehirlenmesine neden olan mikroorganizmalar bakterilerdir. Bu yüzden yiyecekler hazırlanırken, iyice yıkanması ve mikrobunun ölmesi için sirkeli suya yatırmak gerekir. Sebze ve meyveleri kendi bahçenizde yetiştiriyorsanız, ilaçlamadan bir sonraki hafta yemeye başlamalısınız. Ağaçlarda ve sebzelerde gezen böceklerin zehrini gidermek için dikkatli yıkanması gerekir. Sebzeler hazırlanırken iyice pişirilmesine dikkat edilmelidir. Dünyada en sık görülen hastalıklar arasında mide zehirlenmesi gelir. Eğer mide zehirlenmesi bebek yada yaşlılarda meydana gelir ise  ciddi sorunlara yol açabilir. Çünkü vücuttaki sıvı miktarı yetişkin kişilere göre daha azdır. Bazı bakterilerin yol açtığı zehirlenmeler üç dört gün içerisinde bakteriler vücuttan atılınca geçer. Fakat her mide zehirlenmesi böyle olmayabilir.Mide Zehirlenmesi Özellikle konserve gibi havasız ortamlarda yaşamayı seven bakterilerden dolayı bir zehirlenme var ise felç yada ölümle sonuçlanabilir. Her hastalığa göre ilaç kullanılmalıdır. İlaç dozundan fazla yada yanış kullanılır ise mide zehirlenmesine yol açar eğer kana karışırsa ciddi sorunlara neden olur. Kişi iyileşse bile ilaçtan dolayı mide de hasar bırakır. Ateş, kusma kramp, ishal durumunda derhal bir hekime başvurulması gerekir. Önlem olarak, tüketilen yiyecek ve içeceklerin tarihinin mutlaka kontrol edilmesinde fayda vardır. Çeşme sularından zehirlenmek de yaygınlaşmıştır. Bu nedenle çeşme suyunu kaynatıp dinlendirip içmek gerekir. Sebzeleri iyice temizleyip pişirmekte yararlı olacaktır. Mide zehirlenmesi bir alanda pek çok kişiyi etkileyebilir. Hastane, okul, iş yeri gibi toplu yemek çıkarılan yerlerde mide zehirlenmesi salgın olur. Bazen de tek bir kişinin zehirlenmesi ile gerçekleşir. Yemek yapılırken düdüklü tencere, fırın ve mikro dalga kullanmakta fayda vardır.
  ]]>
  Gebelik Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/gebelik-zehirlenmesi.html Tue, 20 Nov 2018 22:34:40 +0000 Gebelik Zehirlenmesi; bir diğer adı preeklampsi olan kan basıncının yükselmesi, idrar da protein görülmesi (proteinüri) ve ödem ile kendini gösteren bir hastalıktır. Sanıldığı gibi herhangi bir zehirlenme söz konusu değildir Gebelik Zehirlenmesi; bir diğer adı preeklampsi olan kan basıncının yükselmesi, idrar da protein görülmesi (proteinüri) ve ödem ile kendini gösteren bir hastalıktır. Sanıldığı gibi herhangi bir zehirlenme söz konusu değildir. İdrar da protein yüksekliği tansiyon ile beraber olduğu zaman gebelik zehirlenmesi olarak adlandırılır. Normal bir insan da tansiyon değerleri, 80/130mmHg dir. Bunun üzerinde görülen tansiyon değerlerine yüksek tansiyon denmektedir. Hamilelikte tansiyonun 90/140mmHg olarak ölçülmesi ve idrar da protein in 300mg den fazla olması hafif preeklampsi olarak adlandırılmaktadır. Tansiyonun 110/160mmHg olması ve günde 2 gramdan fazla proteinin idrarla atılması, karaciğer fonksiyon testlerinin bozuk çıkması, baş ağrısı, trombosit sayısında azalma, görme bozukluğu, karaciğer bölgesinde ağrı olması durumu ise şiddetli preeklampsi olarak adlandırılır. Daha ağır gebelik zehirlenmesi durumu çok nadir olarak görülmektedir. Bazı durumlarda sara nöbetlerine benzer nöbetler görülebilmektedir.  Bu duruma tıp dilinde eklampsi denmektedir. 
  Gebelik zehirlenmesi, teşhis ve tedavisinde en önemli bulgu tansiyon yüksekliğidir. Düzenli bir şekilde tansiyon ölçülmesi yapılmalıdır. Gebelik. zehirlenmesi, hamileliğin 20. haftasından sonra görülmektedir. 20. gebelik haftasından önce çok nadir görülmektedir. Gebelik zehirlenmesi bütün gebeliklerin %5-10' unda görülmektedir. Yaklaşık dörtte üç vakada hafif, dörtte bir vakada şiddetli olmaktadır. Hamile bir bayanda gebelik zehirlenmesi görülme sıklığı bir takım risk faktörleri ile artmaktadır. Bunlar;
  Gebelik Zehirlenmesi
  • Hamilelik öncesi tansiyon yüksekliği varlığı
  • İlk gebelik
  • İleri gebelik yaşı (35 üstü)
  • Önceki gebelikler de gebelik zehirlenmesi varlığı
  • Çoğul gebelik
  • Ailede başka bireylerin gebelik zehirlenmesi geçirmesi
  • Tip 1 diyabet
  • Böbrek hastalığı
  • Şişmanlık
  • Bağışıklık sistemi bozuklukları
  Gebelik zehirlenmesi geçiren annede bir takım değişiklikler olmaktadır. Böbrekte patolojik lezyon görülmesi, Plazma ürik asit düzeyinde artma, plazma keratin düzeyin de artma, böbrek kan akımında azalma, trombositopeni, hipertansiyon nedeni ile kardiyak afterload, görme bozukluğu, idrar çıkışının  azalması. Gebelik zehirlenmesi kontrol altında tutulmadığı zaman anne ve bebeği olumsuz etkileyebilir. Bebek üzerine de etkileri bulunmaktadır. Bebeğin suyunun azalması, bebekte gelişme geriliği, kalp atımların da yavaşlama, bebek hareketlerin de azalma gibi etkileri görülmektedir. Tedavisi ilaç kullanımıdır, ilaçla kontrol altına alınamayan ağır durumlarda erken doğum yapılmaktadır. Annenin nöbetler geçirmesi, bebeğin suyunun ve hareketlerinin azalması, bebek kalp atışlarında azalma bebeğin anne karnında ölme riskinin bulunması, bebeğin eşinin erken ayrılması, durumunda erken doğum önerilmektedir.Gebelik zehirlenmesi, mutlaka tedavi edilmesi gereken kontrol altında tutulmasını gerektiren gebelikte ki hastalıkların içerisinde en önemli  olan hastalıklardan bir tanesidir.  
  ]]>
  Hamilelikte Zehirlenme https://www.zehirlenme.org/hamilelikte-zehirlenme.html Wed, 21 Nov 2018 12:43:04 +0000 Hamilelikte zehirlenme, hamilelik döneminde yaşanan zehirlenmeler genellikle bazı bakteri ve bu bakterilerin toksinlerle karışmış besinlerin tüketimi sonucu ortaya çıkar. Zehirlenme sonucu bulantı, kusma, baş dönmesi, Hamilelikte zehirlenme, hamilelik döneminde yaşanan zehirlenmeler genellikle bazı bakteri ve bu bakterilerin toksinlerle karışmış besinlerin tüketimi sonucu ortaya çıkar. Zehirlenme sonucu bulantı, kusma, baş dönmesi, ishal ve karın ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu durum toplumda genellikle mide üşütmesi olarak tanımlanır. Semptomlara bazı durumlarda yüksek ateş eşlik edebilir ve ayrıca karın ve mide krampları yaşanabilir.

  Zehirlenme belirtileri gıdaları tükettikten yaklaşık 1-2 saat sonra görülebileceği gibi 2 gün sonra da görülebilir. Aynı besin tüketilmesine rağmen zehirlenme bazı kişilerde görülmeyebilir. Hamilelik döneminde zehirlenme genellikle yaz aylarında daha yaygın görülür. Toplu yemek dağıtılan otellerde ya da tatil köylerinde tüketilen besinler nedeniyle daha çok karşılaşılan bir durumdur. Mayonez içerikli gıdalar, süt, yoğurt, krema içeren gıdalar, et, tavuk ve denir ürünleri bu tür toplu yemek yenilen yerlerde en çok dikkat edilmesi gereken yemeklerdir.

  Zehirlenmenin Hamilelik Ve Bebek Üzerinde Etkisi

  Hamilelikte zehirlenme sonucu aşırı sıvı kaybı yaşanmamış, genel sağlık durumunu pek fazla etkilememiş ve uzun süre devam eden yüksek ateş yaşanmamışsa hem hamilelik hem de anne karnındaki bebek için çok tehlikeli olmaz. Anne zehirlenme tedavisi gördükten sonra mutlaka bebeğin de genel sağlık durumu kontrol edilmelidir.

  Hamilelikte Zehirlenme

  Hamilelikte Zehirlenme Tedavisi

  Hamilelik döneminde yaşanan zehirlenme gıda zehirlenmesi ise genellikle her hangi bir müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden ortadan kaybolabilir. Ancak durum ne olursa olsun mutlaka doktora başvurulmalıdır. Örneğin aşırı sıvı kaybı yaşanmışsa kaybedilen sıvının tekrar yerine koyulması gerekir. Bu durum ağız yolu ile ya da serum verilerek kontrol altına alınabilir. Bazı zehirlenme türlerinde antibiyotik tedavisi uygun görülebilir. Çok nadirde olsa midenin yıkanması gerekebilir.

  Hamilelikte Zehirlenmeden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

  Zehirlenme türü besin ya da başka bir etkene bağlı olarak gerçekleşse de mutlaka dikkat edilmelidir. Örneğin el hijyenine çok dikkat etmek gerekir. Bozulma şüphesi olan besinlerden uzak durumlarıdır. Dondurulmuş gıdalar, pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri, çiğ et tüketimi gibi durumlardan kaçınılmalıdır.

  ]]>
  Balık Süt Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/balik-sut-zehirlenmesi.html Thu, 22 Nov 2018 08:30:29 +0000 Balık Süt Zehirlenmesi, Balık da sütte vücut için oldukça faydalı gıdalar olup tüketilmesi tavsiye edilen besinler arasındadır. Omega3 yönünden zengin olan balık çocuklarda olduğu kadar yetişkinlerde de faydalıd Balık Süt Zehirlenmesi, Balık da sütte vücut için oldukça faydalı gıdalar olup tüketilmesi tavsiye edilen besinler arasındadır. Omega3 yönünden zengin olan balık çocuklarda olduğu kadar yetişkinlerde de faydalıdır. Saçların uzaması ve parlaklığı Zihinsel gelişimin tamamlanması ve hafıza güçlendirici özelliği yüksektir. Süt ise kemik gelimişimini tamamlar ve kalsiyum deposudur. Büyümeyi saplar. Tüm bunların yanında balık ve süt bu kadar faydalı olmasına karşın halk arasında aynı anda tüketilmemesi gerektiği söylenir.

  Bunun bilimsel sebebi ise şöyledir: Balık içerisinde bulunan histamin adlı protein eğer balık bayatsa daha fazladır. Bu protein ise vücuda zararlıdır. Sütte de bu fazla olduğu için ikisinin aynı anda tüketilmesi zehirlenmeye neden olabilir. Fakat balık taze olursa süt, yoğurt, ayran gibi taze süt ürünlerini tüketebilirsiniz. Hatta bazı restaurantlarda balıkla beraber yoğurt getirildiği de görülmektedir. Eğer taze olmayan bir balıkla süt ürünleri tükettiyseniz bulantı, kusma, ateş, halsizlik ce ishal görülebilir, Bu vücudun dayanıklılığını ve dinamik liğini düşürür. Bunun için su tüketmek en iyisidir. Bazı zehirlenmelerde yoğurt tüketmek önerilir fakat  su tüketmek daha faydalıdır. Çünkü yoğurt karbondioksit gazının akciğere sıçramasına sebep olabilir. Zehirlenme yaşadığınızı anladığımız anda açık havaya çıkarak oksijen almalısınız

  Balık Süt Zehirlenmesi
   Aynı zamanda 112 acil servisi arayarak telefonda durumunuzu belirtmelisiniz. Gerekirse hastaneye gitmeniz gerekmektedir. Eğer yalnızsanız ya bir yakınızı arayın ya da hasta olduğunuzu birilerine haber verin. Hastanede müdahale yapılması gerekebilir. 
  ]]>
  Zehir Çeşitleri https://www.zehirlenme.org/zehir-cesitleri.html Fri, 23 Nov 2018 04:25:24 +0000 Zehir Çeşitleri: Vücutta belli bir miktarın üzerine geçtiğinde kişinin yaşamsal işlevlerine zarar veren hatta ölüme bile sebep olabilen kimyasal maddelere zehir adı verilir. Bu tür maddelerin çeşitli türlerde vücuda girme Zehir Çeşitleri: Vücutta belli bir miktarın üzerine geçtiğinde kişinin yaşamsal işlevlerine zarar veren hatta ölüme bile sebep olabilen kimyasal maddelere zehir adı verilir. Bu tür maddelerin çeşitli türlerde vücuda girmesiyle beraber  ortaya çıkan olay, zehirlenme olarak bilinir.

  Zehirlenme, zehirli maddelerin tüketilmesi yada içilmesi, solunması, deri ile temas etmesi veya herhangi bir hayvanın ısırması ile gerçekleşebilir.Evlerde yada endüstride kullanılan gazların solunum yolu ile vücuda geçmesi veya zirai tarım ilaçlarının vücudumuza değmesi de, zehirli maddenin ağız yolu ile vücuda geçmesi gibi etkili ve risklidir.

  Zehrin çeşidine göre vücutta yarattığı sonuçlar de belirtiler de çeşitli olmaktadır. Zehirlenmede kişi kendini yitirmiş veya  bilincini kaybetmiş olabilir. Görme bozukluğu, zehirlenmenin belirtilerinden en çok görülenidir. Hastanın nefesinden gelebilecek benzin veya tiner gibi kimyasal maddelerin keskin kokusu gelebilir. Mide bulantısı, kusma ve ishal gibi olaylar, zehirlenmenin önemli çeşitlerindendir. Aynı zamanda, hastanın derisinde kızarıklık, yanık ve farklı belirtiler gözleniyorsa zehirli temas etmiş olabileceği düşünülebilir.

  Bazı zehirler kusma yolu ile vücuttan atılabilir. Kimyasal maddeler kusarak vücuttan çıkarılabilir. Zehir, kişinin cildine yada giysisine bulaşmış ise hemen elbiseler çıkarılmalı ve cilt bol su ile durulanmalıdır. Solunum durması yada şok esnasında suni tenefüs yapılmalı ve hasta vakit kaybetmeden hastaneye sevki yapılmalıdır. Eğer hastanın hangi maddeden zehirlendiği biliniyor ise hastaneye götürüldüğünde konu ile ilgili bilgilendirilmelidir.

  Zehirlenmeleri engellemek için önce evimizde fazla miktarda zehirli madde bulunduğundan bilgimiz olması gereklidir. Temizlik maddelerinde, kozmetiklerde, boya ürünlerinde ve mobilya cilaların’da, böcek öldürücü ilaçlarda, yakıtlarda, doğal gaz ve diğer gazlarda ve ilaçlarda yüksek miktarda kimyasal maddelerden oluşur. Özellikle tedavide kullanılan ilaçların, bilinçsiz ve yüksek dozda kullanılması hayati tehlikeye bile yol açabilir.

  Zehir Çeşitleri

  Evlerimizde bu denli fazla zehirli madde bulunurken, küçük çocuklar için tehlikelidir. Çocuklara zararlı olabilecek zararlı maddeleri, onların kolayca ulaşamayacakları yerlerde saklamak ve kilitli kutularda muhafaza edilmelidir. Ancak zehirli maddelerin bulunduğu kutu yada şişeler, farklı ürünler ile karışmaması için üzerine yazılmalıdır.

  Besin zehirlenmesi, egzoz gazı zehirlenmesi, hayvan ısırıkları ve böcek sokmaları gibi çeşitlerdir.

  Besin zehirlenmesi,  gıdaların bozulması yada sağlığa zararlı besinlerin vücuda alınması ile oluşur. Bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, baş ağrısı, görme bozukluğu, göz bebeklerinin büyümesi ve şok hali, besin zehirlenmesinin başladığını gösterir. Böyle hallerle karşılaşıldığında bol tuzlu su içilerek hastanın çıkarılması sağlanmalıdır. Daha sonra hemen hastaneye götürülmelidir.

  Egzoz gazı zehirlenmesi, motorlu araçların egzozlarından çıkan zehirleyici karbonmonoksit gazının solunmasıyla oluşur. Ayarsız veya düzensiz çalışan, kapalı ortamda çalışır vaziyette bırakılmış motorlu araçların egzoz gazları çok tehlikelidir.Bununla birlikte, evlerdeki soba ve şofbenlerden çıkan zehirli gazlar da benzer etkiyi çıkarır.

  Kimyasal zehir çeşitleri cyanide, anthrax, sarin, botulinum zehri gibi kimyasal çeşitleridir.

  Cyanide: Yeni endüstriyel malzemelerin geliştirilmesinde ve metallerin temizliğinde kullanılan bir zehirdir.

  Anthrax: Toprakta bulunan ve normal şartlarda canlı sığır ve koyunları etkileyen bir zehirdir.

  Sarin: Sinir sistemini etkileyen renksiz, kokusuz enzimlerinden oluşan bir gazlı biçiminde zehiridir.

  Botulinum: Sağlıklı üretilmemiş konserve yiyecek kutularında yaşayan zehirli bir bakteri olarak geliştirilmiştir.

  ]]>
  Süt Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/sut-zehirlenmesi.html Fri, 23 Nov 2018 11:07:39 +0000 Süt Zehirlenmesi, gıda zehirlenmeleri çoğunlukla tehlikelidir. Bazı gıda ve yiyeceklerimizde zehirlenme olasığı yüksek gıda türleridir. Bunları araştırıp öğrenmek olası riskleri aza indirir. Tehlike arz ediyor diye bu besinl Süt Zehirlenmesi, gıda zehirlenmeleri çoğunlukla tehlikelidir. Bazı gıda ve yiyeceklerimizde zehirlenme olasığı yüksek gıda türleridir. Bunları araştırıp öğrenmek olası riskleri aza indirir. Tehlike arz ediyor diye bu besinlerden uzak durmak gerekmez bunların tüketim dozları vardır sadece onlara dikkat etmemiz gerekir. Tehlikeyi bilip buna göre gıdaları tüketirsek riski hemen hemen aza indirmiş hatta yok etmiş bile sayılırız. Yeşil gıdalar özellikle marul, maydanoz, nane, yeşil soğan, pezi, ıspanak, roka, kuzu kulağı, tere, lahana, reyhan gibi gıdalarda zehirlenme olasılığı yüksektir. Gübreleme  sulama tohumlama esnasında risk grubunda olabilirler. Bu riskten kurtulmak için bu tür sebzeleri sıkça yıkamalı ve temizlemeliyiz. Sabah kahvaltımızda sıkça tükettiğimiz yumurtada bile bu risk çoktur. Bu riski taşıyan zehir salmonella dır. Asla ama asla çiğ yumurta yenmemeli çiğ yumurtayla yapılan salata ve yemekler tüketilmemelidir. Deniz diplerinde de yaşıyan balıklar denizin üzerinde yaşıyan balıklara göre daha tehlikelidir. Dipte yaşıyan balıklar genelde civa ve denizin pisliğini yerler bunlarda zehirlenme riskini arttırır. Bildiğimiz çok sevdiğimiz patateste bile iyi yıkanmadığı iyi pişirilmediği taktirde zehirlenmeye yol açabilir. 

  Süt Zehirlenmesi
  Süt Zehirlenmesi, salmonella genellikle süt ve süt ürünlerinde bulunur. Bu mikrop özellikle kaynatılmamış taze peynir salamura peynir yada kaynatılmamış sütte ve kaynatılmamış sütle yapılan yoğurttan kolaylıkla bizlere geçebilir. Buda ölümlere, felç kalmaya, düşüğe ve körlüğe yol açabilir. Cıvık olan peynir yüksek risk grubundadır. Herkesin çok sevmesine ve çok tüketmesine rağmen çok tehlikeli bir ürün olan dondurma tehlike unsuru taşımaktadır. Dünya çapında görülen gıda yiyecek zehirlenmelerinin çoğu dondurmadan oluşur.  
  ]]>
  Çamaşır Suyu Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/camasir-suyu-zehirlenmesi.html Fri, 23 Nov 2018 17:27:31 +0000 Çamaşır Suyu Zehirlenmesi, Çamaşır suyu günümüzde temizlikte en çok kullanılan malzemelerden biri olmaktadır. Özellikle bayanlar iç mekanlarda tercih ettikleri çamaşır suyu temizliği oldukça yaygın olmaktadır. Ayrıca çam Çamaşır Suyu Zehirlenmesi, Çamaşır suyu günümüzde temizlikte en çok kullanılan malzemelerden biri olmaktadır. Özellikle bayanlar iç mekanlarda tercih ettikleri çamaşır suyu temizliği oldukça yaygın olmaktadır. Ayrıca çamaşır suyu değdiği yerin rengini açtığı için kişiler yapılan temizliği psikoloji olarak rahatlatmak amaçlı kullanmaktadır. Çamaşır suyu kullanımı kadar zehirlenme vakaları da pek çok olmaktadır ve bu şekilde zehirlenme ile doktora başvuran kişi sayısı da bir hayli o kadar fazla olmaktadır. Çamaşır suyu, sodyum hipoklorit veya klorak olarak da bilinmekle birlikte, özellikle iç mekan temizliklerinde sıkça kullanılan bir temizlik maddesi olarak görünümü suya benzemektedir fakat kokusu ve kimyasal yapısı oldukça tehlikeli olmaktadır. Çamaşır suyu, temizlik sırasında meydana gelen kazaların önemli bir kaynağı halinde olmaktadır. Çamaşır suyu zehirlenmesi oluştuğu zaman oldukça çok belirtiler göstermektedir. Ancak zehirlenmenin belirtilerinden önce zehirlenmeye yol açabilecek hataların öğrenilmesi bir daha zehirlenmeleri önlemek açısından oldukça önemli olur. En büyük zehirlenme sıkıntısı olan çamaşır suyu saklandığı yere oldukça dikkat edilmeli ve mutfak alanında kesinlikle saklanmamalıdır. Zehirlenmelerin birde en büyük sıkıntısı suya benzeyen bir görünüme sahip olarak içilmesi sonucu olacak çok büyük riskler ile karşılaşılır. Bu neden ile çamaşır suyu zehirlenmesinin önüne geçebilmek için çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanmalı ve kapalı bir yerde muhafaza edilmelidir.

  Çamaşır suyu zehirlenmesi genellikle başka ilaçlar karıştırılması ile meydana gelmektedir. Örneğin banyo ve lavabo gibi kapalı bir alanı temizlerken ilk çamaşır suyu ile fırçalanıp su dökmeden üzerine tuz ruhu dökmek oldukça riskli olmaktadır ani bir şekilde kişinin boğazına ilk vurduğu gibi kişiyi zehirlemek için işe koyulur. Çamaşır suyu asla tuz ruhu gibi diğer kimyasal maddelerle karıştırılmamalıdır. Özellikle tuz ruhu gibi çamaşır suyuyla tepkimeye giren kimyasal maddeler kişilerin sağlığını kaybetmelerine sebep olacak tehlikeli sonuçlar yaratmaktadır. Çamaşır suyu oldukça etkili bir kimyasal olduğundan dolayı eldiven kullanılmadan direkt bir şekilde elle temas edildiği zaman ciltte hasarlara ve sıkıntılara yol açmaktadır bu sebep ile kesinlikle eldiven ve gözlük gibi koruyucu unsurlar kullanılmalıdır ve eldiven kullanılmadan yapılmamalıdır. Çamaşır suyu zehirlenmesinin belirtileri oldukça iyi anlaşılmaktadır. Kişi zehirlenme gibi bir durumda hemen anlamaktadır. Örneğin çamaşır suyu zehirlenmesi belirtisi olarak ishal, gözde yanmalar, ciltte kaşınmalar ve kızarıklıklar, kusma, bulantı, göğüste oluşan ağırlık hissi, baş dönmesi gibi önemli belirtiler oluşur. Çamaşır suyu kullanımından sonra bu şekilde bir belirti ile karşılaşıldığı zaman hemen acil bir şekilde uzman bir doktora görünmeli ve tıbbi bir yardım alınmalıdır. Bu şekilde bir zehirlenme ile karşılaşan kişiye mutlaka kusturma, su, yoğurt, ayran ve süt gibi ürünler içilmelidir.

  Çamaşır Suyu Zehirlenmesi
  Çamaşır suyu kullanımında oldukça dikkat edilmelidir. Dikkatsizlik yüzünden pek çok kişi zehirlenmelere devam etmektedir. Ayrıca bayanlar bardakları, kaşıkları çamaşır suyunda beklettiği zaman direkt olarak yıktıktan sonra kullanıma başlamaktadır. Fakat çamaşır suyunda bekletilen şeyleri sıcak ve kaynar bir su içerisinde etkisi gidene kadar bekletilmelidir. Ayrıca özellikle çamaşır suyu dökülen alan kapalı ise çok uzun beklenmemelidir.
  ]]>
  Protein Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/protein-zehirlenmesi.html Sat, 24 Nov 2018 09:00:23 +0000 Protein Zehirlenmesi, aslında beslenme bozukluğundan gelişen bir durumdur. En fazla tek tip beslenen kimselerde görülür. Protein en fazla et ve süt ürünlerinde bulunur. Bu besin dalları ne yazık ki, en pahalı besin maddeleri arası Protein Zehirlenmesi, aslında beslenme bozukluğundan gelişen bir durumdur. En fazla tek tip beslenen kimselerde görülür. Protein en fazla et ve süt ürünlerinde bulunur. Bu besin dalları ne yazık ki, en pahalı besin maddeleri arasındadır. Bu yüzden yoksul olanlar çocuklarına yeteri kadar et ve süt gibi gıda maddeleri yediremez. Bu durum ise, midenin ve metabolizmanın proteine yabancı olmasına neden olur ve vücut alışık olmadığı bu minerale karşı reaksiyon geliştirir. Vücut tıpkı zehirlenme vakalarında görülen belirtiler görülmeye başlar.

  Protein zehirlenmesinin çok fazla görüldüğü bir kesim ise, sporcular ve vücut geliştirme alanında çalışan insanlardır. Bu kısım kimseler kaslarının gelişimini hızlandırmak için protein ağırlıklı beslenmeye başlarlar. Fakat bu tür beslenme şekli onları protein zehirlenmesi ile karşı karşıya getirir. proteinin zarar vermemesi için beraberinde üçte bir oranında yağ ve karbonhidrat tüketmeyi ihmal etmemelidir. Çünkü yağ ve karbon hidrat insanı ayakta tutan enerjiyi oluşturan en önemli yapı taşlarıdır.

  Protein Zehirlenmesi
  Protein Zehirlenmesi Olduğunda Ne Yapılmalıdır

  Zehirlenme belirtileri görüldüğünde derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı veya ambulans çağrılmalıdır. Hastanın ambulans gelinceye kadar kusması sağlanmalı ve şuurunu kaybetmemesi için uğraşılmalıdır. Müdahale edilmediği takdirde ölümle sonuçlana bilen çok ciddi bir durumdur.
  ]]>
  Peynir Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/peynir-zehirlenmesi.html Sat, 24 Nov 2018 23:57:04 +0000 Peynir Zehirlenmesi, Peynir zehirlenmesi, genel olarak ülkemizde artan hazır gıdaların tüketilmesi ve tüketilen besinlerin nerede ve hangi şartlar altında yapıldığını bilmediğimiz güvensiz besinlerin tüketilmesi
  Peynir Zehirlenmesi, Peynir zehirlenmesi, genel olarak ülkemizde artan hazır gıdaların tüketilmesi ve tüketilen besinlerin nerede ve hangi şartlar altında yapıldığını bilmediğimiz güvensiz besinlerin tüketilmesi ile son zamanlarda mide zehirlenmesi artmaktadır. Peynir zehirlenmesi ise aynı şekilde midede bulunan asitlerin dengesi bozmakta ve ciddi rahatsızlıklar veren zehirlenmeler arasındadır. Peynir zehirlenmesi oluşum olarak ele alındığında sindirim sistemlerimizde bir çok bakteri ve asitler mevcuttur. Mide zehirlenmeleri arasında bulunan peynir zehirlenmesi ile birlikte vücuda zararlı bakteri alınarak mide de bulunan asitler ve bakterilerin dengeleri karışarak sindirim sistemleri zarar görmektedir. Mide zehirlenmeleri genel olarak farklı kategorilerde ayırt edilmektedir. Çünkü her besinde farklı zararlı bakteriler mevcuttur. Peynir zehirlenmesi ise pastorize edilmeyen süt ve süt ürünlerinde bulunan zararlı bakterilerden kaynaklanmaktadır. Belirtmek gerekirse bakteriler gerekli ortam sağlandığı takdirde çok çabuk çoğalan bir mikro organizmadır. Bundan dolayı, peynirlerde bulunan bakteriler gerekli önlem alınmadığı takdirde çok çabuk çoğalmaktadır. Bundan dolayı, tükettiğimiz peynirlerin sağlık açısından güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Peynir zehirlemesi önlemi alınmadığı takdirde çok ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Peynir zehirlenmesi süt ve süt ürünlerinde bulunan stafilokok bakteri türlerinden kaynaklı olan mide zehirlenmesi çeşitleri arasındadır. Peynir zehirlenmesi, genel olarak ilk etapta zararlı peynirlerin tüketilmesinden 2 saat kadar sonra baş göstermeye başlar. Ve devamında kesilmek bilmeyen kusmalar ve halsizlik vb. gibi rahatsızlık peş peşe görülür. Bunun yanında nadirde olsa ishal rahatsızlığı da görülebilir. Peynir zehirlenmesi gerçekleştiğinde risk durumunu ve gerekli tedavilerini ayrı başlık altında açıklayacak olursak;

Peynir Zehirlenmesi
Peynir Zehirlenmesi Riski Ve Tedavisi; peynir zehirlenmesi riski ve tedavisi, genel olarak risk faktörü çocuklarda ve yaşlı insanlarda peynir zehirlenmesi sonrasında önlemi alınmadığı takdirde kalıcı mide rahatsızlıkları ve sindirim rahatsızlıkları oluşabilir. Orta yaşlı insanlarda 2 gün kadar sürmekte iken küçük çocuklarda ve yaşlı insanlarda bu süreç çok daha uzun bir tarihlere sarkabilmektedir. Bunun da başlıca sebebi çocuklarda özellikle bebeklerde ve yaşlı insanlarda vücutta bulunan sıvı miktarının yeteri düzeyde olmamasındadır. Özellikle midede bulunan sıvılardan kaynaklı olarak asitler meydana gelmektedir. Su vücudun sıvı miktarını koruduğu gibi özellikle midede asitlerin çoğalmasını sağlar. Bundan dolayı bu asitler peynir zehirlenmesi ile birlikte vücuda alınan zararlı ve zehirli bakterilerin çoğalmasını önler. Bu şekilde üremesi sağlanamayan bakteriler kusma ve idrarlar ile dışkılar ile vücuttan atılmaktadır. Fakat yaşlı ve çocuklarda zehirli bakterilere meydan okuyacak ve çoğalmasını önleyecek miktarda asitlerin olmadığından dolayı risk faktörü daha yüksektir. Tedavi sürecinde ise genel olarak vücut ilk olarak peynir zehirlenmesinden kaynaklı olan zehirli bakterileri kusma ve ishal ile tepki göstererek atmaktadır. Tedavi sürecinde dikkat etmeniz gereken husus ilk olarak zehirlenme sonrası 2 gün içinde kendiliğinden geçmediği takdirde ve bu süreç içinde yüksek ateşlenme ve kanlı bir şekilde ishal problemi gerçekleşiyorsa çok daha önceden hastaneye başvurmalısınız. Ayrıca belirtmekte gerekirse genel olarak toplumda yalnış bir algı sonucu bilinçsiz bir şekilde antibiyotik kullanılmaktadır. Peynir zehirlenmesi sırasında  ve sonrasında doktor kontrolü altında olmayan antibiyotikler kullanılmamalıdır. Peynir zehirlenmesi gerçekleştiği anda ilk tedavi olarak bol istirahat ve bol sıvı tüketilmesi gerekmektedir. 2 gün sonrasında hala belirtileri var ise uzman bir doktor kontrolü altında tedavisini gerçekleştirebilirsiniz. Peynir zehirlenmesi diğer besin zehirlenmesin]]> Tavuk Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/tavuk-zehirlenmesi.html Sun, 25 Nov 2018 07:06:25 +0000 Tavuk zehirlenmesi, uzmanlar zengin protein kaynağı olan tavuğun pişirildiği gün tüketilmesini, uygun koşullarda saklanmasını belirtirler. Buna uyulmadığı takdirde tavuk zehirlenmesi ile karşı karşıya kalınabilir Tavuk zehirlenmesi, uzmanlar zengin protein kaynağı olan tavuğun pişirildiği gün tüketilmesini, uygun koşullarda saklanmasını belirtirler. Buna uyulmadığı takdirde tavuk zehirlenmesi ile karşı karşıya kalınabilir. Sağlıklı beslenmek için, protein önemli bir yapı taşıdır. Tavuk eti ise, zengin ve kaliteli bir protein kaynağıdır. Özellikle gelişme çağında olan çocuklar için tavuk vazgeçilmez besinlerden biridir. Ancak tavuk iyi ve uygun koşullarda saklanarak pişirilmeli ve tüketilmelidir. İlk aşamasından itibaren tüketime gelinceye kadar tavuk etinde soğuk zincirin önemli bir yeri bulunmaktadır. Aksi halde tavuk eti kolay bozulan bir besin olduğundan, besin zehirlenmesine yol açabilir.

Protein değeri yüksek su aktivitesi olan besinlerde bakteri üremesi oldukça kolay ve hızlı olur. Bu nedenle tavuk eti oda sıcaklığında bekletilmemeli, derin dondurucuda saklanmalı, eritme sırasında buzdolabında çözdürülmeli, taze olarak bekletilecekse + 4 derecede bekletilmesine özen gösterilmelidir. Genellikle satın alınan tavuk etlerinde son kullanma tarihi belirtilir. Buna rağmen marketten eve gelinceye kadar soğuk zincir bozulduğundan, tavuğun hiç bekletilmeden tüketilmesinde yarar bulunmaktadır. Tavuk eti oldukça hassas olduğundan, yemek masasına gelinceye kadar soğuk zincire dikkat edilmelidir. Aksi halde tavuk eti hızlı bir şekilde bakteri üretecek ve bunun tüketilmesi halinde, tavuk zehirlenmesi söz konusu olacaktır.

Tavuk Zehirlenmesi

Tavuk zehirlenmesinden korunmak için ne yapılmalı

Öncelikle tavuk eti satın aldığınızda tavuğun rengine ve kokusuna dikkat etmelisiniz. Tavuk paketli satıldığından, ilk önce paketinde küçük bir delik açarak kokusunu daha iyi hissedebilirsiniz. Kokuda istenmeyen bir durum yoksa renginin açık sarı olmasına dikkat edin. Ayrıca deri altındaki sıvı yoğun olan, kokusu hoş olmayan tavuklar kesinlikle tüketilmemelidir. Taze bir tavuk, soğuk zincirde korunmuşsa, belirttiğimiz özelliklerde olur. Bundan sonra tavuğu korumak, en iyi koşullarda saklamak ve pişirmek size kalıyor. Bunu kısa sürede tüketecekseniz, + 4 derecede saklayın. Daha sonra tüketilecekse hemen derin dondurucuya koyarak dondurun. Pişirme sırasında oda sıcaklığında çözdürmeyin. Mutlaka buzdolabında çözünsün. Tavuk eti pişirirken de özenli olmalısınız. Orta sıcaklıkta ve uzun bir süre pişmesini sağlayın. Olması gerek tavuğun iç sıcaklığının pişerken 72 dereceye çıkmış olmasıdır. Yüksek ısıda pişirirseniz, yine tavuk zehirlenmesine maruz kalabilirsiniz. Ayrıca bu durumda proteinlerin katılaşması ve lezzetinin azalması da söz konusu olur.

]]>
Yılan Zehri https://www.zehirlenme.org/yilan-zehri.html Sun, 25 Nov 2018 18:21:21 +0000 Yılan zehri, dünyada yaşayan yaklaşık olarak 2950 yılan türünden 454 tanesi zehirli yılandır. Her tarafa yayılmış olan bu zehirli yılanların ısırma yetenekleri onlar için bir savunma ve avlanma silahıdır. Kolla Yılan zehri, dünyada yaşayan yaklaşık olarak 2950 yılan türünden 454 tanesi zehirli yılandır. Her tarafa yayılmış olan bu zehirli yılanların ısırma yetenekleri onlar için bir savunma ve avlanma silahıdır. Kolları ve bacakları olmamasına rağmen, yılanların sahip olduğu özellikle oldukça mükemmeldir. Yılan zehri genellikle renksizdir. Ancak bazı yılanlarda zehir kahverengine çalan sarımsı renkte olabilir. Zehir yılanın farklılaşmış olan tükürük bezinde üretilir. Bu zehir bezi kanal aracılığıyla zehir dişlerine açılmakta ve burada üretilmiş olan zehir ısırmayla birlikte ava zerk edilmektedir. Tek ısırmada enjekte edilen zehir, yılanın cinsine bağlı olduğu kadar, en son ısırmasından sonraki süreye de bağlıdır. Miktar yılanın avını büyük bir tehdit olarak hissetmesiyle de alakalıdır.

Yılan zehrini avını hareketsiz hale getirmek için kullandığından, içeriğinde çeşitli toksinler bulunduğundan, kas, böbrek gibi organlarda çeşitli hasarlar meydana gelir. Kan pıhtılaşma sorunlarına neden olur. Yılan zehrinin kan damarlarıyla ve kan hücrelerine zarar verenlere hemotoksin, sinir hücreleri ile sinir sistemine zarar verenlerine nörotoksin denir. Nörotoksinler etkisini periferik sinir sisteminde göstermektedir. Bu toksinlerin önemli bir bölümü kan ve beyine geçememekte, ancak sinir ve kas sistemini zayıflatarak felç oluşumuna neden olmaktadır. Zehirlenme sonrasında göz kaslarında felç, yutma güçlüğü, konuşma bozukluğu gibi sorunlar olur. Kol kaslarında zayıflama, solunumda felç meydana gelir. Eğer tedavi uygulanmazsa hasta ölür. Yılan zehrinin bir kısmı kalbe, bir kısmı böbreklere, bazı zehirlerde dokulara zarar verici olur.

Yılan Zehri

Yılan zehri tıp alanında kullanılmaktadır

Yılan zehri bu zararlarının yanında tıp alanında şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Yılan zehrinde % 90 oranından fazlası proteindir. Yılanların türüne göre zehirlerde çok sayıda değişik protein ve enzim bulunmaktadır. Yılan zehrinde bulunan bungarotoksin sinir iletiminde rol oynayan reseptörlerin, diğer toksinlerde hücre zarlarında madde alışverişini kontrol eden iyon kanallarını incelemeye yardımcı olmuştur. Yılan zehri içindeki proteinler, kanser, eklem iltihabı, damarda pıhtı oluşumu gibi çeşitli sorunların tedavisi için kullanılmaktadır. Yılan zehrinden elde edilmiş olan çok sayıda ilaç bulunmaktadır. Bazı yılanlardan elde edilen ürünler kan basıncının düşürülmesinde ve kalp damar hastalıklarında kullanılır. Ayrıca zehirlenmelerde kullanılan serumlarda da yılan zehri kullanılmaktadır. Bu sayede zehre karşı bağışıklık kazanılabiliyor.

]]>
Gaz Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/gaz-zehirlenmesi.html Mon, 26 Nov 2018 08:34:29 +0000 Gaz zehirlenmesi, günümüzde kullanılan gaz çeşitleri nedeni ile son derece çok görülen bir zehirlenme türüdür. Günümüzde her ne kadar kömür ve buna bağlı olarak soba kullanımları azalsa bile bunun yerini yine doğal gaz, L Gaz zehirlenmesi, günümüzde kullanılan gaz çeşitleri nedeni ile son derece çok görülen bir zehirlenme türüdür. Günümüzde her ne kadar kömür ve buna bağlı olarak soba kullanımları azalsa bile bunun yerini yine doğal gaz, Lpg gibi gazlar almaktadır. Bu gazlarında insanlar ve diğer canlılar üzerinde zehirleyici etkiler göstermesi ise kişileri son derece derinden etkilenmektedir. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada birçok ülkede büyük problemler arasında yer alan gaz zehirlenmeleri aslında ülkelerin gelişmişlik seviyesine bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Genellikle bilgisizlik, bilgisizlik gibi durumlardan dolayı son derece fazla görülen bir durumdur. Gaz zehirlenmeleri insanlarda ölümcül tehlikelere neden olmaktadır. Hatta gazdan etkilenen birçok insan fark edilmediğinde kişinin kurtarılması mümkün olmadığı durumlarda kişiyi ölüme bile götürebilmektedir. Bazen ihmal nedeni ile ortaya çıka gaz zehirlenmeleri durumunda bazı zararlı gazların insan vücuduna girerek kişinin beynine oksijen gitmemesine ve bu durumda kişinin yaşamını yitirmesine neden olmaktadır. Bu nedenle özellikle sobalı olan evlerde gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bu tür evlerde gaz dedektörlerinden oluşan bir sistemin olması ise birçok şekilde hayat kurtarıcı durumları meydana getirmiştir. Her şey normal gibi görünen bir gecede sobadan çıkan gazlar aile içesinde gaz zehirlemesi durumu görülebilmektedir. 

Dünyada gazdan etkilenerek zehirlenen kişilerin bir çoğu esen rüzgarların sobadan içeri karbonmonoksit gazının sızmasına ve içeride uyuyan ya da yaşayan insanların zehirlenmelerine neden olmaktadır. İnsanlar bu gazlara uyurken yakalandıklarında kurtulma şansları son derece aza düşmektedir. Bu durumun yanında gaz zehirlenmesi durumu birçok zaman da gaz ile çalışan şohbenlerde görülmektedir. Bu şohbenlerden banyo sırasında sızan gazların kişiyi derin bir şekilde fark ettirmeden zehirlemesi ile sorunlar ortaya çıkmaktadır. Gaz zehirlenmesi, kişilerde ilk olarak bir uyuşukluğun meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu durumda kişi gaz zehirlenmesinin farkına varamaz. Bir süre sonra kişide şiddetli bir baş ağrısı oluşur ve fazla zaman geçmeden bayılmasına neden olmaktadır. Kişinin beynine oksijen gitmediği için bayılması durumunda bir süre daha baygın olarak yaşar ve bir süre sonra yaşamını yitirir. Gaz zehirlenmesi kişilerde etki yaptıktan sonra acil bir müdahale gerekmektedir. Bu gibi durumlar ile karşılaşıldığında kişilerin yapması gereken en önemli ilk yardım kişiye oksijen takviyesidir. Oksijen takviyesi tıbbi oksijen tüpleri ile yapılabilmektedir. Aksi durumda oksijensiz kalmış olan vücut kendisini toparlayamayabilir ve kişi yaşamaya devam etmeyebilir. 

Gaz Zehirlenmesi
Gaz zehirlenmesi durumunda tabi ki devletin de bazı yaptırımlarda ve bu konu hakkında görevler yapmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle bazı kamu spotları yapılarak insanlara gerekli bilgilerin verilmesi sağlanabilir. Gazlar genellikle kokusuzdur. Bu nedenle kişiler çokta gaz kaçağının ya da ortamda gaz olduğunun farkına varamayabilmektedir. Fakat doğal gaza ve diğer gazlara el yapımı kokular katılarak bu durumun meydana gelmesi engellenmiştir. Yani gazlardan gelen kokunun en büyük amacı ortamdaki gaz kaçağını kişilere hissettirmektir. Bu durumun yanında gaz zehirlenmesi durumunda ülkemiz sınırları içerisinde danışma hattı 114'ü arayarak ihbarda bulunabilirsiniz. Bu durumda zehir hattı sizler için gerekli bilgileri verecektir. Unutulmamalıdır ki gaz zehirlenmelerinde yapılması gereken en büyük ilk yardımlardan birisi suni teneffüs ve oksijen takviyesidir. 
]]>
Zehirlenme https://www.zehirlenme.org/zehirlenme.html Mon, 26 Nov 2018 09:51:32 +0000 Zehilenme, canlı vücuduna toksik yapılı maddenin girişiyle, vücuttaki rutin işlevleri engelleyen olaydır. Canlının yaşamsal faaliyetlerini olumsuz etkileyeceğinden vücuda giren her yabancı madde toksik olarak kabul edilir. Zehir Zehilenme, canlı vücuduna toksik yapılı maddenin girişiyle, vücuttaki rutin işlevleri engelleyen olaydır. Canlının yaşamsal faaliyetlerini olumsuz etkileyeceğinden vücuda giren her yabancı madde toksik olarak kabul edilir. Zehirlenme olayı soluma, beslenme veya cilte temas halinde meydana gelir. Zehirlenme olayını detaylı inceleyecek olursak üç kola ayırmamız gerecek. Bunlar;

Sindirim Yoluyla: Bu zehirlenme biçimi günlük hayatımızda evimizde ya da bahçede tüketebileceğimiz besinler ile meydana gelmektedir. Bu besinlerin başında zehirli mantarlar gelirken, bozuk besinler ( genellikle son kullanma tarihi geçmiş besinler), ilaçlar ve aşırı alkol kullanımı örnek verilebilir. Ve ayrıca en çok bu maddeye dikkat edilmelidir. Çünkü günümüzde en sık rastlanan zehirlenme türüdür.

Solunum Yoluyla: Vücuda yabancı olan toksik maddenin  solunum yoluyla yani oksijene karışımıyla bünyeye dahil olması ile gerçekleşen zehirlenme türüdür. Bizim karbondioksit diye bildiğimiz (vücudun kullanımı sonrası atılan oksijen evresi) gaz, günümüzde nadir kullanılmakla birlikte tüp kaçağı, doğalgaz kaçağı (en risklileri arasında gösterilmektedir), bütan gazı  (C4H10), şofben, lağım çukuru, çöplüklerde oluşan patlayıcı olarak bilinen metan gazı, genellikle havuzların temizliğinde kullanılan klor, yapıştırıcılar ve evde sıkça kullandığımız temizlik malzemeleri bu zehirlenmenin sebepleri arasında gösterilmektedir.

Cilt Yoluyla: Bu zehirlenme türünde canlının direkt deriye toksik maddenin teması ile gerçekleşir. Genellikle böcek sokmaları ( Alerjisi olanda kırkayak komaya sokar), sarmaşıklara temas, ilaç enjeksiyonu gibi nedenler başlıca örneklendirmede yeterli olacaktır.

Zehirlenme
Zehirlenmede Belirtiler: Zehirlenmenin belirtilerine değinecek olursak, türüne göre farklılık göstermekle birlikte belirtiside farklı olacaktır. Şu şekilde açıklayacak olursak;
 • Sindirim sistemi bozukluklarına örnek olarak, bulantı, kusma, diyare ve en çok şikayetçi olunan karın ağrısıdır.
 • Solunum sistemi bozukluklarında ise, nefes darlığı, ilerleyen durumlarda nefes durması, oksijen eksikliğinden kaynaklı morarma
 • Dolaşım sistemi bozukluklarında ise, nabız bozukluğu hatta kalbin durması. Ve dolayısıyla yaşamın yitirilmesi.
 • Sinir sistemi bozuklukları günümüzde ülkemizde çok ilerlememiş olsada elektronörofizyoloji bilim dalında kullanılan başlıca elektroensefalografi ve elektromiyografi gibi cihazlarla tanı konulmaktadır. Bu belirtiler, bilinç kaybı, rahatsızlık hissi, havale, hareketlerde uyumsuzluk ve uyku bozuklukları.
 • İlk Müdahale:
  • Solunum yoluyla zehirlenmede; hastanın bulunduğu ortam havalandırılır. Zehirlenen kişi yarı oturur yani doksan derece açıyla oturtulur. Bilinci kapalıysa koma pozisyonu verilerek tıbbi yardım istenmelidir. Solunumu korumak için ise genellikle enfeksiyonlu hastalarda kullanılan maske veya ıslak bez kullanılmalıdır.
  • Sindirim yoluyla zehirlenmede ise: ilk olarak bilinç kontrolü yapılması gerekmektedir. Zehirli madde oral yol ile bulaşmış ise ağız su ile çalkalanmalı, el ile bulaşmış ise el hijyenik el yıkama yöntemiyle sabun ve kimyasal solusyon ile altmış saniye boyunca yıkanmalıdır. Yaşam bulguları değerlendirilir. Özellikle zehirlenmeye sebep olan kimyasal madde yanıcı ise hasta kesinlikle kusturulmamalıdır. Acil müdahale ekibine haber verilir. Ve ekip gelene kadar gerekli bilgiler toplanmalıdır.
  • Cilt yoluyla zehirlenmede; ilk olarak yaşam bulguları değerlendirilir. Hastanın ellerinin zehirli madde ile teması engellenmelidir. Zehi bulaşmış kıyafetler hastanın üzerinden çıkartılmalı ve herkesten uzak tutulmalıdır. En az yirmi dakika boyunca deri gözeneklere sindirilerek bol suyla yıkanmalıdır. Tıbbi yardım istenmelidir.
  ]]>
  Baldıran Zehiri https://www.zehirlenme.org/baldiran-zehiri.html Tue, 27 Nov 2018 04:16:11 +0000 Baldıran Otu Zehiri, Bilim insanları tarafından “conium maculatum” diye adlandırılır. Halk arasında da bu bitkiye, ağuotu yada yılanotu denilir. Baldıran otu maydanozgiller familyasından gelmektedir. Özellikle gölgelik alanlarda Baldıran Otu Zehiri, Bilim insanları tarafından “conium maculatum” diye adlandırılır. Halk arasında da bu bitkiye, ağuotu yada yılanotu denilir. Baldıran otu maydanozgiller familyasından gelmektedir. Özellikle gölgelik alanlarda yada rutubetli alanlarda yetişmektedir. Baldıran otu her ne kadar zararsız görünse de en zehirli bitki çeşitlerinden biridir. Meydana getirdiği sorunlar, zehirli mantarlardan daha da fazla olabilmektedir.

  Baldıran otunun boyu, yaklaşık bir veya  iki metre arasında değişmektedir. Gövdesi kendi cinsindeki bitkilere göre daha kalındır. Yaprakları büyük olmakla beraber maydanoza da çok benzemektedir. Maydanoz ile çok karıştırılmasından yana yanlışlıkla yenilmekte ve zehirlenmelere sebep olmaktadır. Baldıran otunu maydanozdan ayıran en önemli özelliği özelliği; onun kötü kokusu, gövdesindeki kırmızımsı lekeleri ve gövdesi içindeki boşluklarıdır.Yaprakları büyük, çiçekleri yayvan ve yapraklarına göre daha küçüktür. Büyük ve küçük olmak üzere 2 çeşidi bulunmaktadır. Onun gövdesindeki kırmızımsı lekeler Sokrates’in kanına benzetilir. Rivayetlere göre Sokrates'in baldıran otu şerbeti içirilerek öldürüldüğü bilinmektedir.

  Baldıran Zehiri

  Mayıs sonu ve haziran başı gibi aylarda yeşeren bu bitki etrafa kötü koku yayabilmektedir. Yol kenarların ve tarlalarda baldıran otu rahatlıkla görülebilmektedir. Baldıran otunun ana vatanı  Türkiye menşeli  olarak bilinmektedir. Türkiye’nin bütün coğrafi bölgelerinde rahatlıkla yetişebilmektedir. Son yıllarda Kuzey Asya ülkelerinde de rastlanılmaktadır.

  ]]>
  Rüyada Zehir Görmek https://www.zehirlenme.org/ruyada-zehir-gormek.html Tue, 27 Nov 2018 16:51:59 +0000 Rüyada zehir görmek, olası bir tuzakla karşı karşıya olduğunuzun göstergesidir. Rüyasında zehir gören kişilerin hayatında inişli çıkışlı ve stresli olaylar vardır. Rüyada zehiri sevdiği birisinin elinden alan kişi, Rüyada zehir görmek, olası bir tuzakla karşı karşıya olduğunuzun göstergesidir. Rüyasında zehir gören kişilerin hayatında inişli çıkışlı ve stresli olaylar vardır. Rüyada zehiri sevdiği birisinin elinden alan kişi, sevdiği bir kişi tarafından tuzağa düşürülecek ve düştüğü tuzaktan kurtulması için yapacak bir şey kalmayacak demektir.

  Rüyada zehir görmek, hayra yorulması gereken bir durum olsa da gören kişinin sinsilik ve hain planlar ile karşı karşıya olduğunu haber verir. Rüyadaki zehrin koyu renkli ve kan pıhtısı kıvamında olması karşılaşılacak tuzağın ve hainliğin ne derece büyük ve etkili olacağını bildirir. Eğer zehir, kana kana içiliyorsa çok sevilen bir kişi tarafından, hiç farkına varılmadan kötü işlere alıştırılacak ve yaptığı işin hesabını kimseye soramayacak duruma gelinecek olduğunu bildirir. 

  Rüyada zehir görmek bazı alimler tarafından ömrün uzayacağına ve bolluk ve bereket getirileceği şeklinde de yorumlanmıştır. Küçük bir çocuğun elinden içilen zehir, bu rüyayı gören kişinin ömrünün uzamasına ya da ömrü uzamış kadar büyük bir iyilikle karşılaşacağına delalettir. Küçük çocuk saflığı ve temizliği temsil etmektedir. Verilen zehir ise kişinin karşılaşacağı iyilik için çekmesi gereken zorluk ve zahmetleri temsil eder. Eğer güzel sona varılmak isteniyorsa bu rüyadan ders çıkarılmalı, karşılaşılan zorluklara direnerek mücadele edilmeli ve her ne olursa olsun pes edilmemelidir. 

  Rüyada zehir görmek bazı durumlarda ise çok sevilen birisinin kaybedileceğine ya da ondan ayrılmak zorunda kalınacağına dair bir göstergedir. Rüyada görülen zehrin vücuda alındığının fark edilememesi ve kişinin zehirlendiğini bile anlayamaması durumlarında çok sevdiğiniz bir kişinin siz farkında olmadan yanınızdan sessizce ayrılıp gideceğine yorumlanabilir. Zehrin fark edilme süresi ne kadar uzun olursa sevilen kişinin kaybedilmesi o kadar uzun olur. Rüyada kişi sevdiği bir yakını tarafından zehirlenmiş ise o kişinin kendisini karşılaşacağı bir kötülükten kurtaracağına yorumlanabilir. Rüyayı gören kişi o kişi ile iyi arkadaş olmalı ve dediklerini dikkate almalıdır. Kendisini onun söylediklerine karşı mantık kurmaya zorlamalı ve onunla ilgili önyargılarını yıkmalıdır. Zehir veren kişi, fiziksel ya da duygusal olarak o kişiye mutlaka bir iyilik yapacak ve büyük bir sıkıntıdan kurtaracaktır.

  Rüyada Zehir Görmek
  Rüyada zehir görmek yalnızca bir yerde duran zehire bakmaktan ibaretse zehri gören kişinin yakınlarda haksız bir duruma şahit olduğunu ama bu haksızlığa ses çıkarmadığını temsil eder. Zehir gören kişi düzeltme imkanı varsa o haksızlığı düzeltmeli ya da haksızlığa uğrayan kişiyi koruyup gözetmelidir. Rüyada kaynayan zehir görmek, haksızlığa uğrayan kişiyi korumaması halinde rüyayı gören kişinin başına kötü bir şey geleceğini bildirir.

  Eğer rüyada güzel bir kadın elinden zehir alınıyorsa o kişinin kısmetinin açılacağını ve evleneceğini gösterir. Rüyada zehir görmek durumlarının içinde en hayırlı olan rüya budur. Kişinin kuracağı evlilikte mutlu olacağını eşi tarafından her daim sevilip kollanacağını ve eşi tarafından türlü fedakarlıklar göreceğinin göstergesidir. Rüyada zehiri veren kadın yaşlı ise rüyayı gören kişinin yakın zamanda ölen bir tanıdığının mezarına gitmediğini ve tanıdığının onun gelmesini arzuladığını bildirir. Rüyayı gören kişi sevdiği bu kişinin arzusunu kırmamak ve onu yalnız bırakmamak için imkan bulduğu ilk anda ziyaretine gitmelidir.

  Rüyada zehir görmek bazı durumlarda kişinin mal kaybedeceğine de yorumlanabilir. Eğer rüyayı gören kişi zehirlendiğini anladığı halde kahkaha atarak gülüyorsa kişinin malından bir miktar eksileceğinin göstergesidir. Mal üzerinde gerekli önlemleri almak ve gösterilen bu ipucunu verimli kullanmak kişiye fayda sağlayacaktır.
  ]]>
  Kan Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/kan-zehirlenmesi.html Wed, 28 Nov 2018 01:36:11 +0000 Kan zehirlenmesi, tıbbi olarak bir hastalık olarak farklı durumlar nedeni ile insanlarda görülen bir durumdur. Meydana geldiğinde kişilerde çok büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olan bu hastalığa acil bir müdahale yapıl Kan zehirlenmesi, tıbbi olarak bir hastalık olarak farklı durumlar nedeni ile insanlarda görülen bir durumdur. Meydana geldiğinde kişilerde çok büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olan bu hastalığa acil bir müdahale yapılmaz ise kusa süre içerisinde hızla farklı hastalık ve sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Vücudun her yerinde dolaşan kan, zehirlenme gibi bir durum ile karşılaştığında hızlı bir şekilde vücudun hemen hemen her organını etkilemektedir. Kandaki zehrin organlara daha fazla zarar vermemesi için doktor tarafından gerekli önlemler alınarak bazı müdahalelerde bulunulmaktadır. Son derece tehlikeli olan kan zehirlenmesi günümüzde ülkemize ve dünyada birçok kişinin hayatını kaybetmesine bile neden olmaktadır. Tıbbi olarak adı "sepsis" olan kan zehirlenmesi genellikle kanın vücuda fayda sağlamak amacı ile faydalı enfeksiyonları salgılayarak istemeden vücudun organlarının bu yararlı enfeksiyonlardan zarar görmesi ile meydana gelmektedir. Temizlenmesi insan eli ile imkansız olan kan zehirlenmesinde bazı tıbbi ilaçlar ile sorunlar ortadan kaldırılabilmektedir. Bu durum bazen insanların bilinçsiz bir şekilde tükettikleri antibiyotik ilaçları ya da diğer ilaçlar nedeni ile meydana gelebilmektedir. Teşhisi son derece zor olan bu durum genellikle yapılan kan testlerinin detaylı bir şekilde incelenmesi ve zarar gören organların muayenesi sonucunda anlaşılabilmektedir. 

  Kan Zehirlenmesi
  Kan zehirlenmesi hastalığı erken teşhis gerektiren bir hastalıktır. Yapılan erken teşhis son derece önemli ve tedavilerde çok büyük etkileri olan bir durumdur. Birçok insanda hayati tehlikeleri meydana getiren bu hastalığa erken teşhis yapıldığında kişinin iç organları kan içerisindeki enfeksiyolardan çok fazla zarar görmeyerek hastalığa müdahaleler yapılmaktadır. Sepsis hastalığı meydana gelen kişilerde her 100 kişiden 35'i hayatını kaybetmektedir. Günümüzde gelişmiş olan tıbba rağmen bu şekil ölümlerin görülmesi son derece üzücü bir durumdur. Kan zehirlenmesi hastalığının tabi ki diğer hastalıklar gibi birçok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtiler insanlar üzerinde farklı farklı şekillerde görülebilmektedir. 
  • Bu hastalığın görüldüğü kişilerde hastalığın varlığı süresince sık sık titreme ve sıra dışı üşümeler gözlemlenmektedir. Bu durum kan zehirlenmesinin en büyük belirtileri arasında önemli bir yer tutmaktadır. 
  • Bunun yanında kişinin cildinde problem haline gelen bir sorun olan lezyonlar kişinin istemediği bölgelerde görülerek kişinin estetik görüşünde problem haline gelmektedir. Bu durum özelikle çocuklarda çok büyük bir sorun haline gelerek bazen psikolojik olarak problemlere neden olabilmektedir. 
  • Son olarak bu hastalığın belirtisi aşırı hızlı bir şekilde görülen yüksek ateş sorunudur. Yüksek ateş kişilerde aşırı bir tehlikeyi meydana getirmektedir. Bununla birlikte görülen baş ağrıları ise kişinin iş hayatında ya da eğitim hayatında çok büyük bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. 
  Kan zehirlenmesi acil müdahale gerektiren bir hastalıktır. İnsan vücudunda bulunan kanın tüm organlar üzerindeki etkisi nedeni ile bu hastalığın müdahalesi ihmal edildiğinde çok farklı hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Örneğin kan zehirlenmesinin en çok etki ettiği durum ise organ yetmezliği sorunlarıdır. Özellikle böbrek yetmezliği, akciğer sorunları gibi durumlarla karşılaşmak son derece olağandır. Günümüze geliştirilmiş olan tıp bilimi ile artık bu hastalıklar üzerinde belirli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Fakat bu tedavilerin yapılabilmesi için hastanın bazı testlerden geçmesi gerekmektedir. 
  ]]>
  Doğalgaz Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/dogalgaz-zehirlenmesi.html Thu, 29 Nov 2018 00:23:32 +0000 Doğal gaz zehirlenmesi, Zehirlenme türlerinden birisi olan doğal gaz zehirlenmesi önlem alınmadığında veya müdahale edilmediğinde sonucu ölüme varan çok tehlikeli bir zehirlenmedir. Doğal gaz  zehirlenmeleri oluşma ş
  Doğal gaz zehirlenmesi, Zehirlenme türlerinden birisi olan doğal gaz zehirlenmesi önlem alınmadığında veya müdahale edilmediğinde sonucu ölüme varan çok tehlikeli bir zehirlenmedir. Doğal gaz  zehirlenmeleri oluşma şekline göre diğer zehirlenme türlerinden çok farklıdır.

  Doğal gaz başka yakıtlara göre çok temiz ve çok ekonomiktir. Normalde doğal gaz bacalarda kurum gibi tıkanmaya sebep yaratacak bir şey yapmaz. Ancak doğal gaza geçilmeden önce yakılan odun, kömür gibi yakıtlar kurum oluşturmuş olabilir. Doğal gaz kullanımına geçmeden önce bu bacaların temizlenmesine dikkat edin. Oluşabilecek tıkanmalarda, doğal gaz kullanımına başlandığında tıkanmadan dolayı bacada yoğuşma yapar. Bu yoğuşma nedeniyle bacalarda oluşan is ve kurumlar yumuşayıp bacanın deliğine dökülmekte ve bacayı tıkamaktadır. Bu tıkanıklar bacanın çekiş gücünü azaltarak karbonmonoksit gazlarının geri tepmesine borulardan ve cihazlardan yaşadığımız ortama yayılır ve zehirlenmeye neden olabilir. Bunun yanında yemek yaparken yada ocakta başka bir iş yaptıktan sonra kapatmayı unuttuğumuz gazlardan dolayıda zehirlenme gerçekleşebilir. Evde yada bulunduğumuz ortamda da havalandırma yoksa çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

  Doğalgaz Zehirlenmesi
  Doğal gaz zehirlenmesinin belirtileri

  Doğal gaz zehirlenme belirtileri kendisini 3 aşamada belli eder.
  • İlk aşamada sarımsak gibi bir koku hissedilir ve durgunluk, huzursuzluk ve uyuklama hissedilmeye başlanır. Daha da gaz solunmaya devam edilirse uyuma isteği iyice artarak, rehavet çöker.
  • İkinci aşamada biraz daha kötüye gidilir adale kasılması, diş gıcırdaması, titreme ve gözler donuklaşır. Vücut ısısı yükselir ateş basar.
  • Üçüncü aşamada solunum yavaşlar, nabız düşerek kalp atışı yavaşlar ve dudaklar sanki rujla boyanmış gibi kızarır. Cildimizde aynı şekilde kızarır yüzde hafif bir tebessüm oluşur ve ölüm gerçekleşir.
  Doğal gaz zehirlenme, nedenleri çoktur. Başta kombi gibi doğal gaz yakıcı cihazların bacaların temizlenmemesi, bakımının zamanında yapılmaması ve zamanla deforme olması. Baca başlığı olmayan bacaların rüzgarlı havalarda geri tepmesi ve yağmurlu havalarda suyun baca malzemelerine zarar vermesinden dolayı zehirlenmelere yol açabilmektedir. Baca sensörü olmayan bacaların yetkisiz kişilerce bağlama yapılmasından dolayı ve doğal gaz aboneliğinde gerekli ve yetkili kişilerce yönetmeliğin gerektirdiği şartların yerine getirilmemesinden dolayı ve tesisatta kullanılan malzemelerin kalitesiz ve standartlara uygun olmamasından dolayı, baca sisteminin bozulmasından kaynaklanan sebeplerle doğal gaz zehirlenmeleri gerçekleşir.

  Doğal gaz zehirlenmelerini önlemek için;
  • Bacalar yılda bir kez yada kış mevsiminden önce yetkili kişilere veya itfaiye ekiplerine temizletmeli
  • Kombi gibi bacalı cihaz almadan önce, cihaz ve bacaların yetkili denetim firmalarına test yapılmalı çıkan sonucun olumlu olamasına dikkat etmeli.
  • Bakım ve diğer temizlemeleri yetkili servislerine yaptırmalı
  • Bacaların başlarına kesinlikle aspiratör bacası bağlatılmamalı
  • Baca sensörü taktırılmalı ve bu sensörün çalışır vaziyette olduğunu kontrol etmeli
  • Bacalara su ve kardan korumak için şapka taktırılmalı
  Evimizde yada bulunduğumuz ortamda gaz kaçağı hissettiğimizde hiçbir şekilde paniğe kapılmamalı ve doğal gaz acil yardım yani Alo 187 arayıp yardım istemeli onların vereceği direktiflere uymalı, doğal gaz vanaları kapatmalı, önemli bir husus olan havalandırma için pencereler açık tutulmalı, yangına ve herhangi bir patlamaya karşı önlem için elektrik ve sigortalar kapatılmalı, kesinlikle telefon kullanılmamalıdır. Alo 187 arandığında adres açık bir şekilde verilmeli kolay bulabilecekleri şekilde tarif edilmelidir.

  Doğal gaz zehirlenmesinden zehirlenm]]> Arsenik Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/arsenik-zehirlenmesi.html Thu, 29 Nov 2018 01:44:31 +0000 Arsenik Zehirlenmesi, Arsenik senelerden beri bilinen oldukça zehirli bir elementtir. Tıptan, endüstrinin farklı alanlarına kadar yaygın bir kullanım alanı vardır. Ancak en çok bilinen kullanımı fare zehiri imalıdır. Ayrıc Arsenik Zehirlenmesi, Arsenik senelerden beri bilinen oldukça zehirli bir elementtir. Tıptan, endüstrinin farklı alanlarına kadar yaygın bir kullanım alanı vardır. Ancak en çok bilinen kullanımı fare zehiri imalıdır. Ayrıca öbür zararlı böceklerin öldürülmesinde de kullanılan ilaçların da ana maddesidir. Cinayet ve intihargibi kriminal durumlarda da yaygın bir şekilde kullanıldığı bilinmektedir. Arseniğin bulunduğu yerler genellikle, bir çok deniz hayvanında, yeraltı sularında, boyalarda, içme sularında, kaya ve topraklarda her daim arseniğe rastlanabilir.

  Arsenik zehirlemesi, hem soluma  hem de ağızdan alınmayla canlıları zehirler. Çoğunlukla inorganik arsenik bileşikleri organik olanlara nazaran daha zehirlidir. Çoğunlukla Arsin gazına maruz kalınması ciddi zehirlenmelere sebep olur. Ağız vasıtasıyla alındığında etkin olan arsenik bileşeni ise Arsenik trioksittir. Arsin gazı, renksizdir fakat sarımsağa benzer bir kokuya sahiptir. Arsin gazı cevherleri ayrıştırma ve araştırma işlemleri sırasında meydana gelir. Arsenik trioksit ise cam, seramik ve metalurji endüstrisinde kullanılır.

  Arsenik zehirlenmesinin belirtileri, akut (hızlı ve kısa zamanlı) zehirlenmeler çoğunlukla solunum vasıtasıyla yada yüksek oranlarda arsenik tüketilmesiyle oluşur. İnorganik bileşiklerin 100 gram kadar ağızdan tüketilmesi ciddi sonuçlar meydana getirir. 200 gram arsenik trioksit ise öldürür. Akut durumlarda dudaklarda yanma ve yutma güçlüğü ilk belirtilerdir. Bunu mide ağrıları ve kramplar, daha sonrada ishal seyreder. Sonucunda koma ve ölüm meydana gelir. Kuvvetli zehirlenmelerde ölüm bir iki saat içerisinde meydana gelebilir. Bu süre en fazla 24 saattir.

  Arsenik Zehirlenmesi
  Kronik arsenik zehirlenmelerinin ilk olarak ishal ve deride renk koyulaşmasıdır. Öbür belirtiler ise, nefes ve terin sarımsak kokması, ödem, aşırı salya ve yaygın kaşıntı şeklinde sıralanabilir. Mide krampları, gastrit ağrılarına benzer ağrılar ve daha ilerideki durumlarda felce yol açabilecek iç organ hasarları meydana gelir. Arsenik zehirlenmesinin tedavisi, gerek akut ve gerekse kronik arsenik zehirlenmesinde tedavi şekli aynıdır. Bu amaçla şelatör denen ve vücutta oluşan metalleri dışarı atmak için kullanılan moleküller kullanılır. Bu metal şelatörleri, kas içine enjekte edilerek tedavi yapılır. İnsan ölümüne sebep olan zehirler tarihte en önemli cinayet aracı hep zehirler olmuştur. 

  Bunun en önemli nedeni, neticenin kesin ve kısa bir zaman içerisinde olmasıdır. İlk çağlarda özellikle bitkilerden meydana gelen zehirler en çok olanlarıydı. Örnek olarak Sokrates'in içmek zorunda kaldığı baldıran otu çok kuvvetli bir zehirdi. Agatha Christie'nin Zehirleri, zehirlere olan merakıyla bilinen Agatha Christie de pek çok eserinde bu bilgisini okuyucularına aktarmak hoşuna gitmiştir.

  En iyi romanlarından biri olan beş küçük domuz da  ressam Amyas Crale'in ölümüne sebep olan coniine, yüzyıllar önce Sokratesi de öldüren baldıran otundan elde edilen zehirli bir bileşiktir. Diğer bir öyküsünde ise bahçeden toplanan maydanozların arasına karışan yüzük otları büyük bir felakete neden olur. Akşam yemeğinde aile üyelerinin tamamına yakını zehirlenir ve yarısından fazlası hayatını kaybeder. Porsuk ağacı cinayetinde ise, katil cinayetini porsuk ağacının zehirli mevalarıyla işler. 

  Güney Amerika  yerlilerinin kullandıkları meşhur kürar da bitkisel bir alkaloiddir. Bitkilerden oluşan bileşiklere karşın hayvanlardan elde edilen zehirler de eski zamanların en popüler cinayet araçlarıydı. En çok yılan ve akrepler bunların başında geliyordu. Bazen bu hayvanların kendileri de cinayet aracı olarak kullanılıyordu. Kleopatra'dan Borgia'lara kadar saray içerisinde dönen olayların en iyi çözümü çoğunlukla yiyeceklere ve içkilere karıştırılmış bu zehirlerle yapılıyordu. Krallar, kraliçeler, istemedikleri şahıslardan, önlerine çıkan engellerden bu sayede ko]]> Zehirlenmelerde İlk Yardım https://www.zehirlenme.org/zehirlenmelerde-ilk-yardim.html Thu, 29 Nov 2018 22:39:24 +0000 Zehirlenmede İlkyardım, Vücuda zehirli olan veya toksik denilen bir maddenin girmesi sonucu normal günlük işleyişinde devam eden vücut fonksiyonlarının bozulmasıdır. İnsan vücuduna dışarıdan giren bazı yabancı maddel Zehirlenmede İlkyardım, Vücuda zehirli olan veya toksik denilen bir maddenin girmesi sonucu normal günlük işleyişinde devam eden vücut fonksiyonlarının bozulmasıdır. İnsan vücuduna dışarıdan giren bazı yabancı maddeler, vücudun reaksiyonlarını bozacak maddeler, vücudun yaşamsal fonksiyonlarına zarar verebileceğinden, vücudun normal akışını bozacak zehirli ya da toksik olarak kabul edilirler.

  Bu tarz zehirlenmelerin genel belirtileri

  Sindirim, sinir, solunum, dolaşım sistemi bozuklukları, olmak üzere dört grupta toplayabiliriz. Bunlar ile oluşacak zehirlenme ve ilk yardım şekillerini aşağıda uzunca açıklayacağız.

  Bunlardan sindirim sistemi bozuklukları bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal gibi görülür. Sinir sistemi bozuklukların da ise hasta da bilinç kaybı, havale geçirme, aniden oluşan rahatsızlık hissi, vücut hareketlerin de uyumsuzluk gibi görülür. Solunum sistemi bozuklukları nefes darlığı, morarma, solunum durması gibi görülür. Dolaşım sistemi bozuklukları nabız bozukluğu, kalp durması gibi görülür.

  Ve ayrıca zehirlenmeler yolları üç şekilde olur. Bunlar ;

  Sindirim yoluyla, Solunum yoluyla ve Cilt yoluyla  zehirlenme şeklinde olur.

  Zehirlenmelerde İlk Yardım

  • Sindirim yolu ile zehirlenme, en sık rastlanılan zehirlenme yoludur. Sindirim yoluyla alınan zehirler genellikle ev ya da bahçede kullanılan, gündelik yaşamımızın her alanında olan ve olabilecek kimyasal maddeler, zehirli mantarlar, uzun müddet tüketilmeden beklemiş besinler, tıbbi ve kimyasal ilaçlar.
  • Solunum yoluyla zehirlenmelerde ise zehirli madde solunum yolu ile vücuda girer. Genellikle karbonmonoksit olan ve ilk anda fark edilmeyip sonradan etkisi yüksekçe görülen tüp kaçakları, şofben, bütan gaz sobalarında olur. Ayrıca lağım çukuru veya kayalarda biriken karbondioksit, yüzme ve süs havuzlarının hijyenin de kullanılan klor, yapıştırıcılar, kapı ve duvar için kullanılan boyalar, ev temizliğinde kullanılan temizlik maddeleri gibi zehirlenmelere yol açacak maddeler ile oluşur.
  • Cilt yoluyla zehirlenmelerde ise zehirli madde vücuda direk işler. Cilt yolu ile oluşan zehirlenmeler  de daha çok böcek sokmaları, hayvan ısırıkları, ilaç enjeksiyonları, yanlış ilaç kullanımları, kimyasal ilaçların çıplak el ile uğraşılması, saç boyaları, zirai ilaçlar gibi maddelerin deri tarafından emilmesi ile oluşur.

  Sindirim yoluyla zehirlenmede ilkyardım şöyle yapılır;

  Hastanın bilinç kontrolü yapılır, hastanın ağzı kontrol edilir ve ağız zehirli madde ile temas etmişse su ile çalkalanır, zehirli madde ele temas etmişse el sabunlu su ile yıkanır, hastanın yaşam bulguları tespit edilir, bunun dışında hastada bulantı, kusma ve ishal gibi belirtiler tespit edilir, hasta o an ki panikle kusturulmaya çalışılmaz, özellikle yakıcı maddelerin alındığı durumlarda hasta asla kusturulmaz, bilinç kaybı varsa koma pozisyonu verilir, üstü örtülür, 112’den tıbbi yardım istenir, olayla ilgili bilgiler toplanarak kaydedilir.  Zehirli maddenin türü nedir, sürekli olarak aldığı herhangi bir ilaç var mı, uyuşturucu kullanıyor mu, hastanın saat kaçta zehirlendiği ve hastanın yaşamış olduğu  evde ne tip ilaçlar var gibi sorular sorularak hastanın zehirlenme düzeyi tespit edilir.

  Solunum yoluyla zehirlenmede ilkyardım şöyle yapılır;

  Hasta o anda temiz havaya çıkarılır ya da cam ve kapı açılarak ortam havalandırılır, ABC denilen yaşamsal belirtiler değerlendirilir, hasta yarı oturur pozisyonda tutulur, bilinç kapalı ise koma pozisyonu verilir, 112’den tıbbi yardım istenir, ilk yardımı yapan kişi muhakkak müdahale sırasında öncelikle kendisini, sonra ise çevresini korumak için gerekli önlemleri almalıdır, solunumu korumak için hastanın yüzüne maske veya ıslak bez konularak koruma sağlanır, müdahale esnasında asla evin içinde bulunan elektrik düğmeleri, elektrikli aletler ve ışıklandırma cihazları]]> Çocuklarda Zehirlenme https://www.zehirlenme.org/cocuklarda-zehirlenme.html Fri, 30 Nov 2018 21:44:37 +0000 Çocuklarda zehirlenmeler, Çeşitli yollarla vücuda giren herhangi bir zararlı maddenin, vücutta hastalık belirtilerine neden olmasına zehirlenme denir. Küçük çocuklar, keşfetme merakıyla eline geçen her şeyi ağzına atar Çocuklarda zehirlenmeler, Çeşitli yollarla vücuda giren herhangi bir zararlı maddenin, vücutta hastalık belirtilerine neden olmasına zehirlenme denir. Küçük çocuklar, keşfetme merakıyla eline geçen her şeyi ağzına atar bunun gibi sebeplerle çocuklarda zehirlenmeler çok görülür. Bilhassa 2-5 yaşındaki çocuklarda daha çok görülür.  Zehirlenmeler çocuğun değil, ebeveynlerin kusurudur. Çocuklar da zehirlenmeler genellikle ilkbahar ve yaz aylarında meydana gelmektedir. Çünkü bu mevsimde çocuklar günün çoğunu dışarıda geçirmekte, çevreden kapabilecek mikrop ve zehir alma olasılığı artmaktadır.

  Zehirlenmeler, birden veya yavaş yavaş başlayabilirler. Zehirler, vücuda solunum, sindirim ve deri yoluyla girip. Zehirlenmeyi başlatırlar. Zehirlenmeye neden olan maddeleri sayarsak, son tüketim tarihi geçmiş veya bozuk olan gıdalar, ilaçlar, çoğu çocukların bilmediği ve zararını kestiremediği temizlik malzemeleri çocuklarda zehirlenmeye neden olan maddelerdir. Diğer taraftan soba dumanı, böcek ısırmaları, karbonmonoksit zehirlenmesi ve petrol ürünleri de çocukları zehirleyebilir. Çocuklarda zehirlenmelerin büyük bir oranda kaza sonucu meydana gelmektedir. Bundan çıkaracağımız sonuç, çocuklar merak etme duygusu ile yeni gördüğü maddeleri yeme, içme, koklama sonucu zehirlenme olur ve anne babaların bunlara önlem almamasından dolayı gerçekleşir. Çocuklarda daha çok erkek olanlar zehirlenir. Çünkü erkekler daha çok meraklı ve hareketlidir. Evdeki bütün çekmeceleri karıştırırlar, uzanamayacakları yerlere bile ulaşırlar. Dışarıda zamanı en çok onlar geçirirler. Bu gibi sebeplerden dolayı zehirlenmeler en çok onlarda görülür.

  Çocuklarda Zehirlenme

  Zehirlenen çocuklara ilk yardım

  Zehirlenen çocukta solunum sıkıntısı varsa, hava yolu açılmalıdır. Ağızda yabancı cisim varsa çıkarılmalı, ağız ve burun bölgesi temizlenmelidir. Bunun için çocuğu baş aşağı gelecek şekilde yatırıp sırtına ve iki kürek kemiğinin ortasına birkaç kez yumrukla vurulur. Yine nefes almazsa, suni solunum ve kalp masajı yapılmalıdır. Zehirlenen çocuk hava yoluyla kapmışsa o ortamdan uzaklaştırılmalı hemen açık havaya çıkarılmalıdır.

  Çocuk zehri ağız yoluyla almış ise, bilinci yerinde ise hemen kusturulmalıdır. Böylelikle zehrin bir kısmını vücuttan atmış oluruz. Ancak bilinci yerinde değilse kusturmak iyi bir çözüm değildir. Kusmuk akciğerlere kaçarsa çocuğun boğulmasına sebep olabilir. Yan yatırılmalı dilini ısırması önlenmelidir. Zehirlenme ilaç yada temizlik maddeleri yüzünden olmuşsa yine kusturulmamalıdır. Çünkü kusma sırasında temizlik maddeleri midede yanmaya ve yemek borusunda tahribata yol açabilir. Genellikle zehirlenenlere tuzlu su, su, süt, yoğurt verilir, Bu çok yanlış bir ilk yardımdır. Çünkü bu gıdalar zehrin kana bulaşmasını hızlandırırlar. Zehir göze bulaşmışsa  göz bölgesi bol su ile yıkanmalıdır. Bütün zehirlenmelerde unutulmaması gereken tek şey vardır. İlk yardım uygulanırken diğer taraftan 112 hızır acil servisi aranmalı veya en yakın sağlık birimine götürülmelidir.

  Çocuklarda zehirlenmeyi önlemek için, ilaçları çocukların görmeyeceği ve ulaşamayacağı yerlere koymak, çamaşır suyu, tuz ruhu gibi çok yakıcı temizlik maddelerini saklamak ve su içilen pet şişelere koymamak, yada ortalarda bırakmamak, çocukları dışarı çıktıklarında devamlı gözetlemek, çöpe yakın olan yerlerde oynatmamak başlıca dikkat etmemiz gereken konulardır.

  ]]>
  Gıda Zehirlenmesi Belirtileri https://www.zehirlenme.org/gida-zehirlenmesi-belirtileri.html Sat, 01 Dec 2018 06:42:30 +0000 Gıda Zehirlenmesi Belirtileri, besinlerden bulaşan ve daha çok mide, bağırsak sistem şikayetleriyle devam eden ani olarak gelişim gösteren durumlara gıda zehirlenmesi adı verilmektedir. Gıda zehirlenmesi genellikle hafif olarak bel Gıda Zehirlenmesi Belirtileri, besinlerden bulaşan ve daha çok mide, bağırsak sistem şikayetleriyle devam eden ani olarak gelişim gösteren durumlara gıda zehirlenmesi adı verilmektedir. Gıda zehirlenmesi genellikle hafif olarak belirti oluşturmasıyla beraber ölümcül olabilen, oldukça sık karşılaşılan önemli bir rahatsızlık belirtisidir. Kişiler bakteriler yada toksinlerden bulaşmış yiyecekleri yada içecekleri tükettikleri zaman gıda zehirlenmesi oluşum gösterir. Bir yiyecek yada içeceğin bakterilerle, toksinlerle bulaşmış olduğunu söylemek oldukça zor olacaktır çünkü yiyeceklerin görüntüsünde, kokusunda ve tadında herhangi bir değişiklik meydana gelmemiş olabilir. Gıda zehirlenmesi tek bir kişiyi yada aynı bakteri olan yiyecekten yemiş bir grup insana etki oluşturabilir. Ortak bir yemeğin yenilmesinden 6-24 saat sonra iki yada daha çok kişide benzer belirtilerin gözlenmesi gıda zehirlenmesinin belirtisi olabilir. Bu belirti aynı yerde bulunan ve aynı gıdayı yiyen kişilerde görülebileceği gibi, aynı şekilde bakteri olan gıdaları farklı yerlerden alan, yiyen kişilerde de belirti gösterebilir. Gıda zehirlenmesinin bir çoğu bakterilerin üretmiş olduğu toksinlerden yada bakteri miktarından kaynaklanmaktadır. Bazı bakteri türleri gerekli nemde, beslenmede, sıcaklıkta ve gerekli görülen zaman koşulları oluştuğunda milyonlarca ürer ve enfeksiyon ve hastalık riski de o kadar yüksek olur. 

  Gıda Zehirlenmesi Belirtileri

  Gıda zehirlenmesinde hastalığın şiddeti zehirlenmeye sebep olan mikroorganizmanın cinsine göre değişiklik gösterir ve her gıda zehirlenmesi oluşumunda kuluçka süresi değişkenlik gösterir. Kimi gıda zehirlenmelerinde belirtiler yarım saat ile 1 saat içerisinde görülürken, gıda zehirlenmelerinin çoğunda ise zehirlenme belirtileri 6-12 saat içerisinde belirti gösterir. Diğer zehirlenmelerde ise belirtilerin görünmesi için birkaç gün yada bir hafta kadar süre geçmesi gerekir. Gıda zehirlenmesi genel olarak 1 günle 3 gün devam eder fakat bakterinin türüne göre enfeksiyonun şiddetine göre ve kişinin genel sağlık durumuna göre bir hafta sürebilir. Çoğu kişi 1 hafta içinde tamamen iyileşir. En yaygın görülen belirtiler mide ve mide içerisinde enfeksiyonundan kaynaklı olan mide bulantısı, kusma belirtisi, karın ağrısı ve ishal olmaktadır. Gıda zehirlenmesine bağlı olarak belirtilerin eşliğinde yüksek ateş ve üşüme hissi, kanlı dışkılama belirtisi, susuz kalma belirtisi, şiddetli kas ağrıları, sürekli halsizlik ve bitkinlik belirtisi görülür. Nadir olarak da gıda zehirlenmesi belirtileri sinir sistemine zarar verecek kadar ciddi belirtiler oluşturur. Daha ilerlemiş zehirlenmeler felce, hatta ölüme sebebiyet verebilir.

  Gıda Zehirlenmesi Belirtileri
  Gıda zehirlenmesi belirtileri genel olarak yukarıda belirtilen zehirlenme belirtileriyle görülür. Gıdaların hazırlanmasında ve gıdaların sunumu yapılırken hijyen kurallarına uyulmaması durumunda ve gıdaların hazırlandıktan sonra uygun saklama koşullarının sağlanamamasında gıdalarda mikroplarla yada oluşan toksinlerle bulaşmaktadır. Dolayısıyla iyi şekilde pişmemiş olan gıdalar yada gıdaları pişiren kişinin gıdayla temas etmeden önce ellerini yıkamadığı yiyecekleri yememiz halinde gıda zehirlenmesi gerçekleşebilir. Bakteriler çok sayıda olduklarından dolayı daha yaygın olarak üretmiş oldukları toksinler sebebiyle gıda zehirlenmesine sebebiyet verirler. Kimi bakteriler çoğaldıkları zaman toksin oluşturur ve bir çok durumda bakteri bulaşan yiyeceği tükettikten sonra hastalanmanıza neden olan şeyler de toksinlerdir. Gıda zehirlenmesinin en yaygın olanı bakteriyel olan zehirlenmelerdir. Bu zehirlenmenin sebebi çiğ kümes hayvanlarında olan, pastorize edilmemiş sütte olan, kırmızı ette ve arıtılmamış suda bulunan bakteriler olmaktadır. Sürekli olmamakla birlikte gıda zehirlenmelerinde kimyasallardan bulaşan toksinler yada böcek ilaçları da sebebiyet vermektedir. Ağ]]> Deterjan Zehirlenmesine Ne İyi Gelir https://www.zehirlenme.org/deterjan-zehirlenmesine-ne-iyi-gelir.html Sun, 02 Dec 2018 01:40:48 +0000 Deterjan Zehirlenmesine Ne İyi Gelir, Deterjanlar bizim hayatımızı kolaylaştıran ve daha hijyenik ortamlarda yaşamamız için hanımların vazgeçilmezleri arasındadır. Çamaşır sularıyla, tuz ruhu, bulaşık deterjanları ile evi Deterjan Zehirlenmesine Ne İyi Gelir, Deterjanlar bizim hayatımızı kolaylaştıran ve daha hijyenik ortamlarda yaşamamız için hanımların vazgeçilmezleri arasındadır. Çamaşır sularıyla, tuz ruhu, bulaşık deterjanları ile evi pırıl pırıl yapmak isterken bir de sağlığımıza zarar verdiğimiz gerçeği vardır. Bunlar bizim için son derece zarar verici ve sağlığı tehdit eden malzemelerdir. Kimyasal ağırlıklı bu malzemelerin bir çoğunun kokusu bile o kadar tesirlidir ki ciğerlere o kimyasallar yapışır ve bizleri zehirler. Deterjanlardaki kimyasallara karşı dikkatli olmamız gerekmektedir. Bunun için temizlik yaparken yüz maskesi eldiven gibi koruyucu malzemeler kullanarak biraz daha koruyucu yollar tercih etmelisiniz. Aynı zamanda sadece deterjanlarla temizlik sağlanmaz. Doğal temizleyiciler tercih ederek deterjan zehirlenmesinden uzak kalabilirsiniz. Örneğin cam silerken, bulaşık yıkarken, mutfak ya da banyoyu temizlerken sirke kullanabilirsiniz. Bu çamaşır suyu kadar da etkilidir. Limonu bastırarak sürmek kalıcı lekelerde bile etkilidir. Aynı zamanda eskiden annelerimizin kullandığı arap sabunu da çok güzel bir temizlik malzemesidir. Bunlara rağmen deterjanlardan vazgeçmediyseniz ya da zehirlenme geçirdiğiniz durumlarda da yapmanız gereken şeyler vardır. Bunlara da bakacağız ama benim tavsiyem ilerideki süreçte kendinizi ve sağlığınızı korumak için keskin temizleyiciler yerine doğal yollarla temizlik yöntemlerine bakmanızdır. 

  Deterjan Zehirlenmesine Ne İyi Gelir
  Deterjan Zehirlenmesine Ne İyi Gelir

  Her kadının yaşayacağı sorunlardan birisi olan deterjan zehirlenmesi sonucunda öncelikle elinizi ve yüzünüzü bol su ile iyice yıkamanız gerekmektedir. Ardından zehirlenen kişinin temiz havaya çıkarılmasını sağlamalısınız. 112 acil servise bu durumu izah ederek neler yaşandığını anlatın ve ne zamandır belirtiler gösterdiğini, kusma, baş dönmesi mide bulantısı ya da hangi belirtiler varsa belirterek destek alınız. Aynı zamanda yoğurt zehirlenmeye iyi gelir gibi kaşık kaşık yoğurt yiyin ya da tuzlu ayran için türü söylemlerin aslında pek yararlı olmadığı yönünde söylemler de bulunmaktadır. Yoğurdun aslında zehrin mideden atılarak akciğerlere gitmesine neden olduğu da belirtiliyor. Bunun yerine su içirmek daha yararlıdır.  Bunların yanında sakin olun ve derin nefes alıp verin. Bu sayede oksijen alarak temiz havayı içinize çekin. Bol su için fakat ağırlaşıyorsanız panik yapmadan doktora gidin. Mutlaka hastaneye gitmelisiniz. Eğer çocuklarınız içtiyse ya da onlar etkilendiyse bağışıklık sistemleri ve direnci zayıf olduğundan hemen hastaneye gitmeli, yolda arayarak acil ilk yardım desteği almalısınız. Kapalı yerde asla durmayın ve temiz havaya çıkın. Zehirlenme nedeniyle midenin bulandığı başın döndüğü hissedilir. Bunun için önceden önlem alın ve lütfen deterjan kullanırken dikkatli olun. 
  ]]>
  Rüyada Zehirlenmek https://www.zehirlenme.org/ruyada-zehirlenmek.html Sun, 02 Dec 2018 22:22:58 +0000 Rüyada zehirlenmek, rüyayı gören kişinin yaptığı bir davranıştan dolayı başına dert açılacağı anlamına gelmektedir. Düşüncesizce yaptığı bir işten dolayı zarara uğrayacağı anlamına gelmektedir. Maddi olarak zar Rüyada zehirlenmek, rüyayı gören kişinin yaptığı bir davranıştan dolayı başına dert açılacağı anlamına gelmektedir. Düşüncesizce yaptığı bir işten dolayı zarara uğrayacağı anlamına gelmektedir. Maddi olarak zarara uğrayacağı anlamına gelen bu rüya kar ve zarar karşılaştırması yapmadan kişinin atılacağı işten dolayı başarısız olacağı anlamına gelmektedir. Rüya sahibinin yaptığı işten başarısız olacağına tabir olunan bu rüya aynı zamanda stresli günler geçirileceğine de delalettir. Rüyada gazdan zehirlendiğini gören kişinin ayağını yorganına göre uzatması gerektiğine işaret eder. Kişinin hayatının karışmasına ve aksiliklerin peşpeşe geleceğine yorumlanan bu rüya sahibinin yaptığı işlerde çok dikkatli olması gereklidir.

  Rüyada zehir içtiğini görmek ise kişinin günah işleyecek bir işe gireceği anlamına gelmektedir. Kişinin para hırsı nedeniyle bazı uygunsuz işler yapacağı ve bu işlerden dolayı pişman olacağına yorumlanır. Rüya sahibinin şeytana uyarak günah işleyeceği ve bu  işi yaptıktan sonra pişman olacağına tabir olunmaktadır. Rüyada zehirlenerek öldüğünü gören kişi ise yardımsever birisi olduğuna delalettir. Herkes tarafından sevilen bu kişiyeolan inanaç ve güven duygusunun artacağına daha fazla kişi tarafından sevilip sayılacağına yorumlanır. Duyarlı ve ince fikirli olan rüya sahibi yaptığı iyiliklerden dolayı itibarının artacağına yorumlanan bu rüya oldukça hayırlıdır. Rüyada zehirlenerek kustuğunu görmek kişinin helal yoldan olmayan dünyalığa bakmayacağı sadece alın teri ile kazanılan kazanca sahip olacağı anlamına gelmektedir. Boğazından haram lokma geçmesine izin verilmeyeceğine işaret eden bu rüya helal yoldan elde edilen kazanca yorumlanmaktadır. Rüya sahibinin güvendiği kişi tarafından sırtından bıçaklanacağı anlamına gelen rüyada zehir görmek ise pek hayırlı bir rüya değildir. Güvendiği bir yakını tarafından iftiraya uğrayacağı ve aldatılacağına tabir olunan bu rüyayı gören kişinin yakın çevresine karşı daha dikkatli olması ve her sırrını paylaşmaması gereklidir.

  Rüyada Zehirlenmek

  Rüyada zehirlendiğini görmek kişnin bir konuda ısrarla inat ettiğine bu nedenden dolayı kederleneceğine işaret etmektedir. Rüyada birisinin kendisine zehir verdiğini veya birisine zehir verdiğini gören kişi o kişi tarafından aldatılacağına veya haram mal elde edeceğine tabir olmaktadır. Bazı rüya tabircilerine göre inat etmeye, bir konuda ısrar ederek pişman olmaya, keder ve stres yaşamaya yorumlanan zehir aynı zamanda haram mal elde etmeye de tabir olunmaktadır.

  ]]>
  İlaç Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/ilac-zehirlenmesi.html Mon, 03 Dec 2018 08:19:10 +0000 İlaç Zehirlenmesi, En sık karşılaşılan zehirlenme türlerinin en başında ilaç zehirlenmesi yani kimyasal zehirlenme gelir. İlaç zehirlenmesi, sindirim yolu zehirlenmeleri grubunda değerlendirilir. Bu tür zehirlenmelerin e İlaç Zehirlenmesi, En sık karşılaşılan zehirlenme türlerinin en başında ilaç zehirlenmesi yani kimyasal zehirlenme gelir. İlaç zehirlenmesi, sindirim yolu zehirlenmeleri grubunda değerlendirilir. Bu tür zehirlenmelerin etkisi kısa sürede far edilir. Belirtilerin başında ilk olarak baş dönmesi gerçekleşir, mide bulantısı oluşur, halsizlik görülür, çift görme belirtisi ortaya çıkar, vücut ısısında ani yükselme meydana gelir, terleme ve aynı anda üşüme hissi oluşur, bilinç kaybı yaşanır ve ilaç kullanımıyla ortaya çıkan ilaç zehirlenmesi hemen müdahale edilmezse eğer kalıcı hasarlara neden olur yada ölüme kadar gidebilen sonuçlara yol açar. Bu belirtiler görüldüğü vakit öncelikle hemen en yakınınızda olan kişilerden yardım isteyin. Bilinciniz kapanmadan ne tür bir ilaç kullandığınızı ve bu ilacı ne zaman kullandığınız, ilaçtan ne kadar aldığınızı belirtin. Çevrenizde kimse yoksa eğer derhal 112 acil servisi arayın ve konumuzu, durumunuzu belirtin. Bunlardan birini yapamayacak durumdaysanız eğer derhal kusun ve alınan ilacın etkisinden kurtulun. Kusmak için işaret parmağınızı boğazınızdan aşağıya doğru götürün, parmağınızı küçük dilinize değdirecek şekilde sokmanız kusmanıza yardımcı olur. Tuzlu su karşımı yada sıcağa yakın su içmeye çalışmak da kusmanıza yardımcı olur. Kustuktan sonra hemen ılık yada soğuk süt içmelisiniz. Hemen kullandığınız ilaç kutusunu veya ilaç prospektüsünü yanınıza alarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

  İlaç Zehirlenmesi
  İlaç Zehirlenmesi Belirtileri

  İlaç alımıyla gerçekleşen zehirlenmelerde belirtiler alınan ilaca göre, kişinin yaşına göre, kişinin biyolojik yapısına ve durumuma göre farklılıklar göstermektedir. Bazı belirtiler kişinin ilaçla zehirlendiğini gösterebilir. Bu belirtiler genel olarak kişinin devamlı uyku halinde olması, zehirlenen kişinin kusması, zehirlenen kişinin anormal davranışlar sergilemesi, kişinin solunum sayısında artış olması, kişide şok ve koma hali, zehirlenen kişinin kalp atışlarının 100’ün üzerinde olması ve kas kasılmalarını belirtisi ilaç zehirlenmesi belirtileri arasında gösterilir.

  İlaç Zehirlenmesi Nedenleri

  İlaç zehirlenmesinin en baş nedenlerinden biri kaza veya hata sonucu ilaç kullanımı olmaktadır. İlaçların kullanımıyla ilgili bilgi kağıtlarını dikkatli bir şekilde okumalı ve ilaçların çocukların ulaşamayacakları bir yerde saklanması gerekir. Tehlike arz eden ilaçlar ruhsal yönden problemi bulunanların yanında bırakılmamalıdır. Bazen insanların kurtuluşu ilaçta düşünmelerinden dolayı aşırı dozda ilaç kullanmaları ilaç zehirlenmesine neden olur. Kullanılan ilaçların organları etkilemeleri de farklı olarak belirir. Uyku ilaçlarının kullanımı, ağrı kesici ilaç kullanımı ve morfin sınıfına giren bazı ilaçların kullanımı sinir sistemini olumsuz olarak etkilemektedir. Bazı ilaçlar solunumu etkiler, bazıları kalp sistemini etkiler, bazıları böbrekleri etkiler, kimi ilaçlar ise karaciğer gibi hayati organları olumsuz olarak etkileyerek ilaç zehirlenmesi riskini arttırır.

  İlaç Zehirlenmesi Tedavisi

  İlaç zehirlenmesi, zehirlenme sonrasında vücudun çeşitli organlarında fonksiyonlarını yerine getirme sorunları ortaya çıkar. İlaç zehirlenmesi sonrasında takip edilecek olan aşamalar ilk yardım aşması zehirlenmeye sebep olan ilaçların belirtilerinin incelemesinin yapılması, laboratuvar tetkiklerinin incelenmesi, ilaç zehirlenmesinde asıl tedavi uygulanması ve hastanın gözlem altına alınmasıdır.

  ]]>
  Amonyak Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/amonyak-zehirlenmesi.html Mon, 03 Dec 2018 09:24:29 +0000 Amonyak Zehirlenmesi, Amonyak ametal iki bileşenin bir araya gelmesi sonucu oluşur. Genellikle parfüm yapımında, ilaçlarda, saç boyalarında, suni gübrelerde ya da gübrelerde amonyak bulunmaktadır. Günlük hayatımızın b Amonyak Zehirlenmesi, Amonyak ametal iki bileşenin bir araya gelmesi sonucu oluşur. Genellikle parfüm yapımında, ilaçlarda, saç boyalarında, suni gübrelerde ya da gübrelerde amonyak bulunmaktadır. Günlük hayatımızın bir parçası olan amonyak tesirli ve zararlı bir gazdır. Aynı zamanda temizlik malzemelerinde de amonyak bulunmaktadır. Elbette bu saf amonyak değildir, sulandırılmış şekilde bulunmaktadır. 
  Amonyak bayılma, yorgunluk gibi durumlarda insanı kendine getirici etkiye sahiptir. Vücuda ve özellikle deriye çok fazla zararı vardır. Yaraların büyümesine, hatta vücutta yaralar oluşmasına neden olmaktadır. 

  Amonyak Zehirlenmesi
  Amonyak Zehirlenmesinin Belirtileri

  Amonyak nedeniyle zehirlenmeler ilk aşamada gözlerde sulanmaya ve kaşıntıya yol açmaktadır. örneğin kuaförlerde saçlarını açtıran bayanların saçlarını açma işleminde etkili olan madde işte amonyaktır. Bu nedenle keskin bir kokusu bulunmaktadır. Bu sadece kokunun keskin olmasıyla sınırlı değildir. Örneğin saçlarda yıpranmalara hatta belki de kopmalara bile yol açabilmektedir. 
  ]]>
  Civa Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/civa-zehirlenmesi.html Tue, 04 Dec 2018 02:25:30 +0000 Civa Zehirlenmesi, Civa oda sıcaklığında sıvı şeklinde bulunan tek metal bulunup, kolay bir şekilde buharlaşabilir. Tepkime olmamış metalik civa (elemental civa), inorganik ve organik civa bileşenleri kağıt, deri, boya sanayin Civa Zehirlenmesi, Civa oda sıcaklığında sıvı şeklinde bulunan tek metal bulunup, kolay bir şekilde buharlaşabilir. Tepkime olmamış metalik civa (elemental civa), inorganik ve organik civa bileşenleri kağıt, deri, boya sanayinde ve elektrikli aletler, pil, termometre benzeri ölçüm araçlarında, antiseptik olarak, diş hekimliğinde amalgam imalında kullanılmaktadır. Civa, klorür ve yakıcı madde imalında elektroliz basamağında ve altının çoğaltılmasında da yaygın bir şekilde kullanılır. Deniz canlılarında biyolojik olarak metil civa biriktirebilir ve bunların tüketilmesi neticesinde civa zehirlenmesi görülebilir.

  Toksik etki mekanizması, civanın toksik etkisi kimyasal bileşimine ve karşılaşma durumuna göre farklılaşır. Elementsel civa, buharlaşmasından sebep ilk olarak inhalasyon şekilde emilir. Zehirlenme en çok metalik civa buharının solunması neticesinde meydana gelir. Elementsel civanın cekimesi buharlaşma miktarını yükseltir. Termometrelerde elemetsel civa vardır. Buharı renksiz ve kokusuz olduğundan varlığı fark edilmeyebilir. 

  Civa organizmada sülfidril gruplarıyla birleşmeye girer, enzim etkinliğini bozar, hücre ölümüne sebep olur. Elementel civa deri vasıtasıyla da emilebilir. İnorganik civa tuzları, gastrintestinal bir şekille emilir ve deriden de emilebilir. Karaciğer ve böbrekte saklanır, santral sinir sitemine ve plesantaya önemli miktarda geçmez. Organik civa bileşenleri, öncelikle gastrointestinal bir şekilde emilir, lipit memranlardan kolay bir şekilde geçerler kan hücreleri, karaciğer, böbrek ve santral sinir sisteminde çoğalarak inorganik civa bileşenine dönüşürler. inorganik ve aril organik civalar vücuttan idrar ve dışkı olarak atılır.

  Toksik miktarı, Metalik civa buharının acil yaşam tehdidi meydana getiren oranın 10 mg/m3‘tür. Ortamda izin verilecek en yüksek civa (buhar) oranı 0,1 mg/m3‘tür. Civa klorür en toksik inorganik civa birleşenlerindendir. Ağızdan alındığında 0,5-2 gramı ölüme sebebiyet verir. Organik civanın öldürücü miktarı 10-60 mg dır. Kronik bir şekilde 10 mikrogram tüketildiğinde ise sinir sistemi ve üreme sistemi üzerine toksiktir.  

  Civa Zehirlenmesi
  Belirti ve Bulgular;

  Civa tuzlarının ağız yoluyla tüketilmesi, hipertermi, karın krampları, kanlı ishal, sindirim kanalında kanamalı ülser ve nekroza sebep olabilir. Metalik civanın ağız yoluyla tüketilmesi, civalı termometre ve amalgamda yer alan metalik civanın emilimi oldukça yavaştır ve dışkı şeklinde atılmasını geciktirecek sindirim kanalı motilitesinde ağırlaşma meydana gelmedikçe akut zehirlenmeye sebep olmaz.

  Akut metalik civa solunması, ilk olarak ateş, baş ve kas ağrısı, ağız ve boğazda yanma, gingivostomatit, ağızda metal tadı, bulantı, kusma, ishal ve karın krampları gözükür. Metalik civa buharı akciğerlerden kolay bir şekilde emilerek beyne gider. Tremor, fazla sinirlilik, unutkanlık, güçsüzlük ve görme bozuklukları gibi merkezi sinir sistemi belirtileri oluşur. İlk 4 saat içerisinde akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS) oluşabileceği zihinde tutulmalıdır. Ölümcül kimyasal pnömoni ve kardiyojenik akciğer ödemine sebep olabilir, seyrek bir şekilde akut böbrek ve karaciğer hasarı oluşabilir.
  Kronik civa solunması:

  Kronik zehirlenmede sinir sistemi ve böbreklerde kalıcı hasar meydana gelebilir. Özellikle sanayi işçileri tehlike içindedir. Fazla rastlanan bulgular arasında nörolojik bozukluklar olarak irritabilite, deliriyum, nevrasteni ve eretizm görülür.

  • Nevrasteni: Yorgunluk, depresyon, baş ağrısı ve konsantrasyon bozukluğudur.
  • Eretizm: Kolay utanma, çekingenlikle karekterizedir.

  Böbreklerde proksimal tubul hasarı neticesi, oligüri, anüri, üremi, proteinüri, bikarbonat azlığı gözükebilir ve nefrotik sendrom doğabilir. Gingivostomatit metalik tat mukozal ülserler meydana getirebilir. Seyrek olarak kas felci gözükür. Bu bulgular iş yeri hekimlerince dikkatlice ko]]> Kedi Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/kedi-zehirlenmesi.html Tue, 04 Dec 2018 21:58:22 +0000 Kedi Zehirlenmesi, kedi gibi evcil hayvanların zehirlenmesi dikkatsizlik sonucunda olmaktadır. Evlerde temizlik yaparken kullanmış olduğumuz kimyasal içerikli sıvı temizleyiciler farelerin, böceklerin ve bunlara benzer Kedi Zehirlenmesi, kedi gibi evcil hayvanların zehirlenmesi dikkatsizlik sonucunda olmaktadır. Evlerde temizlik yaparken kullanmış olduğumuz kimyasal içerikli sıvı temizleyiciler farelerin, böceklerin ve bunlara benzer türden olan haşerelerin ilaçlanmasında kullanılan zehirler, kokuşmuş olan gıdalar ve bekletilen çöpler kedi zehirlenmesi nedeni olmaktadır. Yaz aylarında ormanlık alanlarda, otlu olan alanlarda, çalılık olan arazilerde kedilerin yediği bitkiler yada kediyi yılan sokması kedi zehirlenmesine sebep olabilir. Zehirlenerek ölmüş bir farenin kediler tarafından yenmesi de kedi zehirlenmesi nedenleri arasında görülür. Belediyelerin ve bazı sadist kişilerin kedi ve köpeklere zehirli et yada gıda maddesi vermesi kedi zehirlenmelerine neden olur. Kedi zehirlenmesi ilk olarak tanımlanması gerekir. Zehirlenmenin tanınabilmesi şu koşullara göre belirlenir: Zehrin kedi tarafından yenildiğinin görülmesi, zehrin kanıtlanmış olması, belirgin bir şekilde kedi zehirlenmesiyle ilgili klinik semptomlar belirlenmeli, kedinin yediği yiyecekler ve yiyecek yediği kaplarındaki artıklar toksikolojik muayeneye gönderilmesi gerekir, kedi zehirlenmesinin birçok muhtemel kaynağı olmaktadır. 

  Kedi zehirlenmesi muhtemel kaynakları: Kedinin zehirlendiği alanda bulunan bitkiler, doktor reçetesiyle verilen yanlış ilaçların kediye kullandırılması, bu ilaçlar kediler için yazılmış olabilir fakat kediye yanlış miktarda verilmiş de olabilir yada evdeki başka birine ait olan ilaçlar kazara kedi tarafından yenebilir, kedinin temizlik sıvıları içmesi, antifriz içmesi, sıçan yada fare yemi yemesi, karınca yemi ve diğer haşere ilaçlarından yemesi, bitki ilaçları, kurşun bazlı boya ve kurutulmuş çiçek karışımı içeren ev kimyasallarından yemesi, aketaminopen ilaçlar, aspirin yada ibrofen ilaçlar, parasetamol benzeri reçetesiz ilaçlar yemesi ve özellikle de aspirine karşı aşırı duyarlılık göstermektedirler, pire tozları yemleri, spreyler şampuanlar ve antiparaziter solüsyonlar gibi kimyasallara maruz kalması, karbon monoksit gibi solunan ürünlere maruz kalması, çikolata ve küflenmiş peyniri içeren ev yiyeceklerinden yemesi kedi zehirlenmesi muhtemel kaynaklarındandır.

  Kedi Zehirlenmesi

  Kedi Zehirlenmesi Nedenleri

  Kedi zehirlenmesi genel olarak yukarıda belirtilen kimyasal maddeleri kedinin kazara yutmasından kaynaklı olarak, hayvana kötü muamele yapılmasından dolayı, kediyi öldürme amaçlı zehirli yiyecek verilmesinden dolayı, kediye içeriği bilinmeyen ve kullanımı uygun olmaya ilaç vermek, ilaçların insanlara iyi geldiğinin düşünülmesiyle kullanılan ilaçlardan kediyi de verilmesi, çikolata vermek ve küflü peynir vermek, kedilerin çöp yemesi, fare gibi zararlı hayvanlara karşı kullanılan yemleri kedilerin yemesi, kediyi yılan sokması ,akrep sokması kedi zehirlenmesine neden olur. Zehirlenen kediye veterinere danışmadan kesinlikle reçetesiz ilaç vermeyin. İnsanlara özel kullanım sağlanan reçetesiz ilaçlar hayvanlar için zehirleyici olacaktır ve kullanımı önerilmez.

  Kedi Zehirlenmesi İlk Yardım

  Kedi zehirlenmesinde zehirlenen kedinin mukoza zar rengini kontrol etmelisiniz. Kimi zehirler renkte belirli değişikliklere yol açar. Örnek olarak, kediler de akataminopen zehirlenmesi kahverengi mukoza zarı rengi oluşturur ve parlak kırmızı mukoza zarı renginin oluşması da karbon monoksit zehirlenmelerinde belirir. Kılcal geri doldurma zamanını kontrol etmelisiniz. Kedinin zihinsel durumunu kontrol etmelisiniz, kedide felçlik belirtisi, artmış heyecan belirtisi, düzensizlik, depresyon belirtisi yada komanın olup olmadığına bakmalısınız. Veterinere yada veteriner acil durum kliniğini aramalısınız. Zehirlenme durumlarında kedinin kilosu, yaşı, beslenme şeklini, beslenmede en son ne yediğini hazır olarak bulundurmanız veterinere yardımcı olacaktır.

  ]]> Köpek Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/kopek-zehirlenmesi.html Wed, 05 Dec 2018 16:13:48 +0000 Köpek Zehirlenmesi, Kök zehirlenmesi, sürekli olarak karşılaşılan hayvan zehirlenmelerinden olmaktadır. Zehirlenme köpeğinizin başına gelebilecek en tehlikeli olaylardan biridir. Köpek zehirlenmesinin türüne göre uygulanacak te Köpek Zehirlenmesi, Kök zehirlenmesi, sürekli olarak karşılaşılan hayvan zehirlenmelerinden olmaktadır. Zehirlenme köpeğinizin başına gelebilecek en tehlikeli olaylardan biridir. Köpek zehirlenmesinin türüne göre uygulanacak tedaviler farklılık gösterdiğinden dolayı köpek zehirlenmesinde mutlaka veteriner hekim müdahalesi gerekir. Örnek verecek olursak kimyasal bir maddeyle yaşanan köpek zehirlenmesinde köpeği uygulanacak tedaviyle, bozuk bir gıdanın köpek tarafından tüketilmesi sonucunda oluşan zehirlenmede uygulanacak tedavi aynı olmaz. Fakat sizin yapabileceğiniz basit bir iki müdahale köpek zehirlenmesi riski açısından önemli olacaktır. Bozuk gıda zehirlenmelerinde, temizlik maddelerinin yutulmasıyla beliren köpek zehirlenmelerinde, fazla miktarlarda ilaç alınması gibi durumlarda toksik etki yapan maddelerin köpeğin vücudundan arındırılması için yapılacak en önemli şey köpeğin hemen kusturulmasıdır. Bu amaçla bir bardak ılık suya bir miktar tuz ekleyerek bu karışımı zehirlenen köpeğe içirmeniz onun kolayca kusmasını sağlar.

  Köpek zehirlenmesi belirtisine neden olan madde kostik etkiliyse yani köpeği zehirleyen maddenin yakıcı etkisi varsa köpeği kusturmak yanlış bir durumdur. Köpeği kusturmak yerine hemen veteriner hekime başvurmanız gerekir. Veteriner hekim size köpeğin almış olduğu maddenin cinsine göre ne vermeniz gerektiğini belirtecektir. Asit yada alkali maddelere örnek olarak çamaşır suyu, tiner, deterjanların hepsi örnek olabilir. Köpek zehirlenmesine sebep olan maddeyi biliyorsanız eğer özellikle kutusunu yanınıza almanız gerekir ve köpeği ve köpeği zehirleyen madenin kutusunu veterinere götürmelisiniz. Bu işlem ilaç zehirlenmelerinde oldukça önemlidir çünkü zehrin ne olduğunun bilinmesi eğer varsa kullanılacak antidotun belirlenmesine yardımcı olacaktır.

  Köpek Zehirlenmesi

  Kedi Zehirlenmesi Belirtileri

  Köpek zehirlenmesinde zehirler yenilebilir, solunabilir yada deri yoluyla emilebilir durumdadır. Zehirlenmenin belirtileri hemen belirir veya saatler ve hatta günler sonra da  belirtiler oluşabilir. Köpekte kusma belirtisi veya ishal belirtisi kan veya yutulan zehirden parçalar olmaz. Zehirlenen köpekte felçlik belirtisi yada aşırı heyecan oluşumu, titreme belirtisi, depresyon belirtisi, uyuşukluk hali yada koma gibi diğer anormal zihinsel durumlar belirebilir. Zehirlenen köpekte salya akıtma yani köpeğin ağzında sulanma, köpürme olmadı, köpeğin ağzında şişme, kızarıklık belirtisi, tahriş olmuş deri veya kızarık gözler. Köpeğin ağzında yara olması, köpeğin dudaklarında veya derisinde yanma belirtisi. Ağzında yada anüsten kan gelmesi, herhangi bir vücut çürüğü meydana gelmesi. Evinize veya bahçenize çiçek almadan önce köpekler için zehirleyici olan ve olmayan bitkileri veterinerinize sormanız gerekir. Alınan bitkilerin zararsız olduğundan emin olmadıkça her bitkinin zararlı olacağının farkında olmalısınız.

  Köpek zehirlenmesi belirtilerinde köpeğin titremesi ve ani kasılmalar oluşması, koma hali, güçlükle yapılan solunum gibi durumlar başlamışsa eğer muhtemelen kimyasal bazlı bir zehirlenme gerçekleşmiştir ve çok kısa bir sürede etki oluşturacağından vakit kaybetmeden köpek kusturulmalı ve veteriner hekime yetiştirilmelidir. Köpek zehirlenmelerinde evde köpek zehirlenmesini en aza indirmek için temizlik maddelerini kapalı bir alanda muhafaza etmek, fare zehirlerini yada karıncalar için kullanılan zehirlerin ulaşılması mümkün olmayan yerlere kaldırması ve sayılarının bir yere not oluşturulması, kullanılan ilaçların bir dolapta korunması ve evdeki çöp tenekelerinin açılamayacak şekilde kullanılması gibi önlemler evde köpek zehirlenmesi riskini azaltır.

  ]]>
  Karbonmonoksit Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/karbonmonoksit-zehirlenmesi.html Wed, 05 Dec 2018 16:33:59 +0000 Karbonmonoksit Zehirlenmesi, Karbonmonoksit gazı herhangi bir rengi olmayan, kokusuz ve tatsız bir gaz olarak bilinir. Yüksek miktarda karbonmonoksit gazına maruz kalmak sonucunda gelişen durum genel olarak karbonmonoksit zehirlen Karbonmonoksit Zehirlenmesi, Karbonmonoksit gazı herhangi bir rengi olmayan, kokusuz ve tatsız bir gaz olarak bilinir. Yüksek miktarda karbonmonoksit gazına maruz kalmak sonucunda gelişen durum genel olarak karbonmonoksit zehirlenmesi olarak bilinir. Karbonmonoksit zehirlenmesi diğer bir adıyla sessiz katil olarak ifade edilir. Solunan havada çok fazla miktarda karbonmonoksit olması, doku hasarlarına yol açıp vücudun oksijen emme miktarını en aza indirir. Karbonmonoksit zehirlenmeleri ölüme kadar ilerleme gösterir. Zehirli bir gaz olan karbonmonoksit gazı zehirlenmesi doğal gazın, tüp gazının, gaz yağının, benzinin, kömürün ve odun gibi yakıtların yanması veya tam olarak yanmaması sonucunda zehirleme belirtisi oluşturur. Karbonmonoksit gazı duman içerisinde yoğun olarak bulunmakla beraber, gazın kendisinin havadan hafif olması, kokusuz olması, tatsız olması, renksiz olması ve tahriş edici özellikte olmaması nedeniyle fark kolay kolay fark edilmez. Yapısında karbon olan yakıtların, havalandırması az yapılan yerlerde yanmasıyla, çoğunlukla maden ocaklarında, garajda yada garaj gibi kapalı yerlerde egzoz dumanına bağlı olarak, tüp gazı ve şofben kullanılan alanlarda, lodos rüzgarları zamanında sobadan çıkan dumanlarla beraber, yangınlarda diğer toksik gazlarla beraber karbonmonoksit zehirlenmesi çok fazla görülmektedir.

  Karbonmonoksit Zehirlenmesi
  Karbonmonoksit gazı, havadan teneffüs edildikten sonra akciğerlerden kana karışarak alyuvar adı verilen kırmızı kan hücrelerinin içerisinde var olan ve dokulara oksijen götüren hemoglobine oksijenden ortalama 200 kat daha hızlı bir şekilde ve çok sıkı bağlanarak karboksihemoglobin meydana getirirler. Normal olarak havada bulunan oksijenleri oksihemoglobin olarak hücrelere taşıyan alyuvarlar karbonmonoksit gazının etkisinde kaldığımız süre zarfında yeterince oksijen taşıyamadığından dolayı hücreler ölmeye başlayacaktır ve özellikle de beyin başta olmak üzere, kalp ve diğer organlar fonksiyon yerine getiremez hale gelecektir. Hücre ölümlerinin ilk belirtisi beyinde görüldüğünden dolayı, vücudun ilk tepkisi baş dönmesiyle baş ağrısı olacaktır. Karbonmonoksit gazının yoğunluğu ve gaza maruz kalınma süresi karbonmonoksit zehirlenmesi hususunda önemli olup, belirli bir seviyeden sonra zehirlenen kişiye acil müdahale uygulansa da zehirlenen kişinin beyin hücrelerinde ölüm gerçekleşeceğinden dolayı bu kişide geri dönüşü olmayan hasarlar meydana gelebilir.

  Karbonmonoksit Zehirlenmesi Nedenleri
  Karbonmonoksit zehirlenmesi, yanan gazların teneffüs edilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Vücuttaki kan dolaşımında vücutta oksijen taşınmasını yardımcı olan hemoglobin adında kırmızı kan hücreleri bulunur. Havada çok fazla miktarda karbonmonoksit gazı olduğu zaman, bu hücreler oksijen yerine teneffüs edilen karbonmonoksit gazını taşımaya neden olur. Karbonmonoksitin hemoglobine bağlanması oksijenden daha hızlı olur. Dolayısıyla vücut organlarının kana karışan karbonmonoksit gazından etkilenmesi fazla zaman alır. Akciğere, kalbe ve beyin gibi temel organlara oksijen ulaşmadığından dolayı ciddi komplikasyonlar belirmeye başlar.

  Karbonmonoksit Zehirlenmesi Belirtileri
  Karbonmonoksit gazına maruz kalınlığı vakit kanda bulunan hemoglobinin %20’si karboksihemoglobine dönüşür ve bununla birlikte baş dönmesi, baş ağrısıyla başlayan ilk belirtiler kendini gösterir. Karbonmonoksit gaz oranı %50’ye ulaştığında bilinç kaybı yaşanır ve %60-70 civarına ulaşınca ölüm gerçekleşir.

  Hafif karbonmonoksit zehirlenmesi belirtileri;
  • Baş ağrısı oluşumu belirir,
  • Baş dönmesi yaşanır,
  • Dalgınlık belirtisi ortaya çıkar,
  • Mide bulantısı meydana gelir,
  • Yorgunluk hissi artar,
  • Nefes darlığı yaşanır,
  • Kalp çarpıntısı başlar,
  Ağır karbonmonoksit zehirlenmesi belirtileri ise;
  • Sersemlik oluş]]> Oksijen Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/oksijen-zehirlenmesi.html Thu, 06 Dec 2018 11:09:37 +0000 Oksijen Zehirlenmesi, genellikle her şeyin çoğu zararlı olduğu gibi oksijeninde çoğunun zararlı olduğu bir gerçektir. Bu nedenle oksijeninde fazlası zararlı olabileceği gerçeği ile oksijen yetmezliği yaşayan kişi Oksijen Zehirlenmesi, genellikle her şeyin çoğu zararlı olduğu gibi oksijeninde çoğunun zararlı olduğu bir gerçektir. Bu nedenle oksijeninde fazlası zararlı olabileceği gerçeği ile oksijen yetmezliği yaşayan kişilere özellikle saf oksijen yerine azot oksijen karıştırılarak verilir. Aşırı derecede saf oksijen kullanımının sonucunda direk olarak etkilenen organların ilk sırasında beyin gelmektedir. Bu durumda hastalarda geri dönüşümü sağlanamayan bazı oldukça önemli hastalıklar meydana gelebilir. Birden bire gelişen oksijen zehirlenmeleri kişilerde özellikle görme bozuklukları, bulantı, kişide huzursuzluk ve kramp gibi kendini gösteren belirtilerle meydana gelir. Oksijen yetmezliği olan kişilere şayet saf oksijen verilirse verilen kişinin durumuna göre ani gelişen solum durması ve körlük gibi önemli rahatsızlıklar meydana gelebilir. Fazla alınan oksijen dokularda yıkıma neden olacağı gerçeği ile her durumda çok dikkat edilmesi gereklidir. Alınan havada özellikle oksijen miktarı fazlayken dışarıya verilen havada özellikle oksijen oranı düşük olmasının yanı sıra karbondioksit oranı ise yüksektir. Bu nedenle özellikle dalgıçların kullandığı oksijen basınç yüksekliği altında oksijen tüpünden sağlanırsa bu durunda oksijen zehirlenmesine neden olabilir.

   Oksijen Zehirlenmesi

   Oksijen zehirlenmelerinde şayet kişi dinlenme esnasında aşırı bir şekilde nefes alarak veriyorsa bu durum da kandaki oksijen oranının yükselmesine neden olur. Bu durumda tıp dilinde solunumsal alkaloz adı ile anılır. Solunumsal alkolaz rahatsızlığında kanda karbondioksit oranı en aza iner ve kan pH' SI yüksek çıkar. Böyle anormallikler ise genel olarak psikolojik sorunlar yaşayan hastalarda, panik atak rahatsızlığı olan hastalarda ve nefes alamadığını zanneden kişilerde rastlanır. Bu tür hastalar için kendi solumasına ve nefes alıp vermesine destek olmak amaçlı belli bir süre bir kağıt torba ile hastanın nefes alıp vermesine yardımcı olmak için torba içerisinde nefes alıp vermesi sağlanır.

   ]]>
   Hap Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/hap-zehirlenmesi.html Thu, 06 Dec 2018 18:24:25 +0000 Hap zehirlenmesi tüm dünyada çok büyük sorunlar arasında yer almaktadır. Bu durum her ne kadar  çocuklarda ya da yaşlılarda görülse bile her yaştan insanda görülebilen bir sorundur. Genellikle yanlış ilaç kullanımından dol Hap zehirlenmesi tüm dünyada çok büyük sorunlar arasında yer almaktadır. Bu durum her ne kadar  çocuklarda ya da yaşlılarda görülse bile her yaştan insanda görülebilen bir sorundur. Genellikle yanlış ilaç kullanımından dolayı meydana gelen bu gibi durumlar bazen insanların aşırı dozda ilaç kullanımından dolayı da ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için yapılacak ve alınacak birçok önlem bulunmaktadır. Özellikle ilaçlar içerisinden çıkan prospektüsleri okumamazlık gibi durumlardan dolayı yanlış ilaç kullanımı ya da ilacı yanlış kullanımlardan dolayı hap zehirlenmesi görülebilmektedir. Bunun yanında çocuklarda görülen hap zehirlenmeleri ilaçların çocukların erişebileceği yerlere konulmasından dolayı karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle eviniz içerisinde hapların kesinlikle çocukların yetişemediği yerlere koymanız sizler iççin ve çocuklarınız için çok daha iyi olacaktır. Bunun yanında bir diğer hap zehirlenmesi durumu, yetişkinler için üretilmiş olan hapların çocuklarda kullanılmasıdır. Bu durumda çocukların vücut sistemi aşırı dozdan dolayı zarar görerek zehirlenme etkisi gösterebilmektedir. Bu nedenle kesinlikle yetişkinlerin kullanması gereken hapları çocuklara verilmemesi gerekmektedir. Hap zehirlenmesi kimyasal bir zehirlenme olduğu için oldukça büyük tehlikeler meydana getirmektedir. 

   Haplar konusunda dikkat edilmesi gereken bir konu ise özellikle psikolojik olarak sorunları olan kişilerin bulunduğu ortamlarda bu tür tıbbi hapların bulundurulmaması gerekmektedir. Aksi durumda bu kişiler yaşama istekleri olmadığı için intihar amaçlı bu hapları tüketerek zehirlenebilirler. Günümüzde bu tür hap zehirlenmeleri görülebilmektedir. Haplar genellikle insan vücudunda iç organlar üzerinde büyük etkiler gösterirler. Midede çözünen bu haplar hızlı bir şekilde kişinin kanına geçerek hemen hemen tüm organlar üzerinde etkiler göstererek organların görevini yapamaması neden olmaktadır. Bu durum ise kısaca zehirlenme durumunu meydana getirir. Hap zehirlenmesi olan kişiler hemen kusturulmalıdır. Çünkü mide içerisinde bulunan erimemiş haplar ya da erimiş hapların kalıntıları kusmuk ile birlikte dışarı çıkarılır ve zehirlenme etkisi azaltılmış olur. Bunun yanında yapılması gereken en önemli durum ise sağlık kuruluşuna haber vermektedir. Eğer hap zehirlenmesi yaşıyorsanız ya da yaşayan biri ile karşılaştıysanız bu işlemleri yapın ve hangi haplardan dolayı zehirlendiğini öğrenmeye çalışın. Bu durumda boş hap kutularını arayarak öğrenebilirsiniz. Genellikle kalp ve damarlar üzerinde ekili olan hap zehirlenmesi kişinin bilincini hemen kapatmaz. Kişi konuşamasa bile etrafı duyabilir.

   Hap Zehirlenmesi
   Belirtileri:
   • Hap zehirlenmesi yaşayan bir kişide şiddetli bir karın ağrısı oluşabilecek en büyük sorunlar arasında yer almaktadır. Son derece şiddeti olan karın ağrısı kişinin yerinde bile duramamasına neden olacaktır. Bir süre karın ağrısı yaşayan kişide yavaş yavaş hareketsizlikler meydana gelecektir. 
   • Bir diğer belirti ise kişide meydana gelen şiddetli baş ağrısı ve göz kapaklarının yarı kapanması durumudur. Bu gibi durumlar ilaçların etkisinden dolayı oluşmaktadır. 
   • Zehirlenme türlerinden ağız yolu ile zehirlenme etkileri yaşayan bir kişide görüle ağızda köpüklenme bu zehirlenme türünde de çok karşılaşılan bir problemdir. Hap zehirlenmesi yaşayan bir kişide karın ağrısı ve baş ağrısının yanı sıra aynı zamanda ağızda köpüklenme durumu gözlemlenebilmektedir. 
   • Kişide aşırı halsizlik, uyku hali gibi durumlardan dolayı kişide farklılıklar meydana gelecektir. Bu durumda kişinin kesinlikle uyumaması gerekmektedir. 
   ]]>
   Kadmiyum Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/kadmiyum-zehirlenmesi.html Fri, 07 Dec 2018 01:21:23 +0000 Kadmiyum Zehirlenmesi, kadmiyum çoğunlukla havadan yada sindirim yoluyla oluşan bir zehirlenme türüdür. Aşırı derecede duman akciğer ve karaciğerde zehirlenmeye öksürüğe ve kusmaya yol açar. Çoğunlukla soluduğumuz havadan ş Kadmiyum Zehirlenmesi, kadmiyum çoğunlukla havadan yada sindirim yoluyla oluşan bir zehirlenme türüdür. Aşırı derecede duman akciğer ve karaciğerde zehirlenmeye öksürüğe ve kusmaya yol açar. Çoğunlukla soluduğumuz havadan şiddetli metal karışımlarının akciğer veya kara ciğere tahribat vermesiyle çıkar. Kronik zehirlenmede solunum darlığı, burun akıntısı, anemi ve böbreklerde bozulmalar olur. Sindirim yoluyla zehirlenme metal yada bakır kaplarda asitli içeceklerin tüketilmesiyle geçer ve zehirlenme gerçekleşir. 

   Kadmiyum Zehirlenmesinin Nedenleri, bazı yan ürünleri vardır. Bunlar çinko, kurşun, bakır ve alüminyumdur. 
   • Piller
   • Pigmentler
   • Metaller
   • Pilastik maddeler
   • Bazı metaller 
   • Alüminyumlar
   • Gübreler
   • Siğaralar
   • Kaşıklar
   • Çatallar
   • Bakır bardak ve kaseler
   • Soluk almak
   • Gıda alımı 
   • İstiridye
   • Patates 
   • Sebzelerde
   • Tütün dumanında
   Kadmiyum Zehirlenmesi  Risk Faktörleri, yiyecek ve içecek tüketiminde hangi gıdalar riski attırır. Tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerde nelere dikkat etmeliyiz.
   • Sigara tüketmek ve nikotin içerikli maddeleri tüketmek
   • Endüstriyel fabrikaların yada metal atıkları olan organize sahalarının yakınında oturmak o bölgelerde dolaşmak
   • Metalurji, metoroloji ve rafinerilerde çalışmak
   • Beslenme eksikliği gıda alımında hata vitaminsiz ürünler kullanmak
   Kadmiyum Zehirlenmesi Belirtileri, gıda tüketiminde veya havadan soluyarak kadmiyum zehirlenmesi yaşanabilir.
   • Kusma 
   • Bulantı
   • Ateş
   • Halsizlik
   • Uyku hali
   • Kemiklerde hasar ve kırılganlık
   • Böbreklerde tahribat
   • Akciğer de tahribat
   • Karaciğerde tahribat
   • İshal
   • Zhelerdrert kolik
   • Solunum zorluğu
   • Gırtlakta yanma
   • Gözlerde kızarıklık
   • Tende renk bozukluğu
   • Burunda tıkanma 
   • Mide kırampları
   • Mide agrıları
   • Ölüm
   • Akciğer kanserine yol açabilir
   • Kara ciğer kanserine yol açabilir
   Kadmiyum Zehirlenmesinde Teşhis, 
   • Kan tahlilleri 
   • İdrar tahlilleri
   • Saç analizi
   • Tırnak analizi 
   • Nötralizatör nötron analizleri
   • Karaciğer kadmiyum ölçümü
   • Akciğer kadmiyum ölçümü
   Kadmiyum Zehirlenmesi Tedavisi, vücudumuzu kadmiyum teması ve solunumun dan uzak tutmalıyız. Bol bol d vitamini alınmalı. Kadmiyum zehirlenmesi kalsiyum disodyum edetat adlı maddenin ağızdan verilmesiyle tedavi edilir.

   Kadmiyum Zehirlenmesi
   Kadmiyum Zehirlenmesini Önleme Yolları, kadmiyum zehirlenmesi olasılıklarını azaltmak ve zehirlemeyi engellemek için yapılması gerekenler,
   • Sigara ve nikotin içerikli maddeleri tüketimini azaltmak.
   • Dengeli beslenmek kadmiyum içerikli yiyecekleri fazla aşırı tüketmemek.
   • Organize sanayi veya metal atıkların atılımını sağladığı fabrikalardan uzak bölgelerde yerleşme yaşama.
   • Toprakla uğraşanların çok dikkat etmesi gereken gübre ve tohum kullanımlarının talimatını okumadan kullanmama.
   • Kuyu suyu tüketiyor veya kullanıyorsanız kadmiyum ölçümünü mutlaka yaptırmalıyız
   • Suda var ise kadmiyum hazır su tüketmek lazımdır. Kaynatmak şartıyla yemeklerde k.ullanılabilir. Musluklarımıza filitre taktıra bilir arıtma taktıra biliriz. 
   • Çocuklarımızın ulaşa bileceği yerlere pil yada metalleri koymamalıyız.
   • Alkol tüketimini aza indirmeliyiz.
   ]]>
   Alkol Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/alkol-zehirlenmesi.html Fri, 07 Dec 2018 15:15:54 +0000 Alkol Zehirlenmesi, Alkol günümüzde pek çok kişi tarafından tüketilmektedir. Fakat kişiler bazen mutlu iken bazen de mutsuz iken alkolü aşırı derece de tüketmektedir ve ortaya alkol zehirlenmesi çıkmaktadır. Alkol alınması i Alkol Zehirlenmesi, Alkol günümüzde pek çok kişi tarafından tüketilmektedir. Fakat kişiler bazen mutlu iken bazen de mutsuz iken alkolü aşırı derece de tüketmektedir ve ortaya alkol zehirlenmesi çıkmaktadır. Alkol alınması ile kişi kendini kaybeder ve yaptıklarını bilmeyerek hareket eder. Alkol zehirlenmesi, kısa bir süre anında yüksek oranlarda içilmesi ile meydana gelir ve bazen ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabilir. Çok hızlı bir şekilde fazla alkol içilmesi, nefes alışverişi, kalp atım hızı ve öğürme reflekslerini olumsuz bir şekilde etkileyerek potansiyel koma ve ölümlere yol açabilmektedir. Kişi arka arkaya beş ya da daha fazla içkiyi hızlı şekilde içmesi ile alkol zehirlenmelerinin ana nedeni haline gelmiştir. Yanlışlıkla ya da kasıtlı olarak alkol içeren ev ürünlerinin içilmesi de alkol zehirlenmesine yol açabilmektedir. Alkol zehirlenmesi yaşayan kişinin acil tıbbi bir şekilde iyi bir uzman tarafından yardım alması gerekmektedir. Zehirlendiğinden şüphe duyduğunuz biri olur ise durmadan acil yardım çağırın. Alkol zehirlenmesi için uygulanan tedaviler, alkol vücuttan tamamen çıkana kadar solunum desteği sağlanması, damardan serum bağlanması ve vitamin ilaçları verilmesi şeklinde olmaktadır. Alkol zehirlenmesinin bir kaç belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtilerden bir kaçı ise şu şekilde olmaktadır:
   • Zihinsel karışıklık, uyuşukluk
   • Kusma
   • Nöbet geçirme
   • Yavaş nefes alma
   • Düzensiz solunum 
   • Cildin renkli veya soluk olması
   • Düşük vücut ısısı
   • Uyandırılamayacak şekilde bilinç kaybı, bayılma
   Alkol Zehirlenmesi
   Fakat bu belirtiler olmadan acil yardım istenilmesi de önemli olmamaktadır. En önemlisi bayılma ve uyandırılamayacak şekilde olması kişinin bu gibi durumda kişi ölüm ile karşı karşıya olabildiği için belirtilerin hepsinin beklenmemesi gerekmektedir. Bilinçsiz kişi tek başına kesinlikle bırakılmamalıdır. Yardım istendikten sonra beklerken, kişiyi kusturmaya çalışılmalıdır. Alkol zehirlenmesi nedeniyle öğürme refleksi de etkilenmektedir. Bu yüzden alkol zehirlenmesi yaşayan kişi kendi kendine boğulur gibi bir refleks yaşayabilir ve kusmuk yanlışlıkla nefes borusundan akciğerlere kadar ulaşabilmektedir. Bu da ölümcül akciğer hasarlarına yol açabilir. Ayrıca sarhoşluk denilen alkol zehirlenmesi, çok fazla alkol aldıktan sonra kısa süreli bir durum olmaktadır. Alkol zehirlenmesi, aldığımız alkol miktarının vücudunuzun işleyebileceği alkolden daha fazla olması ile oluşmaktadır. Alkol zehirlenmesi, anormal vücut değişikliklerine neden olabilmektedir yani düşünmek, hareket etmek ya da düzgün konuşmak oldukça mümkün olmayabilmektedir. Teşhis etmek ise oldukça kolay olmaktadır. Alkol zehirlenmelerini çabuk engellemek ve çabuk tedavi etmek ölümden dönülmesini sağlamaktadır. Alkol alındığı zaman hızla kan dolaşımına girerek beyin dahil olmak üzere vücut genelinde yayılımı sağlanır. Alkol karbon, oksijen ve hidrojen atomların birleşmesinden oluşmaktadır. Saf alkol oranı ne kadar yüksek olur ise vücutta ki ısı, boğazdaki yanma da o kadar artış sağlar. Alkol yüksek derecede potasyum bulunması ve vücutta potasyum dengesini bozmaktadır bu durum kalp spazmı ve krampa neden olmasına neden olmaktadır. Alkol tüketileceği zaman zehirlenmelerden korkuluyor ise yapılması gereken alkol alımı olmadan önce süt tüketilmesi zehirlenmeleri en aza düşürür. Ayrıca zehirlenme olmaması için tek tip alkol tüketilmeli ve aralarda su tüketilmelidir. 
   ]]>
   Gıda Zehirlenmesi https://www.zehirlenme.org/gida-zehirlenmesi.html Sat, 08 Dec 2018 04:04:02 +0000 Gıda zehirlenmesi günümüzde oldukça çok karşılaşılan bir problemdir. Bu durum tüm insanlar üzerinde çok büyük tehlikelerin meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bir kimyasal zehirlenme kadar tehlikeli olabilen bu zehirlenme t Gıda zehirlenmesi günümüzde oldukça çok karşılaşılan bir problemdir. Bu durum tüm insanlar üzerinde çok büyük tehlikelerin meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bir kimyasal zehirlenme kadar tehlikeli olabilen bu zehirlenme türünden birçok kişi zarar görmektedir. Çok kısa bir süre içerisinde kana karışarak sorun haline gelen bu sorun hızlı bir şekilde vücudun birçok organını zehirlemektedir. Gıda zehirlenmesi, bazen kişinin tükettiği gıdalar içerisinde bulunan zararlı bakteriler, parazitler ve virüsler kişilerde zehirlenme etkileri göstererek kişinin hayati tehlikeye girmesine neden olmaktadır. Bu nedenle tüketilen yiyeceklerin çok dikkatli ve özenli seçilmesi sizler için çok daha sağlıklı olacaktır. Gıda zehirlenmesi durumunda kişide birçok belirti gözlemlenebilmektedir. Bu nedenle meydana gelen zehirlenme durumu anında fark edilerek diğer sorunlardan kendisini ayırt edecektir. Birazdan sıralayacağımız belirtilerin görülmesi durumunda gerekli müdahalelerin yapılarak en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi kişi için çok daha sağlıklı olacaktır. Zehirli gıdalar tüketilmesi durumundan sonra ise yaklaşık olarak 3-4 saat içerisinde etkileri göstererek kişinin sağlık olarak kötüleşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle zehirli gıdalar etkilerini göstermeden önce zehirli olduğu fark edilir ise kişi zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna giderek sorunları azaltabilirsiniz. 

   Belirtileri:
   • Gıda zehirlenmesi durumunda genellikle ilk belirti kişide hafif bir şekilde görülen karın ağrısıdır. Bu hafif karın ağrısı yaklaşık olarak on dakika içerisinde son derece şiddetli bir hal alarak kişinin yerinde bile duramamasına neden olabilmektedir. Bir süre sonra ise şiddetli bir bulantı ve bazı kişilerde kurma durumları çok karşılaşılan belirtiler arasında yer almaktadır. Bu belirtiler yanında eğer kişide zehirlenme durumundan şüphe ediliyorsa kişi zaman kaybetmeden acilen doktora gitmelidir.
   • Bir diğer belirti ise kişide görülen ishal problemidir. Bu durum zehirli gıdalar kişinin sindirim sistemine direk etki ederek sorunlara neden olmaktadır. Meydana gelen ishal probleminde kişide görülen karın ağrısı hafiflemez. Meydana gelen ishal sorunu ile birlikte kanlı ishal sorunları da görülebilmektedir. Bu durumda kişi biraz daha tereddüt edebilir. 
   • Kişide meydana gelen mide zehirlenmesi sırasında kişide ani mide krampları görülebilmektedir. Midede görülen mide krampı son derece şiddetli kasıldığı için bu durum karın ağrısının yanında bir de mide ağrısına neden olmaktadır. 
   • Kişi sürekli olarak kusacaktır. Kusma sırasında kişinin kusmuğu içerisinde kan görülebilmektedir. Görülen kan ise genellikle midenin tahrişine neden olmaktadır. 
   Gıda Zehirlenmesi
   Gıda zehirlenmesinin temel nedeni tabi ki doğada bulunan bakterilerdir. Bu bakterilerin insanların tükettikleri yiyecekler üzerine yerleşmesi ile bu bakterilerin vücuda girerek hızlı bir şekilde çoğalması durumu ile ortaya çıkan bir etkidir. Özellikle et ve et ürünlerinin herhangi bir bakteriye temas etmesi ya da bozuk et ürünlerinin tüketilmesi durumundan dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Bunun yanında sürekli olarak insanların tükettikleri sulardan bulaşan bakteriler insan vücudunda gıda zehirlenmesi etkileri gösterebilmektedir. Yani günlük olarak içilen ve son derece temiz görülen birçok suda da bu etkileri görmek mümkün değildir. 

   Tedavisi: 
   Gıda zehirlenmesi durumunda öncelikle hastalığın ve zehirlenmenin türü tespit edilmelidir. Öyle ki zehirlenme türü ise hastadan alınan dışkı numuneleri ve alınan kanlar ile yapılan testler sayesinde belirlenmektedir. Tedavisi ise hastaya günlük olarak serumlar verilir. Hastaya sürekli olarak su içirilmektedir. 
   Unutulmamalıdır ki yaşlılar ve çocuklar gıda zehirlenmesinde son derece tehlike grubunda yer almaktadır.
   ]]>